Warszawa 2021. Najciekawsze realizacje roku

Warszawa 2020 Najciekawsze realizacje Roku. Marta i Tomasz Chodorscy
Warszawa 2020 Najciekawsze realizacje Roku. – Marta i Tomasz Chodorscy
fot. Horn

Pojawiła się kolejna publikacja o najnowszych inwestycjach w stolicy, która corocznie ukazuje się od 2010 roku.

Marta i Tomasz Chodorscy, przewodnicy warszawscy, wydają tę książkę w postaci bedekera najnowszej Warszawy.

Starają się w niej skrzętnie opisywać wszystkie obiekty zawierając maksimum treści na temat inwestycji w stosunkowo niewielkiej objętości. Jednej stronie opisu towarzyszy jedna fotografia. W tym roku znalazło się w książce ponad sto zdjęć wykonanych jak zawsze, odkąd powstają „Najciekawsze realizacje”, przez Sabinę Chylę, również warszawskiego przewodnika.

Z okazji premiery zadaliśmy Autorom kilka pytań.

Redakcja:

Trochę czekaliśmy na Realizacje, ale już są. Jak pandemia wpłynęła na inwestycje warszawskie?

Tomek:

Z książką czekaliśmy, ze względu czas premiery. Z reguły każda z poprzednich ukazywała się na początku marca, tym razem pandemia spowodowała, iż uznaliśmy, że nie ma sensu wydawać, kiedy sytuacja pandemiczna jest tak bardzo niejasna i wszyscy siedzimy w domach, zamknięte są biura i sklepy. Zdecydowaliśmy poczekać, aż nasi czytelnicy wrócą do „normalnego” życia.

Co do wpływu pandemii na inwestycje, to oczywiście był on duży. Wszyscy pamiętamy jak w marcu 2020 Warszawa stała się miastem „wymarłym”. Stanęło wszystko, w tym budowy i urzędy. Spowodowało to spory zastój na rynku inwestycji. Na szczęście po kilku miesiącach zaczęło powoli wracać życie na budowy. Mimo, że zdążyło powstać tak wiele ciekawych obiektów, to niestety opóźnienia powstałe w tych najgorszych miesiącach spowodowały przesunięcia otwarć na późniejsze miesiące, a także na rok następny.

Marta:

Na pewno my o wielu rzeczach nie wiemy. Dziwne, i inne niż zawsze, były otwarcia/odsłonięcia – ciche, skromne, szybkie, albo nie było ich w ogóle.

Co uważacie za najciekawszą realizację?

Marta:

Byłam nieco uprzedzona ze względu na kontekst polityczny do Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale jestem mile zaskoczona rozmachem, pomysłowością i przygotowaniem merytorycznym oraz artystycznym. Bardzo ciekawy jest też Kamień na Golędzinowie. Tak projekt architektoniczny i funkcja jaką ma pełnić. Ale są też inne wyjątkowe obiekty. Jak nowa siedziba szkoły muzycznej z Miodowej czy stworzona z rozmachem Elektrownia Powiśle.

Tomek:

Niezwykła jest też cerkiew, która jest pierwszą od stu lat wybudowaną w Warszawie świątynią prawosławną. Po raz pierwszy urzekł mnie również mural reklamowy, których raczej staramy się unikać w książkach. To mural jednej ze spółek PGE, przedstawiających chłopca z dmuchawcami.

Czy rozbudowa Warszawy to domena architektów czy jeszcze urbanistów?

Marta:

Jeszcze urbanistów i już architektów. Ważne jest celowe, rozsądne zagospodarowanie, ale chcemy też choć trochę wyglądem dorównywać metropoliom europejskim.

Tomek:

Według mnie to trudny temat, bo jak wiemy od wielu lat urbanistyka w mieście „leży”. Niestety często powstają obiekty, które zupełnie nie pasują do otocznia. Z roku na rok coraz częściej jednak, oprócz brutalnej deweloperskiej zabudowy na każdym wolnym miejscu, które uda się zdobyć, powstają inwestycje przemyślane i „nieniszczące” otoczenia.

Która realizacja może wzbudzać największe kontrowersje?

Marta:

Kilka z opisanych realizacji wzbudzało różne kontrowersje, głównie na etapie powstawania. My jednak staramy się kontrowersjami nie zajmować, a skupić na ostatecznym efekcie. Wśród realizacji, które takowe kontrowersje wzbudzały możemy wymienić obiekty różnych kategorii. I tak np. dość głośna była sprawa wypowiedzenia przez ZHP umowy teatrowi IMKA Tomasz Karolaka, a w to miejsce ulokowanie teatru firmowanego przez Grażynę Wolszczak – Garnizon Sztuki.

