0

Pierwsze osiedle ze swoim muzeum

Plac Hallera i dziewczyna - na zdjęciu pani Iwona Tokarska, która przekazała je do Muzeum Osiedla Praga II. Arch. Muzeum Osiedla Praga II
Plac Hallera i dziewczyna – na zdjęciu pani Iwona Tokarska, która przekazała je do Muzeum Osiedla Praga II
fot. Arch. Muzeum Osiedla Praga II

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ.

To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. W muzeum zobaczymy zdjęcia, historyczne plany i dokumenty. Twórcy zgromadzili też wiele eksponatów z czasów budowy osiedla.

Otwarcie 14 marca o godzinie 16:00 (pl. Hallera 6).

Twórcą muzeum jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę.

Organizatorem muzeum jest Fundacja Praga Pomaga.
Partnerami są: Odział Warszawski PTTK, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Stowarzyszenie Kocham Pragę.

Muzeum znajduje się przy pl. gen. Józefa Hallera 6 w lokalu, w którym w latach 60. XX wieku działały legendarne Delikatesy. To  siedziba tymczasowa.

Na pierwszej wystawie, która potrwa od czwartku (14 marca) do połowy kwietnia 2024 r., zostanie przedstawionych ponad 80 fotografii i grafik, w tym zdjęcia mieszkańców, a także historyczne plany i dokumenty z początków budowy osiedla.

W zasobach muzeum znajduje się też blisko 60 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego użytku z czasów budowy osiedla, z lat 60. i 70. XX w. To m.in. maszyna kalkulacyjna KR-13, aparat Smiena 8 i porcelitowe serwisy kawowe z lat 60.

Kamil Ciepieńko, pomysłodawca muzeum:

Idea muzeum powstała wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.  Przez lata udało nam się zgromadzić tak wielką kolekcję zdjęć, że w końcu trzeba je pokazać. To muzeum stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Widok na osiedle Praga II - ojciec i syn w okolicy wschodniego wejścia do ZOO. Zdjęcie przekazała Maria Krysiak. Arch. Muzeum Osiedla Praga II
Widok na osiedle Praga II – ojciec i syn w okolicy wschodniego wejścia do ZOO. Zdjęcie przekazała pani Maria Krysiak.
fot. Arch. Muzeum Osiedla Praga II

Osiedle

Osiedle Praga II zostało zbudowane po II wojnie światowej w latach 60. i 70. XX w. Jest położone w granicach ulic: 11 Listopada, Ratuszowej, Jagiellońskiej i Starzyńskiego. Duża część osiedla znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Cel Muzeum Osiedla Praga II

Celem muzeum jest gromadzenie i ochrona zbiorów, w tym fotografii i dokumentów, od lat powojennych (1945 r.), przez okres Polski Ludowej (1952-1989) do czasów  transformacji ustrojowej w latach 90. XX w. Ważnym celem muzeum jest także pobudzenie aktywności społecznej poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności w poszukiwania i gromadzenie pamiątek historycznych oraz relacji ustnych.

Donos z 1973 r. na kiosk przy ul Szanajcy 11. Z archiwum Muzeum Osiedla Praga II.
Donos z 1973 r. – na kiosk przy ul Szanajcy 11
fot. arch. Muzeum Osiedla Praga II

Idea budowy muzeum powstała w 2018 r. wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek. W tym samym roku ukazała się też pierwsza publikacja, która opisuje dzieje osiedla. Książka „Praga II. Nasza historia” (154 str.) została wydana w nakładzie 3000  egz. dzięki społecznej zbiórce. Publikacja była bezpłatna, a cały nakład trafił do mieszkańców. Autorem książki jest Kamil Ciepieńko.

W ramach działania społecznego archiwum odbyły się m.in.:

  • plenerowe zbiórki zdjęć, podczas których skanowano i opisywano zdjęcia;
  • spotkania dyskusyjne z mieszkańcami w bibliotekach publicznych na Pradze-Północ
  • wykład inaugurujący działalność Praskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Archiwistyka Społeczna na przykładzie Archiwum Społecznego Osiedla Praga II”.
Rodzina przy ul. Darwina - rok 1974. Zdjęcie przekazała pani Maria Terlecka. Arch. Muzeum Osiedla Praga II
Rodzina przy ul. Darwina – rok 1974. Zdjęcie przekazała pani Maria Terlecka.
fot. Arch. Muzeum Osiedla Praga II

Muzeum Osiedla Praga II

pl. gen. Józefa Hallera 6, Warszawa

Wstęp jest bezpłatny.
Obiekt jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Godziny otwarcia:

  • czwartek 14-19
  • sobota 11-14
Plac Hallera i dziewczyna - na zdjęciu pani Iwona Tokarska, która przekazała je do Muzeum Osiedla Praga II. Arch. Muzeum Osiedla Praga II
Plac Hallera i dziewczyna – na zdjęciu pani Iwona Tokarska, która przekazała je do Muzeum Osiedla Praga II
fot. Arch. Muzeum Osiedla Praga II
13 marca 2024 20:03
[fbcomments]