0

Dokładnie przeanalizuj te trzy kwestie przed rozpoczęciem budowy domu

Dom
fot. mat. prasowy

Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. W przypadku osób planujących budowę domu tym krokiem jest z pewnością sama decyzja o jej rozpoczęciu.

W głowie inwestora często kłębi się wiele dylematów, które dotyczą pieniędzy, sensu samej inwestycji i tego, czy uda się podołać tak trudnemu zadaniu. Natomiast gdy w końcu postanowienie zapadnie, lecz jeszcze zanim prace ruszą, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. O czym nie wolno zapominać przed rozpoczęciem budowy?

Podczas poszukiwania działki

Na etapie szukania odpowiedniego gruntu pod inwestycję, trzeba myśleć przyszłościowo. Nie chodzi jedynie o lokalizację, czy cenę, lecz także o sam kształt. Nawet jeśli jej wielkość wyda się wystarczająca, to gdy będzie miała nietypowy układ, wtedy nie uda się zrealizować każdej konstrukcji, jaka nam się zamarzy. Oczywiście przeglądając projekty domów na domoweklimaty.pl, znaleźć można także te na wąską bądź płytką działkę, natomiast jeżeli wybierzemy grunt o dość regularnym obrysie, to wybór dostępnych projektów będzie znacznie większy. Istotny jest także dostęp do drogi publicznej. W końcu nikt nie chce co dzień męczyć się dojazdem do własnej posesji po dziurawej nieutwardzonej dróżce.

Warto także wykonać badania geotechniczne, aby poznać warunki wodno-gruntowe. To dotyczy szczególnie inwestorów, którzy myślą o domu podpiwniczonym. Najlepiej też, jeśli od razy określimy, w której części parceli planujemy budowę, wtedy badanie to będzie bardziej miarodajne. Z kolei sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego da nam wiedzę na temat tego, jak duży budynek możemy postawić na działce, jak musi być on położony względem drogi, jaką geometrię powinien mieć dach i wiele innych. Takie urzędowe wytyczne mogą skutecznie pokrzyżować plany osobie, która ma bardzo sprecyzowaną wizję swojego przyszłego lokum.

Jaki projekt?

Gdy chodzi o dopasowanie właściwego projektu, to najlepiej dużo wcześniej zacząć się nad tym zastanawiać i szukać tego idealnego. Jest bowiem wiele spraw, które wymagają przemyślenia. Zwykle jest tak, że wyboru dokonuje się pierwszy raz w życiu, a brak doświadczenia w tej dziedzinie nie wpływa korzystnie na decyzję. Dlatego też odpowiednia wiedza jest na pewno tym, co może nam pomóc, a konkretnie artykuły w stylu: Projekt domu – kluczowe kwestie. Dzięki temu będzie wiadomo na co zwrócić uwagę. Natomiast niewątpliwie kluczowe znaczenie mają tutaj potrzeby wszystkich domowników. Należy dobrze zastanowić się, co jest sprawą priorytetową, a co jesteśmy sobie w stanie odpuścić. Poszukiwanie projektu to bowiem sztuka kompromisu, pomiędzy tym, co nam się podoba, a tym, na co możemy sobie pozwolić lub też czego rzeczywiście potrzebujemy. Jeśli właściwie wybierzemy, to unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, a mieszkanie w takim lokum okaże się po prostu bardzo komfortowe. Dlatego tak ważne jest, by zrobić to odpowiednio wcześnie. Nie działać pod presją czasu, ale wszystko dokładnie przemyśleć.

Właściwe osoby na właściwym miejscu

Dość czasochłonną czynnością jest szukanie odpowiednich ludzi, którzy pomogą nam urzeczywistnić nasze plany. Chodzi o ekipę budowlaną, która profesjonalnie wywiąże się ze swojego zadania. Wiele osób miało okazję przekonać się jak dużo nerwów, czasu i pieniędzy kosztują pomyłki w tym zakresie. Niejeden inwestor na pewno był zmuszony zmieniać podwykonawców w trakcie prac, ponieważ zwyczajnie nie był zadowolony z efektów. Aby nie uczyć się na własnych błędach, dobrze jest zasięgnąć opinii osób, które w niedalekiej przeszłości korzystały z usług wartych polecenia. Takie referencje od znajomych, czy rodziny pomogą odnaleźć się wśród ogromnej ilości ofert dostępnych na rynku.

Nie da się ukryć, że pośpiech jest złym doradcą. To w szczególności dotyczy budowania własnego domu jednorodzinnego. Jeśli będzie przez nas przemawiała jedynie chęć jak najszybszego wprowadzenia się do nowego lokum, to nasze wybory mogą nie być całkowicie racjonalne, a jedynie podyktowane pośpiechem. Działania takie mogą mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje zarówno w bliższej, jak i dalszej przyszłości. Z tego względu warto odpowiednio wcześnie przeanalizować wspomniane wyżej kwestie i zostawić sobie dużo czasu na decyzje.

5 stycznia 2018 15:46

Komentarze