32. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2026

Jazz na Starówce - festiwal. Fot. Organizator
Jazz na Starówce – festiwal
fot. Organizator

Rynek Starego Miasta przez całe wakacje brzmieć będzie w rytmie jazzu za sprawą festiwalu jazzowego.

4 lipca w gwiazdorskiej obsadzie rusza w Warszawie 32. edycja popularnego festiwalu, który latem jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy gromadząc tłumy publiczności.

Festiwal ma markę, renomę, i piękny dorobek artystyczny.
Przez 31 lat wykreował wielu artystów, ale także imponującą publiczność gromadząc blisko milion publiczności. Jest jednym z niewielu w Polsce i Europie , tego typu festiwalem o międzynarodowym zasięgu adresowanym do szerokiej publiczności o całkowicie bezpłatnej formule.

Zapowiada się bardzo ciekawa edycja, która wpisuje się w historię wyjątkowych spotkań z ikonami jazzu i uznanymi artystami. Festiwal jak co roku będzie zróżnicowany stylistycznie. Wystąpią mistrzowie światowych scen, laureaci Grammy, wybitni polscy artyści. Będą premiery i wyjątkowe projekty.

Jazz na Starówce - plakat. Fot. Organizator
Jazz na Starówce – plakat
fot. Organizator

PROGRAM

  • 4 lipca
    Christie Dashiell 4tet –  Journey in Black

Nominowana do Grammy wokalistka i kompozytorka, żyje na muzycznym skrzyżowaniu, gdzie spotykają się jazz, soul, R&B, blues i gospel. Stała się jedną z najbardziej pożądanych artystek na dzisiejszej scenie, symbolem współczesnego jazzu zakorzenionego w tradycji. Jej koncerty są celebracją czarnej muzyki, potęgi głosu, łączącej przeszłość z teraźniejszością.

Usłyszymy jej najnowszy album „Journey in Black”, który został nominowany do nagrody GRAMMY w kategorii Najlepszy Jazzowy Album Wokalny. Zawiera autorskie kompozycje artystki, łącząc brzmienia muzyki improwizowanej z różnymi stylami muzyki afro-amerykańskiej.

  • 11 lipca
    Eliane Elias Trio

Ikona światowego jazzu, brazylijska pianistka, wokalistka, kompozytorka i aranżerka, to laureatka nagród Multi GRAMMY i Multi LATIN GRAMMY, i 12 nominacji do tych prestiżowych nagród. Wyróżnia się wyjątkowym stylem muzycznym i jednym z najbardziej unikatowych i  rozpoznawalnych brzmień w jazzie i muzyce brazylijskiej. Należy do najbardziej wszechstronnych i przełomowych artystek jazzu i muzyki brazylijskiej, i jest uznawana za królową bossa novy.

Na  koncie ma nagradzane albumy, wśród nich kamienie milowe muzyki, płyty nagrane z Chickiem Corea, Herbie Hancockiem, Chucho Valdesem.  Usłyszymy jej ostatni album „Time and Again” który otrzymał nominację do GRAMMY 2025 w kategorii Najlepszy album jazzowy w stylu latino.

  • 18 lipca
    Nicholas Payton Trio – The music of Miles  Coltrane

Dwukrotny zdobywca  dwóch nagród GRAMMY,  i pięciu nominacji do tej  prestiżowej nagrody – to jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jest powszechnie uważany za jednego z największych artystów naszych czasów który zdobył szacowne miejsce w historii muzyki. Wizjonerski trębacz nowoorleański, łączy głęboką tradycję jazzową z  innowacyjnością  – inspirując, i pozostając natchnionym pionierską tradycją „Black American Music której jest częścią.

W setną rocznicę  urodzin dwóch ikon jazzu – Milesa  Daviesa i Johna Coltrane‘a,  orędownik muzyki afro- amerykańskiej, oddaje hołd  największym legendom jazzu. Będzie to niezwykły koncert, pełen porywających reinterpretacji, który przeniesie  muzykę  w  teraźniejszość.

