0

Nastolatki

Nastolatki na krawędzi fragment okładki
Nastolatki na krawędzi – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie mają problemy. Książkę – rozmowę o nastolatkach prezentuje Roman Soroczyński.

25 stycznia 2023 roku na rynku księgarskim ukazała się książka Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek. Jest ona zapisem rozmów, które prowadziły Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska oraz dr Marta Niedźwiedzka. W przystępny sposób porusza bardzo trudne tematy. Zawiera praktyczny zestaw narzędzi, w które rodzic powinien wyposażyć swoje nastoletnie dziecko, by potrafiło radzić sobie z rzeczywistością i wiedziało, jak zbudować zdrową dorosłą tożsamość. Dlatego śmiało można ją nazwać poradnikiem.

Ale nie jest to typowy poradnik, pisany ciągłym drukiem. Dużym atutem publikacji są dialogi, które zostały podzielone na rozdziały. Dzięki temu zawsze można wrócić do interesującego nas wątku.

Krystyna Romanowska jest dziennikarką i pisarką. Regularnie publikuje na stronie Onet.pl oraz w wielu czasopismach. Współpracuje z projektem „Nienieodpowiedzialni”. Jest współautorką serii rozmów z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem i (wraz z Wojciechem Kruczyńskim) książki Mężczyzna bez winy i wstydu, Interesują ją psychologia społeczna, seksualność oraz kwestie równouprawnienia i emancypacji.

Agnieszka Dąbrowska jest lekarką, specjalistką psychiatrii oraz specjalistką psychiatrii dzieci i młodzieży. Posiada certyfikat psychoterapeuty psychoanalitycznego. Ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu zaburzeń psychicznych u dzieci, młodzieży oraz pacjentów dorosłych. Zajmuje się leczeniem depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, ADHD (u dzieci i dorosłych). Specjalizuje się w leczeniu okołoporodowych zaburzeń psychicznych ( m.in. depresja poporodowa). Swoje doświadczenie zdobywała w II Klinice Psychiatrycznej WUM, Oddziale Dziennym Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży i Oddziale Psychiatrycznym dla Młodzieży w Józefowie. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę” konsultując i lecząc dzieci, młodzież i dorosłych. Od lat prowadzi praktykę prywatną, diagnozując i lecząc pacjentów ambulatoryjnie.

Podobną praktykę prowadzi Marta Niedźwiedzka, która jest lekarką, psychoterapeutką, specjalistką psychiatrii oraz specjalistką psychiatrii dzieci i młodzieży. Ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu zaburzeń psychicznych u dzieci, młodzieży i pacjentów dorosłych. Zajmuje się leczeniem depresji, zaburzeń nerwicowych, zaburzeń odżywiania, ADHD (u dzieci i dorosłych) oraz psychoz. Swoje doświadczenie zdobywała w II Klinice Psychiatrycznej WUM, Oddziale Dziennym Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży i Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Józefowie. Ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne w podejściu poznawczo-behawioralnym, uzyskując certyfikat psychoterapeuty.

Nastolatki na krawędzi okładka książki
Nastolatki na krawędzi – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Te dwie doświadczone lekarki i terapeutki oraz dziennikarka rozmawiają o konfrontacji z lękiem, goryczą i rozczarowaniem, o niewidzialnym i niemym buncie przeciwko swoim ciałom i samym sobie, o zaburzeniach psychicznych i wyzwaniach codzienności, a wreszcie o zdroworozsądkowym wychowaniu nastolatek w skomplikowanym świecie.

W czasach, w których żyjemy, dorośli składają swoim nastoletnim dzieciom obietnice, których nie są w stanie dotrzymać. Stwarzają iluzję dostępności i nieograniczonych możliwości, których nie da się zrealizować. Ogłaszają: „możecie być kim chcecie”. Przestają wyznaczać granice. Obiecują dobrą edukację, a fundują szkolny chaos, brak uwagi i nierealne oczekiwania. Do tego dorzucają niepewność i świat na skraju katastrofy klimatycznej.

Z drugiej strony rodzice…

… mogą rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach i ono będzie się z dorosłymi zgadzało – co nie przeszkodzi mu za chwilę zrobić dokładnie tego, przed czym go ostrzegano. I nie ma w tym nic dziwnego.

W pełnej niepokoju rzeczywistości nastolatki szukają potwierdzenia swojej wartości w mediach społecznościowych. Padają ofiarą seksualizacji i nadużyć. Zmagają się z depresją i myślami samobójczymi. Nie śpią. Cierpią na ADHD. Popadają w konformizm. Mają problemy z identyfikacją płci. Nie umieją dogadać się z dorosłymi.

Zapyta ktoś: – a co z chłopcami [wolę „chłopakami” – przyp. RS]? Publicystki widzą problem, zaznaczają jednak:

… zdajemy sobie sprawę, że dziewczynkom jest trudniej dzisiaj dorosnąć. Dlaczego? Ponieważ to jednak dziewczynki są membraną życia społecznego. (…) Jeżeli coś niepokojącego dzieje się w rodzinach i szkołach, najszybciej zobaczymy to w zachowaniach dziewcząt.

Moje dzieci są dorosłe. Ale przede mną wnuczki. Może dożyję ich nastoletniości. A wtedy… Lepiej zatem przygotować się! Zachęcam, aby do czytelników tej niezwykle potrzebnej książki dołączyli i inni – nawet jeśli uważają, że są świadomymi rodzicami czy znakomitymi nauczycielami. Może jednak czegoś nie wiemy?

Na koniec jeszcze jedna uwaga, wbrew pozorom wiążąca się z tematem omawianej książki. Otóż rozmowa dotyczy dziewcząt. O zawodach ekspertek, na obwolucie książki, napisano w formie męskiej, a ja ośmieliłem się zmienić to na feminatywy. Skoro „dziennikarka”, to dlaczego nie „lekarka”? Ale zapis „Redaktor prowadzący”, a po nim nazwisko kobiety???

  • Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek. Rozmawiają: Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska i dr Marta Niedźwiedzka.
  • Redaktor prowadząca: Anna Wyżykowska
  • Redakcja: Sylwia Niemczyk
  • Redakcja techniczna: Andrzej Sobkowski
  • Projekt okładki: Karolina Żelazińska
  • Korekta: Elżbieta Steglińska, Beata Kozieł
  • Wydawca: Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-287-2536-2
29 stycznia 2023 12:05
[fbcomments]