0

Ludzkość Plus Jeden

+1 – Tomasz Leszczyński
fot. Teatr Nowy Słupsk

W ramach 14 Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego spektakl Teatru Nowego ze Słupska „+1” w wykonaniu Sebastiana Świerszcza.

Już po wejściu na widownię widzowie są zaskoczeni. Jest ona bowiem niedostępna, a publiczność gromadzi się na scenie stylizowanej na salę muzealną z arcydziełami malarstwa (Lekcja anatomii doktora Tulpa Rembrandta, Ostatni dzień Pompei Briułłowa, Kompozycja Fiłonowa, Salomea otrzymuje głowę Jana Chrzciciela Solario) i rzeźby (Giorgio di Suio). Dopiero przed samym rozpoczęciem widzowie mogą zająć miejsca dla nich przeznaczone.

sala muzealna na scenie
+ 1 – sala muzealna na scenie
fot. Andrzej

Sebastian Świerszcz także wchodzi gdzieś z tyłu publiczności z trudem przekrzykując głosem wciąż grającą muzykę. Niejednokrotnie jeszcze w trakcie przedstawienia zaskoczy, a to wychodząc z sali, a to wyjeżdżając … rowerem.

+ 1
Sebastian Świerszcz – + 1
fot. Andrzej
„Nikt mnie nie zna. Nikt nic o mnie nie wie” – to słowa Jewgenijia Griszkowca.

„+1” to sztuka autorstwa Jewgienija Griszkowca, którego przedstawienia są bardzo popularne. Tomasz Leszczyński przełożył tekst i opracował na potrzeby własnej realizacji. Głównym bohaterem sztuki jest przeciętny człowiek. Traktuje się jednak jako indywidualność, jako ten plus jeden w porównaniu do ludzkości. Ale tak naprawdę ilu ludzi z żyjących miliardów spotykamy, widzimy, dotykamy w trakcie życia? Zapewne niewielki procent. Myślimy, że żyjemy w przełomowym okresie ludzkości, ale tak samo myślały poprzednie pokolenia. Świerszcz porównuje nasze życie do krótkiego wycinka z paska od spodni. Dowodzi także na podstawie teorii ewolucji, że zwykła jaszczurka miała większą chęć do zmian od nas.

Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez warszawską publiczność, która nagrodziła aktora długimi oklaskami.

  • „+1”- Jewgeniji  Griszkowiec
  • Reżyseria: Tomasz Leszczyński
  • Wykonawca: Sebastian Świerszcz
27 sierpnia 2016 18:17
[fbcomments]