Tomek:

Duże kontrowersje i obawy miłośników historii budziła budowa McDonalda, która wykorzystywała stuletni budynek kolejowy. Obawy polegały na tym, że ten sam inwestor dwanaście lat wcześniej, mimo zakazu konserwatorskiego, zburzył starą parowozownię na ul. Wileńskiej i istniało prawdopodobieństwo, że tym razem podobnie zniknie z miasta kolejny zabytek. Kontrowersje wzbudzał też piętrowy Lidl zbudowany w Miasteczku Wilanów czy oddany z prawie pięcioletnim opóźnieniem Park Zachodni. Pewnie jeszcze wiele obiektów budziło różnego rodzaju kontrowersje i obawy wśród mieszkańców, jednak jak wspomniałem dla nas najważniejszy był efekt końcowy inwestycji.

Czy jest może jakaś którą ustawilibyście na końcu jako pierwsze do tytułu najgorsze realizacje 2020?

Marta:

Tymi najgorszymi realizacjami w ogóle nie zaprzątamy sobie głowy, jak zawsze podkreślamy to nasz autorski i subiektywny wybór najciekawszych realizacji.

Tomek:

W tym przypadku słowo „najciekawsze” nie jest równoznaczne ze słowem „najlepsze”. Często piszemy o realizacjach niewielkich i skromnych, o których trudno mówić, że są najlepsze. Do książki trafiają wyłącznie te obiekty, które w jakiś sposób nas zauroczą, lub które uznamy za ważne. Na długim „spisie treści” mieliśmy ok. dwustu obiektów, z których wybraliśmy niespełna połowę. Najwięcej realizacji można by umieścić w dziale inwestycji mieszkaniowych, ale niestety wiele z oddawanych budynków czy osiedli nie wyróżnia się niczym specjalnym. Nie mają tego czegoś, co powoduje, że zwracamy na nie uwagę, i właśnie dlatego z kilkudziesięciu tego typu obiektów wybieramy tylko kilka – w tym roku jedynie cztery. Podobnie jest w innych działach, choć może już nie na taką skalę.

Gdzie można kupić Waszą książkę

Tomek:

W pierwszych dniach książka dostępna jest w biurze turystycznym Horn na ul. Starzyńskiego 10 oraz na Allegro. W najbliższych dniach książka powinna trafić do warszawskich księgarni, zajmujących się tematyka varsavianistyczną.

Dziękujemy za rozmowę.

O Najciekawszych realizacjach

Książka podzielona jest na rozdziały tematyczne.
Są tu: muzea, pomniki, sztuka, biurowce, teatry, kultura, edukacja i sport, hotele, inwestycje mieszkaniowe oraz inne obiekty, często nie dające się sklasyfikować w taki prosty sposób.

Najobszerniejszym działem jest sztuka – to 43 obiekty.
Wśród opisywanych inwestycji są obiekty głośne w minionym roku. Obiekty, o których media się mocno rozpisywały, jak choćby Elektrownia Powiśle, Most Południowy czy głośny, jeszcze zanim został wybudowany, hotel Nobu. Są także znacznie mniej znane miejsca, jak choćby niewielki i niedostępny dla zwykłego człowieka, ukryty w sejmowych korytarzach pomnik Jana Olszewskiego czy też schowane na dalekich krańcach miasta Centrum Zdrowia Białołęka czy Centrum Sportu UKSW.

Ciekawą jest forma publikacji.
książka wydana jest w formacie 13cm na 18cm. To format pozwalający schować ją do kieszeni i traktować jako przewodnik podczas niedzielnego spaceru po najnowszych stołecznych inwestycjach. Jednocześnie posiada elegancką formę, wydana jest na papierze kredowym w pełnym kolorze i oprawiona w twardą oprawę, więc świetnie nadaje się na prezent dla miłośnika Warszawy.

Warszawa 2020. Najciekawsze realizacje roku jest publikacją, która na pewno powinna się znaleźć na półkach varsavianistów oraz przewodników warszawskich. Zresztą oni to wiedzą. Powinna też zagościć w biblioteczkach mieszkańców Warszawy, którzy są ciekawi miasta, i z tą żółtą książeczką mogą poznawać jego nowe oblicze.

Marta Chodorska, Tomasz Chodorski

WARSZAWA 2020. NAJCIEKAWSZE REALIZACJE ROKU

  • Wydawnictwo: Horn
  • Rok wydania: 2021
  • Oprawa: trwarda
  • Liczba stron: 191
  • Format: 13 x 18 cm
28 czerwca 2021 07:39
[fbcomments]