0

Jesienny exlibris

Jesienne książki Wydawnictwa Muza fragmenty okładek
Jesienne książki Wydawnictwa Muza – fragmenty okładek
fot. Anna Jankowska

Jesienne wieczory są coraz dłuższe. Warto je spędzać z książkami, do czego zachęca Roman Soroczyński.

Z upływem coraz chłodniejszych dni, nie ma niczego przyjemniejszego niż zatopić się w fotelu z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką. Jesień – to czas, kiedy możemy ponownie oddać się magicznej mocy literatury. Dlatego z przyjemnością prezentuję nowe tytuły, które na początku jesieni 2023 roku trafiły pod mój exlibris. Jest ich sporo, zatem przedstawię je w kilku odcinkach. I od raz przyznam, że – podobnie, jak w przypadku muzyki – nie zawsze potrafię zinterpretować, jaki rodzaj literatury reprezentuje dana książka. Dlatego z pewnością zdarzy się, że w jednym artykule – zapowiedzi będą pojawiać się różne gatunki literackie – tym bardziej, że często i w środku poszczególnych książek następuje pomieszanie gatunków.

Exlibris Romana Soroczyńskiego
Exlibris – Romana Soroczyńskiego
fot. Roman Soroczyński

Paradoksalnie pierwsza z rekomendowanych książek jest zalecana nie tylko na jesienne wieczory, ale wręcz… jako dodatek do śniadania. Stąd jej tytuł: Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy. Autor publikacji, David Fideler, ujawnia, co skłoniło go sięgnięcia po pisma i listy Lucjusza Anneusza Seneki.

Być może nie jest przypadkiem, że największą sławę spośród pism Seneki zdobyły sobie jego długie listy, kierowane do konkretnych przyjaciół i utrzymane w tonie pocieszenia. Powstały one po to, by pomóc tym ludziom podźwignąć się z żałoby.

Jeśli nawet nie jesteśmy w żałobie, czyż nie marzymy o spokoju ducha i wyciszeniu? David Fideler udowadnia, że możliwe jest ich osiągnięcie dzięki stoicyzmowi. To doktryna działania, której celem jest doznanie mądrego i szczęśliwego życia. Autor pokazuje, że nasz dobrostan zależy w dużej mierze od naszego stanu umysłu, a nie tylko od zewnętrznych okoliczności. Powszechnie uważany za najbardziej utalentowanego pisarza tradycji stoickiej, Seneka, uczy nas życia w wolności i w świadomości celu.

David Fideler jest absolwentem studiów na Uniwersytecie w Pensylwanii w zakresie religii rejonu Morza Śródziemnego, starożytnej filozofii greckiej oraz genezy chrześcijaństwa. Posiada tytuł doktora nauk w dziedzinie filozofii oraz kulturoznawstwa. Urodził się w USA, a obecnie mieszka w Sarajewie – stolicy Bośni i Hercegowiny.

Śniadanie z Seneką... okładka książki
Śniadanie z Seneką... – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Śniadanie z Seneką… pozwala nam na zrozumienie stoickich zasad i wdrożenie ich w życie, pozwala odkryć autentyczną satysfakcję. Poprzez stosowanie technik zaproponowanych przez autora, takich jak: wizualizacja, unikanie porównań z innymi i kontrola wewnętrznej narracji, możemy osiągnąć ukojenie i równowagę wewnętrzną. W książce poruszono kluczowe w życiu tematy, jak na przykład: przyjaźń, pokonywanie niepokoju, kontrola gniewu, akceptacja siebie, bogactwo i bieda, lęk przed śmiercią, miłość i wdzięczność, żałoba i wolność.

W ten sposób może ona stać się przewodnikiem po ponadczasowych naukach Seneki, który skupiał się na umiejętności czerpania radości z życia poprzez rozwijanie wewnętrznej harmonii i kontrolowanie emocji. Książka dotyka głębokich obszarów, jednak jest napisana w sposób przystępny i tworzy kreatywny dialog z czytelnikiem. Autor nie używa naukowego żargonu, lecz sięga do przykładów z własnego życia, łącząc je z cytatami Seneki i innych stoików. Choć szczęśliwość rodem ze starożytnych filozofii jest trudna do osiągnięcia w XXI wieku, każdy rozdział utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy na właściwej ścieżce. Cóż, będę często zaglądać do tej ciekawej i inspirującej lektury. Na naukę i poszukiwania nigdy nie jest za późno.

