0

371. Urodziny Pragi

Urodziny Pragi - 2018 r.
Urodziny Pragi – 2018 r.
fot. Anna Szwałkiewicz

Kto handluje ten żyje! – na urodziny Pragi zaprasza Stowarzyszenie Gwara Warszawa z przyjaciółmi Pragi.

10 lutego przypada 371 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV, a to dla miłośników tej dzielnicy jak co roku jest okazją do wspólnej zabawy z  mieszkańcami. W tym roku hasło przewodnie to Kto handluje ten żyje!, na cześć Bazaru Różyckiego, który przez wiele lat był brzuchem stolicy. Na mieszkańców Warszawy  czeka blisko 40 atrakcji, z których skorzystać będą mogli w dniach od 4 do 17 lutego 2019 roku.

Główną atrakcją tegorocznych obchodów będzie wspólne śpiewanie Sto lat z Kapelą Praską oraz tort urodzinowy od cukierni K. Strzałkowski, zapraszamy 10 lutego (niedziela) o godz. 15:00 do Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52.

Jak co roku przewodnicy miejscy przygotowali kilka spacerów do wyboru. Szczególnie polecamy te związane z handlem na Pradze (więcej informacji w programie). Szykuje się także sporo imprez tanecznych, wykłady, koncerty, warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Na hasło Urodziny Pragi wiele praskich lokali przygotowało specjalne promocje. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny.

Urodziny Pragi - 2018 r.
Urodziny Pragi – 2018 r.
fot. Anna Szwałkiewicz

Obchody zostały przygotowane przez organizacje pozarządowe działające na Pradze:

  • Stowarzyszenie Gwara Warszawska,
  • Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu,
  • Fundacja Zmiana,
  • Na Pradze,
  • PSM „Michałów”,
  • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
  • Porozumienie dla Pragi.

Grupa aktywistów praskich w tym składzie już po raz piąty ma zaszczyt organizować tę imprezę, której tradycja sięga 2011 roku.

Anna Straszyńska, ze Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu:

W tym roku pragniemy przypomnieć mieszkańcom handlową historię naszej dzielnicy, stąd główne wydarzenie organizujemy w sąsiedztwie Bazaru Różyckiego, w Muzeum Warszawskiej Pragi. Zawsze staramy się zaproponować mieszkańcom zróżnicowaną i wyjątkową ofertę wydarzeń. W tym roku będzie możliwość zwiedzenia Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej przy ul. Karola Marcinkowskiego 2. Ten budynek przez wiele lat nie był dostępny dla zwiedzających.

Martyna Goździuk, ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska:

Jak handel to oczywiście bazarowe nawijki i wiązanki, dlatego zapraszamy na warsztaty mowy handlowej przygotowane przez nasze Stowarzyszenie. Odbędą się 9 lutego o godz. 11.00, z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy, wszystkie informacje zainteresowani znajdą w programie. Tradycyjnie też polecamy koncert warsiaskiego duetu Teściowa Śpiewa, który zagra 10 lutego o godz 20.00 w lokalu „To się wytnie„.

Anna Szwałkiewicz, ze Stowarzyszenia Na Pradze:

Nie zawsze handel trzeba rozumieć dosłownie, temat towarów przyniósł nam na myśl pomysł na zbiórkę. I tak zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy dla fundacji „Koty z Grochowa„. Jeśli chcą państwo wesprzeć prawobrzeżne kociaki karmą, kocami, zabawkami czy środkami czystości można udać się do praskich lokali (lista na stronie) w dniach 4-14 lutego i zostawić podarki. Za każdą rzecz dziękujemy.

Więcej informacji na stronach urodzin: [LINK]

5 lutego 2019 11:54

Komentarze