0

Maria Konopnicka w Warszawie

Karta jubileuszowa ku czci Marii Konopnickiej z 1902 roku
Karta jubileuszowa ku czci Marii Konopnickiej – z 1902 roku
fot. NN

O Marii Konopnickiej opowiada profesor Zofia Chyra–Rolicz, członkini Towarzystwa Miłośników Historii od 1970 r.

Kolejny felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są emitowane w każdą sobotę o 15:15, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii. Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

Odcinek XIX:

Maria Konopnicka w Warszawie

Opowiada
prof. dr hab. Zofia Chyra–Rolicz.

Zdjęcie Marii Konopnickiej wykonane przed 1890 rokiem
Zdjęcie Marii Konopnickiej – wykonane przed 1890 rokiem
fot. Internet

Witam wszystkich!
Dla „Stolicy Historii” opowiada Zofia Chyra-Rolicz.

Konopnicka zamieszkała w Warszawie w 1877 roku, będąc kobietą dojrzałą, 36-letnią, z gromadką 6-ciorga dzieci, formalnie zamężną. Najpierw oparcie znalazła w domu  ojca, prezesa prokuratorii warszawskiej, lecz ten  wkrótce zmarł i  początkująca literatka musiała sama podjąć się utrzymania się z dziećmi. Z trudem przebijała się do świata literackiego Warszawy. Pomagała jej w tym Eliza Orzeszkowa, odnaleziona po latach  przyjaciółka, a wówczas już znana pisarka. Pomagał Antoni Pług, redaktor „Kłosów”.  Pierwsze mieszkanie na Starym Mieście znalazł Konstanty Krynicki, korepetytor dzieci  jeszcze z czasów życia na prowincji.

Stare Miasto było wówczas dzielnicą podupadłą. Konopnicka na pomoc materialną męża Jarosława, nie mogła liczyć. Żyła biednie pochłonięta pracą, udzielała korepetycji,  przyjmowała  drobne tłumaczenia, próbowała publikować w popularnych gazetach. Często zmieniała miejsce zamieszkania. Uznanie i stabilizację życiową znalazła dopiero w czasie redagowania czasopisma „Świt”, adresowanego do kobiet. Otrzymywała już stałe, wysokie wynagrodzenie i  honoraria za publikowane teksty: wiersze, nowele, recenzje książek. Mieszkała w starym pałacu z ogrodem przy ul. Frascatti.

"Rota" Marii Konopnickiej - pierwodruk w piśmie dla kobiet "Przodownica" z roku 1908
"Rota" Marii Konopnickiej – pierwodruk w piśmie dla kobiet „Przodownica” z roku 1908
fot. Internet

Zyskała uznanie środowiska literackiego. Podejmowała ważne tematy społeczne, urzekała pięknem poezji, budziła sumienia współczesnych. Jej twórczość cenili tacy pisarze jak Aleksander Świętochowski, Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski.

Udzielała się też w organizacjach charytatywnych: w Towarzystwie Opieki nad Ubogimi Matkami i Dziećmi,  Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności, w organizacjach kobiecych, gdzie nawiązała długoletnią przyjaźń z Marią Dulębianką.

Maria Dulębianka (z lewej) i Maria Konopnicka
Maria Dulębianka (z lewej) – i Maria Konopnicka

Życie nie szczędziło jej trudności i kłopotów, ataków sfer konserwatywnych. Córka Helena przysparzała wiele zgryzot sławnej już matce, była kleptomanką, wywoływała liczne skandale. Laura postanowiła zostać aktorką, czemu przeciwna była matka. Życie i znajomości osamotnionej Konopnickiej bacznie obserwowano, plotkowano.  Adorowała Ją przyjaciółka Maria Dulębianka, która zrezygnowała dla Niej z własnej twórczości malarskiej. Słusznie czy nie – posadzano Ją o romanse.

Okładka dramatu "Hanusia" Gerharta Hauptmanna - tłumaczenie Marii Konopnickiej. Źr. Internet
Okładka dramatu "Hanusia" Gerharta Hauptmanna – tłumaczenie Marii Konopnickiej
fot. Internet

Z Warszawy Konopnicka wyjechała w 1890 roku, choć do niej kilkakrotnie jeszcze  wracała. Wielkim tryumfem był na przykład Jej udział w I  Zjeździe Kobiet Polskich w Warszawie w 1907 roku połączony w jubileuszem 40-lecia pracy twórczej Elizy Orzeszkowej.

Maria Konopnicka zmarła we Lwowie i tam, na sławnym cmentarzu Łyczakowskim,  została pochowana. Na jej pogrzeb przyszło prawie 50 tysięcy ludzi.

Zofia Chyra–Rolicz

Prof. dr hab., historyk, publicystka. Pracuje w Instytucie Historii, (Wydział Nauk Humanistycznych), Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego w Siedlcach. Prowadzi badania z zakresu historii społecznej i gospodarczej Polski XVIII–XXI w.; historii polskiego ruchu spółdzielczego, kultury polskiej i europejskiej. Współpracuje z Research Committee International Co-operative Alliance. Członkini Towarzystwa Miłośników Historii od 1970 roku.

Podcast Radia Kolor

3:06 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
12 lutego 2023 09:00
[fbcomments]