0

Studio Munka ze Srebrnym Gronem

Kadr z filmu ''Gęś'' w reżyserii Marii Wider zrealizowanego w Studio Munka SFP
Kadr z filmu ''Gęś'' – Kadr z filmu ''Gęś'' w reżyserii Marii Wider zrealizowanego w Studio Munka SFP
fot. Anna Głogowska

Zrealizowana w Studio Munka SFP ”Gęś” w reżyserii Marii Wider została wyróżniona Srebrnym Gronem 51. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.

Produkcja prezentowana była w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych.

Festiwal

Festiwal w Łagowie to jedna z najstarszych impreza filmowych w Polsce.
Od lat stawia sobie za cel dyskusję nad przemianami i kondycją kinematografii Europy Środkowo-Wschodniej oraz problemami dominującymi w prezentowanych filmach. Trzon Lubuskiego Lata Filmowego stanowią konkursy pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentów i krótkich metraży.

„Gęś” prezentowana w ramach Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych pokazana została w tej sekcji obok 14 innych produkcji.

Ostatecznie Jury, które obradowało w składzie:

  • Jakub Armata – krytyk filmowy,
  • Andrzej Goleniewski – menadżer kultury,
  • Mirosław Dembiński – reżyser filmów dokumentalnych ,

postanowiło nagrodzić film Marii Wider statuetką Srebrnego Grona za dojrzały portret relacji w rodzinie, z ich wielowątkowością, dynamizmem i ciepłem, ze szczególnym uwzględnieniem wyrazistej kreacji Mai Wolskiej – czytamy w uzasadnieniu.

Kadr z filmu ''Gęś'' w reżyserii Marii Wider zrealizowanego w Studio Munka SFP
Kadr z filmu ''Gęś' – Kadr z filmu ”Gęś” w reżyserii Marii Wider zrealizowanego w Studio Munka SFP
fot. Anna Głogowska

Film

„Gęś” to opowieść podejmująca temat relacji między matką i córką za pomocą kompilacji kilku gatunków, od komedii po thriller. Bohaterki filmu zmuszone są stawić czoła intruzowi w drastyczny sposób burzącemu ich świąteczny spokój.

Maria Wider, reżyserka wyjaśnia:

Zagrożenie z zewnątrz jest swego rodzaju zapalnikiem, który sprawia, że kobiety muszą się na siebie otworzyć i zjednoczyć w walce, zarówno z intruzem, jak i z systemem, który nie respektuje ich praw. Bo ważny tu jest dla mnie także aspekt społeczny – ta ignorancja, z którą spotykają się bohaterki, kiedy szukają pomocy.

Aktorzy

Główne role powierzyła ona młodej absolwentce krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Mai Wolskiej oraz doświadczonej Sandrze Korzeniak.

Twórcy

Autorką scenariusza „Gęsi” jest Noemi Słama. Za zdjęcia odpowiadał Miłosz Kasiura. Scenografia jest dziełem Marzeny Wodziak, a kostiumy Mileny Sosulskiej.

O dźwięk zadbał wielokrotnie nagradzany Jacek Hamela.
Za montaż odpowiedzialny był Stanisław Frankowski.

Produkcja

Film powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści minut finansowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Cineo Studio, koproducentami DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe i Prosound Studio. Partnerami programu Trzydzieści minut są TVN i CANAL+ Polska.

Nagrody

Twórcy „Gęsi” mają już na koncie nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego w konkursie polsko-czeskim Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom-Zbliżenia” w Jeleniej Górze oraz Wyróżnienie Specjalne za kreację Mai Wolskiej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Ponadto film otrzymał trzy nominacje do tegorocznych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego: dla reżyserki Marii Wider oraz odtwórczyń głównych ról: Sandry Korzeniak i Mai Wolskiej.

4 lipca 2022 17:38
[fbcomments]