0

Czy pracodawcy w Warszawie płacą najlepiej?

Pieniądze. Fot. Łukasz Radziejewski (Pexels.com)
Pieniądze
fot. Łukasz Radziejewski (Pexels.com)

Przyjrzyjmy się czy w stolicy są najwyższe zarobki w kraju, jak liczą na to poszukujący pracy Polacy.

Warszawa, jako stolica Polski, od lat przyciąga mieszkańców z różnych regionów kraju poszukujących pracy i lepszych zarobków.

Czy w stolicy na pewno możemy liczyć na najwyższe wypłaty w kraju?

Warto przyjrzeć się kilku aspektom, aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji stołecznego rynku pracy.

Średnie zarobki – miasto lider

Moglibyśmy podejrzewać, że to właśnie zarobki w Warszawie będą najwyższe w porównaniu do innych regionów Polski. To tutaj skoncentrowanych jest wiele korporacji, instytucji finansowych i przedsiębiorstw.

Jednak jako wynika z danych GUS z marca 2023 to w Krakowie możemy liczyć na najwyższe wypłaty.

Średnia płaca brutto:

  • w stolicy małopolski to 8440 zł,
  • zaś w Warszawie to 8396 zł.

Eksperci twierdzą, że sukces Krakowa w tej materii wynika z obecności wielu innowacyjnych firm. Różnica jednak, jak widać, jest raczej symboliczna i nasza stolica nadal pozostaje w czołówce polskich miast wybieranych jako atrakcyjne lokalizacje do otwierania kolejnych oddziałów różnych firm, czy rozkręcania interesujących startupów.

Jak skutecznie szukać pracy w stolicy?

Znalezienie etatu w Warszawie z satysfakcjonującym wynagrodzeniem nie powinno stanowić problemu dla osoby, której na tym naprawdę zależy. Pracy można szukać na różne sposoby, a jedną ze sprawdzonych metod jest założenie profilu kandydata na jednym z job boardów, np. Aplikuj.pl. Pojawiające się na portalu ogłoszenia trzeba przeglądać regularnie, bo często szybkość składania aplikacji ma kluczowe znaczenie i może być decydująca w procesie rekrutacyjnym.

Najlepiej płatne zawody w Warszawie

Warszawa jest siedzibą licznych zagranicznych i polskich firm.
To oznacza wiele miejsc pracy dla rozmaitych specjalistów.
Obecność zagranicznych korporacji, niskie bezrobocie i ogromna konkurencja między pracodawcami oznacza wynagrodzenia znacząco wykraczające poza stawki w innych regionach Polski. To dlatego specjaliści w swoich branżach chętnie wybierają Warszawę jako miejsce pracy, bo mogą być spokojni o odpowiednią wysokość swojej wypłaty.

Do najlepiej opłacanych branż w Warszawie z pewnością należą:

  • sektor bankowy,
  • sektor finansowy,
  • sektor korporacyjny
  • i sektor IT.

To właśnie w Warszawie umiejscowione są centrale większości największych krajowych i zagranicznych organizacji i stąd wynika często znacząca różnica w stawkach za podobny zakres obowiązków, ale w innym regionie.

Warto jednak wspomnieć, że nawet na stanowiskach niższego szczebla można w Warszawie zarobić więcej, niż w innych miastach.

Weźmy za przykład zawód magazyniera – niektóre firmy w stolicy oferują obecnie nawet 7000 zł brutto.

W innych dużych miastach Polski jak np. Katowice czy Poznań oferowane wynagrodzenie rzadko wynosi 6000 zł brutto.
(dane z portalu Aplikuj.pl – lipiec 2023).

Jesteś na początku swojej kariery i zastanawiasz się jak nią pokierować? Sprawdź, w jakich zawodach można najłatwiej znaleźć pracę w Warszawie: https://www.warszawa.pl/kierunki-studiow-na-stolecznych-uczelniach-po-ktorych-znajdziesz-zatrudnienie/

Podsumowując

Warszawa jest zdecydowanie jednym z najlepszych miejsc w Polsce pod względem zarobków i możliwości zawodowych.

Średnie wynagrodzenie jest wyższe niż w innych regionach kraju, a zróżnicowany rynek pracy oferuje szeroki wybór ofert pracy.

Niższa stopa bezrobocia i większa stabilność zatrudnienia są dodatkowymi atutami dla osób, które pragną rozwijać swoje kariery.

Jednak nie można zapominać, że koszty życia w Warszawie są także wyższe w porównaniu do innych regionów, co należy uwzględnić podczas oceny atrakcyjności miasta jako miejsca do pracy i zamieszkania.

Artykuł Partnera

19 lipca 2023 09:45
[fbcomments]