0

Fantazja według Escribà

Reżyser: Xavier Atance Yagüe
Fantazja – Reżyser: Xavier Atance Yagüe
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Ciasteczka, bezy, czekolada, karmel – film dla amatorów słodkich wypieków.

Gosia ocena 7/10

Czy można połączyć pasję cukiernika z dziecięcą fantazją? Oczywiście, że można i to z wielkim sukcesem. „Fantazja według Escribà” to dokument, który jest podróżą z Barcelony do Singapuru; podróżą od pomysłu poprzez jego realizację aż do spektakularnego finału. Gratka i przyjemność nie tylko dla dzieci, niezwykłe połączenie słodyczy i magii. Cukiernik z artystyczną duszą i dziecięcą wyobraźnią.

Andrzej ocena 5/10

Cukiernictwo wyróżniają te same elementy co pokaz trapezistów cyrkowych: technika, ryzyko i widowiskowość. I tych trzech cech zabrakło w hiszpańskim dokumencie o cukiernictwie reżyserii Xaviera Atance Yagüe.  „Fantazja …” cierpki na chorobę wielu filmów tego typu ograniczając się do „gadających głów”. W efekcie ten film się czyta zamiast oglądać. Dopiero w końcówce gdy ucinają się monologi, a widz może rozkoszować się widokiem wielkich wypieków, a cukiernicy świętują sukces, można chwilę porozkoszować się widokiem. A cała reszta tylko dla amatorów słodkości.

Ocena 5/10

Do obejrzenia w Kinotece w niedzielę 15 października o godz. 12.00.

Opis festiwalowy:

Christian Escribà, jeden z najbardziej szanowanych i kreatywnych mistrzów cukiernictwa na świecie, wpadł na pewien pomysł. A gdyby tak kierując się jedynie niepohamowaną wyobraźnią, stworzyć magiczny świat wyłącznie ze słodkości? Świat nazywa się Fantazja, a celem mistrza jest dopilnowanie, by zmaterializował się tysiące kilometrów od rodzinnej Barcelony, w Singapurze. Dokument opowiada historię powstania Fantazji – żywego dowodu na to, że nie tylko Willy Wonka zamieniał czekoladowe marzenia w rzeczywistość.

Twórcy:

  • Reżyser: Xavier Atance Yagüe
  • Scenarzysta: Ferran Padilla, Xavier Atance Yagüe
  • Producent: Xavier Atance Yagüe, Christian Escribà
  • Montażysta: Olga Vilanova, Elisabet Sort
  • Operator: Anna Molins
  • Muzyka: Pito Costa, Carles Mateu
  • Obsada: Christian Escribà, Ferran Adrià, Carme Ruscalleda, Enric Ruiz-Geli, Mariel Soria, Xavier Marco, Julio Luzán, Joan Roca, Patricia Schmidt, Joan Font, Pol Escribà

El casament – Fantasia by Escribà:

14 października 2017 11:09

Komentarze