0

Zagraniczne gwiazdy w Stodole

Joe Satriani plakat
Joe Satriani – plakat
fot. Materiał Organizatora

Klub STODOŁA otwiera swoje podwoje przed zagranicznymi artystami, o czym informuje Roman Soroczyński.

W styczniu zapowiadaliśmy koncerty organizowane w Klubie Politechniki Warszawskiej STODOŁA w pierwszym półroczu 2023 roku (zob. https://www.warszawa.pl/stodola-otwiera-bramy/). Skupiłem się wówczas na polskich artystach. Tymczasem do drzwi STODOŁY pukają również artyści zza granicy. Jednym z nich jest wirtuoz gitarowy Joe Satriani, który ma wystąpić 11 kwietnia.

Joe Satriani okładka płyty Crystal Planet
Joe Satriani – okładka płyty Crystal Planet
fot. Roman Soroczyński

Przez dwie dekady podróżował on po świecie, grając wyprzedane koncerty – zarówno jako headliner, jak i założyciel i pomysłodawca słynnego cyklu koncertów „G3”. Dziesięć lat temu, 6 lipca 2013 roku, wystąpił w muszli koncertowej w Parku Sowińskiego w Warszawie. Co ciekawe, wówczas miał wystąpić w STODOLE, ale – ze względu na duże zainteresowanie – koncert przeniesiono do wolskiego parku.

Satriani wydał do tej pory wiele albumów studyjnych oraz albumów w wersji live, które sprzedały się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie. Z jego wielu solowych albumów, dwa uzyskały status platyny, a cztery inne pokryły się złotem. Artysta ma również na swoim koncie 15 nominacjami do nagrody Grammy.

Joe Satriani okładka płyty Surfing with the Alien
Joe Satriani – okładka płyty Surfing with the Alien
fot. Roman Soroczyński

Podczas koncertu, organizowanego w ramach Earth Tour 2023, będzie można usłyszeć utwory z nowego albumu. Artysta zapowiada, że występy na żywo będą również zawierały uwielbiane przez fanów utwory – takie, jak Surfing With The Alien, Cherry Blossoms, Always with Me, Always with You czy Flying In A Blue Dream. Obok Satriani, w skład zespołu koncertowego, który będziemy mieli szanse usłyszeć w STODOLE, wchodzą: znany perkusista Kenny Aronoff (John Fogerty), basista Bryan Beller (Aristocrats) i klawiszowiec Rai Thistlethwayte (Thirsty Merc).

Skoro dziesięć lat temu przeniesiono koncert do miejsca, które mogło pomieścić więcej fanów, zastanawiam się, czy i w tym roku nie będzie takiej konieczności. Obawiam się, że biletów już nie ma, ale może pojawi się jakaś dodatkowa pula?

Lovejoy plakat
Lovejoy – plakat
fot. Materiał Organizatora

Nieco wcześniej, bo 5 kwietnia, po raz pierwszy w Polsce wystąpi LoveJoy – angielski indie-rockowy zespół, prowadzony przez vlogera Wilbura Soota. Skład zespołu uzupełniają: Joe Goldsmith na gitarze, Ash Kabosu na basie i Mark Boardman na perkusji. LoveJoy wydali swoją debiutancką EP, zatytułowaną Are You Alright?, w 2021 roku. Dzięki statusowi internetowej gwiazdy Soota trzy utwory z EP znalazły się na UK Official Singles Chart: One Day, Taunt i Sex Sells. Wydawnictwo odniosło również wielki sukces w USA, gdzie trafiło na szczyt list przebojów w streamingu. Klipy do One Day i Taunt w ciągu kilku godzin zgromadziły miliony wyświetleń.

Andrey Makarevich plakat
Andrey Makarevich – plakat
fot. Materiał Organizatora

Z kolei 19 kwietnia będzie możliwość posłuchania zespołu pochodzącego z… Rosji. Od razu zaznaczę, że we wrześniu 2022 roku lider grupy Machina Vremeni (Wehikuł czasu), Andriej Makarevich, został umieszczony na liście „zagranicznych agentów”, którą sporządziło rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości.

