0

Twarzą w twarz

Wystawa fotografii Grzegorza Krzyżewskiego
Wystawa fotografii Grzegorza Krzyżewskiego – Grzegorza Krzyżewskiego
fot. mat. prasowy

Wystawa fotografii Grzegorza Krzyżewskiego w Teatrze Druga Strefa na Mokotowie przy ul. Magazynowej.

Wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Krzyżewskiego:

  • 8 grudnia 2021 roku
  • godz. 20.00
  • scena w piwnicy

Wystawa stanowi podsumowanie dwóch ostatnich lat pracy Grzegorza Krzyżewskiego jako fotoreportera prasowego. Jest to rodzaj kwintesencji spojrzenia na świat polityki oczami absolwenta politologii, który przedłożył jej opiniowanie obrazem ponad słowo.

Jako humanista zawsze dobrze czuł się lejąc wodę, dzięki temu już w szkole miał najlepsze oceny z języka polskiego, historii, etyki czy filozofii, najgorsze natomiast z fizyki, chemii i matematyki. Pewnie dlatego zawodowo, oprócz fotografii reporterskiej zajmuje się popularyzacją nauk ścisłych. Zawsze powtarza, że jeżeli dobrze zrozumie zagadnienie, które musi zilustrować – to znaczy: sprowokuje naukowca, żeby opowiedział o swojej pracy słowami, które zrozumie nawet pięciolatek, wtedy będzie umiał pokazać to w sposób na tyle plastyczny, żeby te skomplikowane zagadnienia zrozumieli również inni zdeklarowani humaniści.

Grzegorz Krzyżewski ma aparat, który jest w ścisłej światowej czołówce przebiegu tego modelu: Nikon D700 z liczbą 1 330 000 zdjęć na liczniku: wolny, głośny. Kiedy robi zdjęcia w galerii sejmowej politykom, którzy wchodzą przez drzwi oddalone o jakieś 30 metrów, już słyszą ten aparat i patrzą się w jego stronę. Prawdziwy wół roboczy, idealny do pracy fotoreportera który odnajduje się w stacjonarnych wydarzeniach takich jak konferencje, konwencje i życie parlamentu.

W odróżnieniu od wielu kolegów fotoreporterów którzy poszukują w pracy adrenaliny wynikającej z charakteru wydarzeń – manifestacje, zamieszki, konflikty zbrojne, jego konikiem są dopracowane zdjęcia z pogranicza fotoreportażu i portretu. Lubi kadrami łączyć często nieoczywiste elementy przestrzeni które świetnie dopełniają opowieść o wydarzeniu albo człowieku. Jest to też odpowiedź na pytanie, które zadał sobie na początku przygody z fotografią: co chciałby robić…

  • ​Kurator wystawy: Sylwester Biraga
  • Produkcja: Teatr Druga Strefa – Społeczna Instytucja Kultury (c)2021
  • Wystawa od 8 do 31 grudnia 2021
  • Wystawę można oglądać od godz. 19:00 do 20:00 w dni, w które grane są spektakle.
  • WSTĘP WOLNY
6 grudnia 2021 17:56
[fbcomments]