  • David Fideler, Śniadanie z Seneką
  • Przekład: Nina Wum
  • Redaktor prowadzący: Bożena Zasieczna
  • Redakcja techniczna: Andrzej Sobkowski
  • Korekta: Magdalena Osica, Renata Jaśtak
  • Projekt okładki: Katarzyna Konior/ bluemango.pl
  • Wydawca: MUZA SA, Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-287-2658-1

Skoro powyżej wspomniałem o nauce i szczęśliwości, warto sięgnąć po następną pozycję. Dotyczy to zwłaszcza rodziców. Wszak dzieci potrzebują ich jako stabilnych dorosłych. Nawet, a szczególnie wtedy, gdy sprawy stają się trudne! Jak zatem pokonać własne rodzicielskie lęki i zmartwienia? Mówi o tym książka Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać autorstwa Jeannine Mik i Sandry Teml-Jetter – autorek bestsellerowego Mamo, nie krzycz.

Czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem? Czemu tak bardzo się boję? Czy nie powtarzam błędów swojej matki? W codziennym życiu rodzice spotykają się z różnymi trudnymi sytuacjami, takimi jak strach przed niepowodzeniami czy lęk o przyszłość swoją i swojego dziecka. Aby dobrze sobie z nimi poradzić, potrzebują impulsów do refleksji i natychmiastowej pomocy w uporaniu się ze niepokojem i paniką. Książka Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać wydaje się być remedium na te problemy. Dzięki niej rodzice mogą uwierzyć, że nie są sami z wyzwaniami i nauczyć się między innymi, jak: nie żyć ograniczanym przez innych ludzi; traktować lęki jako doradców, a nie wrogów; żyć w szczerości ze sobą i nie robić rzeczy, do których nie jesteśmy  przekonani; rozpoznawać sygnały niepokoju i lęku płynące z organizmu; nie “zarazić się” burzą, która szaleje we wnętrzu dziecka, kiedy jest rozczarowane, złe lub smutne.

Jeannine Mik to dyplomowana trenerka komunikacji. Od 2003 roku prowadzi blog, na którym publikuje artykuły poświęcone świadomemu rodzicielstwu i stylowi wychowania inspirowanemu metodą Montessori. Przyświeca jej cel, by dzieci były traktowane przez  rodziców z szacunkiem oraz zrozumieniem. Młodszy wiek nie stanowi bowiem o ich niższej wartości.

Sandra Teml-Jetter jest coachką par oraz doradczynią rodzinną. Ukończyła w tym zakresie wiele specjalistycznych kursów i szkoleń. Prowadzi własną praktykę terapeutyczną i jest zdecydowaną orędowniczką pozytywnego rozwoju emocjonalnego w rodzinie.

Jak nie bać się o swoje dziecko... okładka książki
Jak nie bać się o swoje dziecko... – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać jest praktycznym poradnikiem składającym się z trzech części, w przystępny sposób umożliwiającym przyswojenie wiedzy. Oprócz wyżej wymienionych zagadnień w książce znajdują się rozważania na temat wpływu domu rodzinnego na nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu i na kontakty z dziećmi. Autorki zachęcają również do przyjrzenia się swoim relacjom z innymi ludźmi oraz do zrozumienia własnych poglądów na najważniejsze tematy w naszym życiu: seksu i stosunków partnerskich, pieniędzy, wychowania oraz kontaktów z rodzicami/teściami.

Rolą opiekuna jest towarzyszenie dzieciom przy zachowaniu wewnętrznej równowagi i reagowanie jak najlepiej w sytuacjach kryzysowych.  Wiedząc, jakie myśli, wątpliwości i wewnętrzne postawy nami kierują, możemy być takimi rodzicami, jakimi naprawdę chcemy być.

Przyznam, że zacząłem czytać publikację od podrozdziału Jak korzystać z tej książki. Dosyć szybko zorientowałem się, że niemal wszystkie sytuacje są przedstawiane z kobiecego punktu widzenia. Czy to oznacza, że autorki wykluczyły mężczyzn z udziału w wychowywaniu własnych dzieci? Absolutnie nie! Warto jednak, aby książkę przeczytali również faceci. Może wówczas łatwiej będzie im/nam zrozumieć, czym czasami kierują się kobiety?

