0

Po latach…

Skrucha fragment okładki
Skrucha – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Nawet najbardziej perfekcyjne plany mogą ulec zmianie. Książkę poruszającą ten temat prezentuje Roman Soroczyński.

Co zaskakującego może zdarzyć się w życiu człowieka skrupulatnego, działającego w sposób planowy, pedantycznie dbającego o porządek wokół siebie? Jak się okazuje, wiele spraw może go zaskoczyć. Nie inaczej było w przypadku aspiranta Dominika Przeworskiego, „kryminalnego” ze szczecińskiej Komendy Miejskiej Policji. Wiosną dwa tysiące osiemnastego roku znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i runął jego poukładany świat. Wówczas emocje wzięły górę. Wobec tego policjant musi ponieść konsekwencje swojego zachowania: opuszcza Szczecin i rozpoczyna służbę jako dzielnicowy w Nowym Warpnie. Z całą pewnością nie był to awans, jednak Przeworski liczy na to, że szybko wróci na swoje poprzednie stanowisko. Jako człowiek skrupulatny, zachowuje pełen profesjonalizm i wykonuje powierzone obowiązki najlepiej, jak potrafi. Początkowo ma niewiele pracy. Ale do czasu…

Marek Stelar (właściwie Maciej Biernawski) jest polskim pisarzem powieści kryminalnych. Ukończył architekturę na Wydziale Architektury i Budownictwa Przestrzennego na Politechnice Szczecińskiej. Pracuje w Wydziale Infrastruktury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Debiutował powieścią Rykoszet, która zapoczątkowała trylogię o Krugłym i Michalczyku (następne powieści to: Twardy zawodnik i Cień). W skład kolejnej trylogii, z inspektorem Suderem w roli głównej, weszły: Niepamięć, Niewiadoma i Nietykalny. Akcja wszystkich jego powieści dzieje się w Szczecinie i w okolicach. Skrucha jest trzynastą z nich.

Skrucha okładka książki
Skrucha – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

W ogrodzie przy domu w jednej z urokliwych dzielnic miasteczka odkryte zostają ludzkie szczątki. Czy zwłoki mogą mieć coś wspólnego z tragedią sprzed ćwierćwiecza, kiedy na zalewie utonęło pięciu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego? Czy jednak prawdy należy szukać gdzie indziej? Co pewien czas akcja powieści wraca do 1997 roku. I tu należało szukać przyczyn nieco zagmatwanej historii. Mniej więcej od połowy powieści znałem rozwiązanie głównej zagadki, ale Marek Stelar co chwila „komplikował” sprawę, wprowadzając do niej dodatkowe, bardzo ciekawe kwestie:

Kiedy leżałem na podłodze i patrzyłem, jak wycieka ze mnie życie, coś sobie uświadomiłem. Takie sytuacje weryfikują chyba postrzeganie świata. Przez jedną krótką sekundę, kiedy strach przed śmiercią słabnie na chwilę, zdajesz sobie sprawę, co było w życiu ważne. I kto…

Jak z powyższego cytatu wynika, autor nie skupia się tylko na wątku kryminalnym. Moim zdaniem, rzadko można spotkać faceta wzruszająco piszącego o uczuciach. Od czasu do czasu autor dyskretnie prezentuje objaśnienia pewnych zjawisk z zakresu psychologii, jak na przykład „apofenia”. W powieści pojawiają się różne, nietuzinkowe postaci, z których większość ma za sobą poplątane historie życiowe. Wręcz poetyckie są opisy wyglądu niektórych z nich:

Natalia Druszkiewicz jest po prostu ładną niebanalną, pozbawioną wspomagania naturalną urodą.

Jacek Pabis (…) wyglądał jak archetypiczny wilk morski

Autor umiejętnie wplata do treści książki swoje zachwyty nad krajobrazem Nowego Warpna, które pięknie utrwalał na obrazach niemiecki pejzażysta Hans Hartig. Uświadomiłem sobie, że jeszcze tam nie byłem i, przy najbliższej okazji, będę chciał nadrobić tę zaległość i poczuć atmosferę tego niezwykłego miasteczka. Ktoś zapyta: skąd tytułowa Skrucha? Co z aspirantem Dominikiem Przeworskim? O tym można dowiedzieć się po przeczytaniu interesującej książki, która – jak mi się wydaje – może być początkiem kolejnego cyklu wychodzącego spod pióra Marka Stelara.

Marek Stelar

Skrucha

  • Redakcja: Jacek Ring
  • Korekta: Dorota Wojciechowska
  • Projekt okładki: © Mariusz Banachowicz
  • Zdjęcia na okładce: © Tony Detroit/Unsplash
  • Skład i łamanie: Jacek Antoniuk
  • Wydawca: Wydawnictwo Filia, Poznań 2022
  • ISBN 978-83-8195-824-0
22 maja 2022 07:53
[fbcomments]