Niezależnie od tego, jazzowy projekt Makarevicha, Yo5,  znów rusza w trasę. Jazzowa dynamika, bogactwo harmonii, nieskończone możliwości improwizacji – to wszystko plus niesamowita charyzma headlinera projektu sprawiają, że koncerty projektu to prawdziwe źródło muzycznej radości. We „wspaniałej piątce” wykonawców „Yo5” najwyższej klasy, obok Makarevicha, znaleźli się znani mistrzowie: pianista i aranżer Evgeny Borets, David Tkebuchava (perkusja), Sergey Khutas (kontrabas) i Timur Nekrasov (instrumenty dęte). Artyści wykonają w nowy sposób zarówno stare, ulubione utwory zespołu Machina Vremeni, jak i kompozycje z solowych projektów.

Jim Jefferies spogląda w dal
Jim Jefferies – spogląda w dal
fot. Materiał Organizatora

Odejdźmy na chwilę od muzyki. Oto bowiem 22 kwietnia w STODOLE, po raz pierwszy w Polsce, wystąpi Jim Jefferies – jeden z najbardziej popularnych i docenianych komików swego pokolenia. Jego prowokujący styl jednocześnie bawi do łez, a także skłania do refleksji na temat własnych przekonań, często nie stroniąc od kontrowersji.

Jim Jefferies pochodzi z Australii, chociaż od wielu lat mieszka i robi karierę w Stanach Zjednoczonych. Jest zaliczany do top 5 najlepszych stand-uperów świata; za swoje show otrzymał też nagrodę podczas festiwalu Just for Laughs 2019. Ogromną popularnością cieszą się jego 3 zarejestrowane dla Netflixa stand-upy: Freedumb (2016), This Is Me Now (2018) oraz Intolerant (2020). Oprócz tego Jim prowadzi swój podcast I Don’t Know About That, który liczy już ponad 120 odcinków. Miał także okazję zaistnieć jako aktor grając główną rolę w sitcomie Legit (FX) oraz jako gospodarz programu The Jim Jefferies Show (Comedy Central).

W związku z ogromnym zainteresowaniem, w tym samym dniu odbędą się dwa występy komika: pierwszy o 19:00, drugi o 22:00. Show odbędzie się w języku angielskim w ramach nowej trasy Give’em What They Want.

Tribute to Roxette plakat
Tribute to Roxette – plakat
fot. Materiał Organizatora

Kto nie słyszał o legendzie rocka, szwedzkiej grupie ROXETTE? Niestety, z powodu śmierci wokalistki zespołu, Marie Fredriksson, już nie mamy szans na usłyszenie zespołu na żywo. Wprawdzie gitarzysta grupy, Per Gessle, utworzył zespół PG Roxette, ale chyba to już nie to samo.

Ale od czego są inni artyści, zakochani w pierwszym zespole? Oto 24 kwietnia zabiorą oni słuchaczy w niezapomnianą podróż muzyczną do czasów kaset magnetofonowych, szkolnych dyskotek i pierwszych miłości. Podczas koncertu Tribute to Roxette wystąpią: Jenny Galt – finalistka Rockstar Supernova USA i Ali Al-Ani – finalista X Factor Polska. Towarzyszyć im będzie zespół w składzie: Mateusz Chmielewski – instrumenty klawiszowe, Dawid Daszkiewicz-Dąbrowski – gitara basowa, Maciej Wołoszyn – gitary, Michał Żeńca – perkusja.

Roxette okładka płyty Joyride
Roxette – okładka płyty Joyride
fot. Roman Soroczyński

Artyści zapowiadają, że wykonają nieśmiertelne hity ROXETTE, wśród których znajdą się między innymi: Sleeping In My Car, Joyride czy It Must Have Been Love.

18 marca 2023 18:07
[fbcomments]