  • Jeannine Mik, Sandra Teml-Jetter, Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać
  • Przekład: Małgorzata Chudzik
  • Redaktor prowadzący: Bożena Zasieczna
  • Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz
  • Korekta: Magdalena Osica/Rozwiń Skrzydła, Renata Jaśtak
  • Projekt okładki: Katarzyna Grabowska/ andvisual.pl
  • Wydawca: MUZA SA, Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-287-2711-3

Trzecia z opisywanych książek nie pretenduje do miana poradnika, chociaż kto wie? Jej bohaterkami są trzy kobiety żyjące w różnych czasach. Nigdy nie były rozumiane przez mężczyzn i swoje czasy. Jedyne ukojenie przynosiła im dzika przyroda i ich dom – Weyward Cottage. Wyklęte przez społeczeństwo muszą pogodzić się ze swoją prawdziwą naturą i drzemiącą w kobietach z ich rodu magią. Czy będą potrafiły? A dlaczego nie? Przecież to – jak „wskazuje” autorka, Emilia HartWiedźmy!

Rok 2019: Pod osłoną nocy Kate ucieka z Londynu do starej chaty Weyward, odziedziczonej po ciotecznej babce Violet, którą ledwo pamięta. Domek otoczony zarośniętym ogrodem zdaje się idealnym schronieniem przed agresywnym partnerem, który dręczył Kate. Wkrótce kobieta zaczyna podejrzewać, że jej cioteczna babcia ukrywała coś przed światem a sekret drzemie w jej chacie, ukryty od czasów polowań na czarownice w XVII wieku…

Cofnijmy się o czterysta lat, do roku 1619. Matka od dzieciństwa przekazywała Althcie wiedzę o ziołach, uzdrawianiu i magii pochodzącej z sił natury. Ale niezwykłe kobiety zawsze były uważane za niebezpieczne. Kiedy więc miejscowy rolnik zostaje zadeptany na śmierć przez bydło, to Althcie zostają postawione zarzuty o czary. Czekająca na proces kobieta zdaje sobie sprawę, że niezależnie od tego, jak wątłe będą dowody, wystarczą, żeby ją skazać. Będzie potrzebowała wszystkich swoich mocy, aby zachować wolność…

I wreszcie rok 1942, czyli niemal środek II wojny światowej. Spętana społecznymi konwenansami Violet tkwi w rodzinnej posiadłości. Tęskni za edukacją, jaką otrzymał jej brat, oraz za swoją zmarłą matką, o której mówiono, że przed śmiercią oszalała. Jedyne, co po niej pozostało, to medalion z literą W oraz słowo Weyward wyryte na listwie w jej sypialni. Dziewczyna tak bardzo pragnie innego życia…

Emilia Hart dorastała w Australii, w wieku dwudziestu kilku lat przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Studiowała literaturę angielską, a następnie kształciła się jako prawnik. W wieku dwudziestu sześciu lat przeszła udar, który zmienił jej dotychczasowe życie. Postanowiła wtedy spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i napisać książkę. Jej opowiadania publikowano w Australii i w Wielkiej Brytanii. Debiutancka powieść, którą są Wiedźmy, została wyróżniona nagrodą Caledonia First Novel Prize.

Wiedźmy okładka książki
Wiedźmy – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Autorka zastosowała ciekawy zabieg narracyjny: jedna z bohaterek sama opowiada o sobie, dwie pozostałe są przedstawiane w trzeciej osobie. Co chwilę zmieniamy okres, w którym się znajdujemy, co znacznie pobudza ciekawość czytelniczek i czytelników. Pięć wieków, trzy nadzwyczajne kobiety, które nigdy nie spotkały się, ale łączy je wspólna historia. Świat każdej z nich jest bardzo zawiły, zmusza je do walki z brutalnym otoczeniem i z wewnętrznym „ja”. Powieść Emilii Hart oddaje hołd ich niestrudzonej walce, ukazując jednocześnie niezwykłą siłę, która drzemie w kobietach. Słodko-gorzkie Wiedźmy są wielowymiarową i ponadczasową opowieścią o magii i czarach, płynących nie z rzucanych zaklęć, a z siły i mocy natury. Zapewniam, że nie tylko ze względu na ową magię trudno oderwać się od tej książki.

  • Emilia Hart, Wiedźmy
  • Przekład: Grażyna Woźniak
  • Redakcja: Grażyna Muszyńska
  • Redaktor prowadzący: Aleksandra Janecka
  • Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz
  • Korekta: Kamil Kowalski, Beata Kozieł
  • Projekt okładki: Katarzyna Grabowska/ andvisual.pl
  • Wydawca: MUZA SA, Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-287-2785-4
3 października 2023 19:38
[fbcomments]