0

Wielki Mistyczny Cyrk

Sekcja Odkrycia
Wielki Mistyczny Cyrk – reż. Carlos Diegues
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Brazylijski kandydat do Oscara w sekcji Odkrycia Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Z polskim akcentem – udziałem Dawida Ogrodnika.

Ponad sto lat z życia cyrku. Czasy mijają: dwie wojny światowe, pięć tytułów piłkarskiego Mistrza Świata dla Brazylii, lot człowieka na Księżyc, dwie „wizyty” Komety Halleya, upadek muru berlińskiego, postęp komunikacji i elektroniki. Ale cyrk żyje cały czas swoim życiem.

Brazylijski film urzeka kompozycją scen, montażem, ujęciami operatorskimi. Praktycznie każda scena jest dopieszczona. Niezwykłe wrażenie robi jedna z pierwszych scen erotycznych, której pomysłów nie powstydziliby się autorzy „Kamasutry”. Niestety po tej scenie resztę filmu można sobie … darować. Warstwa fabularna nie dorasta maestrii realizacyjnej. Skądinąd ciekawa historia jest rwana, kolejne przeskoki czasowe wybijają z uderzenia – widz gdy już wdroży się w losy bohaterów dostaje zupełnie nowe wątki. Jeżeli warto czekać, to jedynie na Dawida Ogrodnika, który pojawia się w ostatniej sekwencji. Czasy się faktycznie zmieniają: Polak w brazylijskiej superprodukcji.

Do obejrzenia podczas WFF w niedzielę, 14 października w Kinotece o godz.13:30.

Zwiastun:

Opis:

Osiemnasty film najważniejszego twórcy kultury i filmu w Brazylii, inspirowany poematem Jorge de Lima i jego sceniczną adaptacją z lat osiemdziesiątych, która była połączeniem baletu i musicalu. Film opowiada historię austriackiej rodziny Knieps, która od pięciu pokoleń ma własny cyrk. Od momentu założenia O Grande Circo Místico w 1910 roku, aż do czasów współczesnych widzom towarzyszy Celaví — mistrz ceremonii, który nigdy się nie starzeje. Jesteśmy świadkami niesamowitych przygód, wielkich miłości, tragedii i rzeczy niemożliwych. Przekraczamy bramy mistycznego uniwersum, w którym rzeczywistość niezauważalnie łączy się z fantazją. Film będący wielkim świętowaniem magii, rozrywki i kina. W międzynarodowej obsadzie znaleźli się m.in. Vincent Cassel i Dawid Ogrodnik. Film został wybrany brazylijskim kandydatem do Oscarów.

  • reżyseria: Carlos Diegues
  • scenariusz: Carlos Diegues, George Moura
  • montaż: Mair Tavares, Daniel Garcia
  • zdjęcia: Gustavo Hadba
  • muzyka: Chico Buarque, Edu Lobo
  • scenografia: Artur Pinheiro
  • dźwięk: Christophe Penchenat
  • obsada: Jesuíta Barbosa, Vincent Cassel, Bruna Linzmeyer, Rafael Lozano, Antonio Fagundes, Catherine Mouchet, Marina Provenzzano, Juliano Cazarré, Flora Diegues, Luiza Mariani, Marcos Frota, Mariana Ximenes, Dawid Ogrodnik 
13 października 2018 13:31

Komentarze