  • 25 lipca
    Tivon Penicott Quartet  –  Roots to Branches

Trzykrotny laureat GRAMMY, niezwykle rozchwytywany saksofonista, kompozytor i multiinstrumentalista, to „wschodząca gwiazda saksofonu tenorowego” w plebiscycie krytyków magazynu Downbeat 2025.  Jest jednym z najbardziej wyrazistych saksofonistów nowojorskiej sceny jazzowej, znanym ze współpracy z Gregorym Porterem, Esperanzą Spalding i Jonem Batiste’em. Artysta zaprezentuje  materiał z  ostatniego albumu– duchowego i energetycznego projektu inspirowanego jamajskimi korzeniami artysty. Artysta łączy jazz z groove’em, soulem i eksperymentem. W jego grze słychać wpływy muzyki gospel, soul, improwizacji i głęboką harmonii, które zachwyciły publiczność w Carnegie Hall, czy Royal Albert Hall.

  •  1 sierpnia
    Baron Vintage Elektro

Jazz – rock, funk i soul w elektryzującym połączeniu! To najnowszy projekt nowej formacji jednego z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych. Usłyszymy energetyczne połączenie jazz-rocka, funku i soulu. Formację tworzą wybitni artyści jazzowi różnych generacji, a każdy z nich to osobna część historii polskiego jazzu.

Repertuar zespołu to autorskie kompozycje Piotra Barona pochodzące z lat 80.  będące , jak sam określa  „powrotem do młodości”. Jazz sprzed lat, ale nowe,  świeże brzmienie. Czeka nas muzyka pełna energii, pulsującego groove’u i emocji angażujących publiczność od pierwszych taktów.

  • 8 sierpnia
    Eleonora  Strino Quartet

Premiera. „Współczesna włoska mistrzyni gitary jazzowej”, uznana została przez krytyków za jeden z najbardziej ekscytujących, i obiecujących nowych talentów na międzynarodowej scenie jazzowej. To artystka, która z niezwykłym talentem łączy kreatywność i wrażliwość, z wirtuozerskim kunsztem technicznym. Neapolitańska wirtuozka, odświeża nowoczesny język gitary swingowej, be- bowej, e kształtując jego ekspresyjną siłę. Jej kompozycje, śpiew i gra na gitarze, przepełnione są emocjami,  niezwykłą wrażliwością, i jednością.

Usłyszymy jej  ostatni  autorski  album „Matilda” który opowiada historie wielkich kobiet poprzez oryginalne kompozycje.

  •  15 sierpnia
    Tribute To Miles Orchestra

Miles lives! W setną rocznicę rocznicę urodzin ikony i legendy jazzu, zagra polska super-grupa pod wodzą Wojciecha Konikiewicza, który zaprosił do zespołu wybitnych artystów polskiego jazzu.

Muzyka Milesa Davisa jest jednym z fundamentów współczesnego jazzu i inspiracją dla całego pokolenia artystów znajdujących w spuściźnie wielkiego mistrza wciąż aktualne, uniwersalne przesłanie.

To jazz wolności, emocji i bezpośredniej ekspresji. Do tych wartości odwołuje się lider, konsekwentnie rozwijając swój oryginalny i bezkompromisowy język muzyczny.

  • 22 sierpnia
    Marcin Masecki & Boleros

Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i kompozytorów, i improwizatorów , przedstawi swój najnowszy album, kolejny autorski projekt artysty inspirowany muzyką latynoamerykańską z którą związany jest od dzieciństwa. Zaprezentuje się nie tylko jako instrumentalista, ale także wokalista . Połączenie jazzu, klasyki i rytmów Ameryki Łacińskiej , gdzie latynoska ekspresja spotyka słowiańską wrażliwość,  łącząc przeszłość z teraźniejszością.

To nie  tylko hołd  dla klasycznych  boler, ale też osobista reinterpretacja innych gatunków z Ameryki Południowej, tym razem przedstawione w bardziej subiektywny i autorski sposób. Artysta łączy różne tradycje i wprowadza innowacyjne brzmienia, pozostając  wiernym własnemu stylowi.

