0

Śniadanie z Seneką

Śniadanie z Seneką - z okładki książki Davida Fiedlera. Fot. Andrzej Łucjan
Śniadanie z Seneką – z okładki książki Davida Fiedlera.
fot. Andrzej Łucjan

Idea stoickiego podejścia do życia, również dla współczesnego czytelnika, w przystępnej książce Davida Fiedlera.

Żyjący na przełomie starożytnej i nowej ery – Seneka, uznawany jest jako twórca filozofii stoickiej. Jego dzieła wywarły silny wpływ na rozważania filozoficzne, ale także i religijne.

Podstawą rozważań zawartych w książce są listy Seneki do swojego przyjaciela. Podane są one jedynie szczątkowo – większość książki to komentarz autora do zawartych w nich tez, z uwzględnieniem uwarunkowań współczesnego świata. Podejście stoików jak najbardziej sprawdza się w świecie: Internetu, upadku moralności, pośpiechu, pogoni za dobrami materialnymi. Autor wyróżnia różnorodne aspekty: zamartwiania się, życia chwilą, ograniczania złych emocji, nadmiernego konsumpcjonizmu, udziału w życiu społecznym, strachu przed śmiercią, kontaktów z najbliższymi.

David Fiedler potrafi przekazać ideę stoików w sposób przystępny, okraszony wieloma nawiązaniami do współczesności, także własnego życia – w bośniackim Sarajewie. Dzięki temu książka jest żywa, ciekawa, zajmująca, momentami pasjonująca. Każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie i w trakcie lektury będzie konfrontował własne przeżycia z podawanymi receptami.

Warto nie tylko przeczytać, ale wręcz wracać do tej pozycji jak najczęściej umieszczając ją w centralnej części swojej domowej biblioteki. Wracać w chwilach trudnych, ale też po zwyczajnym dniu wypełnionym rodzinnymi i zawodowymi obowiązkami.

Należy oczywiście zaznaczyć iż stoicyzm nie jest lekiem na całe zło, także współczesnego, świata. Jakże wielu stoików, także znanych, traciło swój spokój ducha w wyniku trudnych doświadczeń życiowych. Zresztą gdyby świat był pełen stoików to zapewne postęp ludzkości nie przebiegałby w tak szybkim tempie. Warto również pamiętać, iż stoicyzm jest nurtem ateistycznym, wręcz antyreligijnym, stawiając jako siłę sprawczą mityczny Wszechświat, wykluczając istnienie siły Wyższej, czy też życia po śmierci. Czy perspektywa niebytu jest równie atrakcyjna, co szczęścia w Królestwie Niebieskim po śmierci to już wątpliwa teza – dla chrześcijan wręcz nie do przyjęcia.

David Fiedeler

absolwent studiów na Uniwersytecie w Pensylwanii w zakresie religii rejonu Morza Śródziemnego, starożytnej filozofii greckiej oraz genezy chrześcijaństwa. Posiada tytuł doktora nauk w dziedzinie filozofii oraz kulturoznawstwa.

  • Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy
  • David Fiedeler
  • Premiera: 20 września 2023
  • Wydawnictwo MUZA SA
Śniadanie z Seneką - Okładka książki Davida Fiedlera. Fot. Andrzej Łucjan
Śniadanie z Seneką – Okładka książki Davida Fiedlera
fot. Andrzej Łucjan
31 stycznia 2024 09:23
[fbcomments]