  • 29 sierpnia
    Adam Bałdych European Quartet  – Endless – Polska Premiera

Na finał usłyszy materiał z  premierowego albumu wizjonera skrzypiec, który  budzi ogromne zainteresowanie środowiska muzycznego. Nowy kwartet prowadzony przez  jednego z najbardziej oryginalnych i cenionych skrzypków na międzynarodowej scenie  – łączy  gwiazdy europejskiego jazzu w kontemplacyjnej podroży przez muzyczne dziedzictwo Starego Kontynentu. Do nowego projektu  lider zaprosił  niezwykłych artystów: włoskiego bandoneonistę Daniele di Bonaventurę, szwedzkiego pianistę Jacoba Karlzona oraz francuskiego kontrabasistę Michela Benitę. Każdy z nich wnosi bogaty, wielobarwny świat muzyczny, a razem – w dialogu – tworzą piękny, i fascynujący pejzaż̇ dźwiękowy. Premierowy album  ukaże się nakładem ACT / Imaginary Music w sierpniu  tego roku.

Trochę wiedzy

Popularny festiwal wyróżnia się oryginalnym programem, zróżnicowanym stylistycznie – z uwzględnieniem wartościowych  zjawisk i  trendów w  muzyce  polskiej i międzynarodowej.

Imponująca jest  lista artystów, którzy grali na festiwalu.

Wystąpiła  cała  czołówka  międzynarodowego  jazzu , w  tym  tuzy i legendy,  wśród których wymienić należy takie nazwiska  jak:

Archie Sheep, David Murray, Roy Hargrove, Christian McBride, James Carter, Joey Calderazzo, Nicholas Payton, Ernie Watts,   Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Chico Freeman, Lee Konitz, Kevin Mahogany, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, John Taylor, Tord Gustavsen,  Enrico Pieranunzi, Stefano Bollani, Enrico Rava, Marilyn Mazur,  Mike Stern, Stanley Jordan, Palle Mikkelborg, Terje Rypdal, Charnett Moffett,  Avishai Cohen , Alfredo Rodriguez,  Hiromi, Omar Sosa, Birelli Lagrene, Ulf Wakenius, John Pizzarelli, Cyrus Chesnut, Emmet Cohen, Christian Sands, Denys Baptiste, Hamilton de Holanda, Nduduzo Makhathini i wielu innych.

Na festiwalu wystąpiły  legendy polskiego jazzu i pionierzy  gatunku jak :

Tomasz Stańko,  Zbigniew Namysłowski,  Adam Makowicz, Michał Urbaniak , Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Włodek Pawlik, Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny,  Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński,  Adzik Sendecki, Krzysztof Herdzin, Paweł Kaczmarczyk, Sławek Jaskułke, Piotr Wojtasik, Marek Napiórkowski, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Lora Szafran, Aga Zaryan, i wielu innych .

Grały znakomite polskie zespoły jak:

The Quartet, Miłość, Dream Team, Laboratorium, Walk Away, Simple Acoustic Trio,  Marcin Wasilewski Trio, EABS , RGG Trio, Maciej Obara Quartet , Piotr Schmidt Quintet, Adam Bałdych Quintet, Kacper Smoliński Quintet, Wojtek Mazolewski Quintet  prezentując  premierowe  i  jubileuszowe projekty.

Festiwal od lat jest szeroko obecny w polskich mediach i portalach internetowych. Pokazywały nas media zagraniczne – BBC, Deutche Welle , Poland in English.

Festiwal i jego twórcy są doceniani.
Za działalność w promowaniu i popularyzowaniu muzyki jazzowej i jej twórców , i za Festiwal Jazz na Starówce otrzymali między innymi :

  • Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Odznakę Honorową PSJ – Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
  • Za działalność na rzecz miasta Fundacja ( w zarządzie zasiadała ikona polskiego jazzu, Michał Urbaniak) otrzymała Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy .

Patronat honorowy festiwalu

  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Prezydent m.st. Warszawy

Finansowanie:

  • Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
    Dofinansowany ze środków MKiDN z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego prze NIMiT

Organizator

 

8 czerwca 2026 12:00