0

Zaproszenia na weekend

Krakowiacy i Górale - ul. Mokotowska 57. Kamienica Rodryga Mroczkowskiego.
Krakowiacy i Górale – ul. Mokotowska 57. Kamienica Rodryga Mroczkowskiego.
fot. MPawlik

Choć pogoda marna to warto spacerować, a wieczorem iść na ubaw z Warszawiakami. Serdecznie polecamy.

SOBOTA

PRAGAPÓŁNOC

Spacer filmowy

16 lutego (sobota) o godz. 13:00
przy al. Solidarności przy wybiegu niedźwiedzi rozpocznie się spacer Praga filmowa.

Na Pradze i w sąsiednich dzielnicach prawobrzeżnych o podobnym klimacie nakręcono grubo ponad 100 fabularnych filmów i seriali. W wielu z nich, często najgłośniejszych, jak „Pianista”, „Dom” (i wiele innych) praskie klimaty zastępują usuniętą z lewego brzegu, przedwojenną zabudowę Warszawy. Są też filmy, w których współczesna filmowcom Warszawa prawobrzeżna jest głównym, zbiorowym bohaterem, jak choćby „Rezerwat” czy „Róg Brzeskiej i Capri”, które mimo znacznych walorów dokumentalnych, często krytykowane są za niezbyt prawdziwe obrazowanie praskiej specyfiki – bądź chwalone za weryzm, z jakim oddają tę właśnie specyfikę. Może najciekawsze są jednak filmy, w których rolę odgrywają (mniej lub bardziej) popularne wyobrażenia o Pradze – jako o miejscu, gdzie czas płynie inaczej, obowiązują inne prawa niż za Wisłą, czy o tzw. „kuchennych schodach Warszawy”. Choć najbardziej kojarzone z filmami praskie miejsca to nowopraskie ulice Mała i Stalowa, to na Starej Pradze także znajdziemy liczne zakątki, których wygląd, atmosfera oraz legenda decydowała o kontekście, w jakim uwieczniali je filmowcy

– informują organizatorzy.
Spacer potrwa ok. 1,5 godz., po czym obejrzymy fragmenty omawianych filmów w jednym z praskich klubów.

PRAGA PÓŁNOC

Teatry na Pradze

15 lutego (sobota) o godz. 13:00
Praska Ferajna zaprasza na spacer pod hasłem Nowe teatry na Pradze, w których nie byliście. Będzie można wygrać bilety do teatru. Spotkanie i rozpoczęcie przy ul. ul. Targowej 41 (róg ul. Kępnej).

Praga ma liczne teatry, które są praktycznie nieznane. Czasem są to małe teatry alternatywne, czasem prowadzone z rozmachem przedsięwzięcia. Zapraszamy na spacer, podczas którego odwiedzimy siedziby kilku teatrów, ale opowiemy sobie też o teatralnych miejscach Pragi, które już nie istnieją, ale odegrały ważna rolę w dziejach naszej dzielnicy.

UWAGA,
na koniec wycieczki odbędzie się konkurs wiedzy nt. obiektów, które odwiedzimy podczas wycieczki.
Zwycięzcy otrzymają 5 podwójnych, bezpłatnych zaproszeń do Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Zaproszenia są na spektakl Jak się kochamy w domu” który odbędzie się ZARAZ PO WYCIECZCE, tzn. o godz. 16:00, więc kto zamierza wziąć w konkursie udział to na wszelki wypadek informujemy: Cravate Blanche (dress code: White Tie). :-)

Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski.
Spacer potrwa ok. 2.5 godziny.
Spacery nie są biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire.

PRAGA PÓŁNOC

Wspomnienia żydowskiej Pragi

15 lutego (sobota) o godz. 13:00
Organizacja Skarby Warszawy zaprasza na spacer z przewodnikiem pod hasłem Żydowska Praga. Miejsce zbiórki przed Katedrą św. Michała i św. Floriana (pod pomnikiem ks. Skorupki).

Pod koniec XVIII w. Praga staje się centrum żydowskiej wspólnoty w Warszawie. Powstała tu odrębna gmina żydowska z synagogą i cmentarzem. Ich historia została tragicznie przerwana w 1940 roku. Co dzisiaj po nich zostało? Sprawdzimy podczas kolejnego spaceru z Biurem Przewodników Skarby Warszawy w sobotę, 11 stycznia.

  • Marcin Strachota, przewodnik warszawski, opowie m.in.:
  • Czym jest mezuza, a czym mykwa?
  • Kto mieszkał w „pałacu” przy ulicy Jagiellońskiej?
  • Gdzie znajdowała się okrągła synagoga?
  • Dlaczego panna Halbfish tak bardzo cieszyła się na ślub z panem Rybą?
  • Gdzie do szkoły chodził młody Henryk Goldszmit?
  • Skąd nazwa Szmulowizna?
  • Gdzie możemy oglądać zachowane malowidła z dawnej bożnicy?
  • Czym była dintojra, czym chawira, a skąd wzięło się słowo ciuchy?

A pewnie jeszcze więcej.

PRAGA PÓŁNOC

Spacer do Trójkąta Bermudzkiego

15 lutego (sobota) o godz. 11:00
Organizacja Warszawskie Rozmaitości zaprasza na spacer Praski Trójkąt Bermudzki. Nieznana Warszawska Praga. Spotkanie na ul. Ratuszowej, przy wejściu na teren kościoła Matki Boskiej Loretańskiej. Spacer prowadzi: Liliana Kołłątaj, dziennikarz turystyczny i przewodnik warszawski.

Trasa spaceru poprowadzi od ulicy Ratuszowej poprzez Jagiellońską,Targową, Wileńską, Stalową, Czynszową… Przewodniczka zaprowadzi w miejsca okryte złą sławą, sprawdzimy, czy rzeczywiście to „trójkąt bermudzki Warszawy” i dlaczego pewnym rejonom można było niegdyś nadać taką nazwę.
Opowie się, co wpłynęło na rozwój tej okolicy, przypomni czasy, gdy Praga była drewniana, opowie o historii cerkwi i dworców warszawskich.
A także:

  • Pokaże świetne praskie murale.
  • A przy okazji będzie sporo lokalnych ciekawostek.
  • Gdzie poległ sienkiewiczowski Roch Kowalski?
  • Co upamiętnienia niewielki krzyż, a co kamienny obelisk?
  • Za co mieszkańcy Pragi nie lubili Napoleona?
  • Gdzie było skrzyżowanie Petersburskiej i Aleksandrowskiej?
  • Dlaczego tak dużą cerkiew zbudowano na Pradze?
  • Gdzie w dawnej Warszawie kupowano konie?
  • Dlaczego Targowa niegdyś nazywała się Wołowa?
  • Gdzie stała synagoga, a gdzie mykwa i co pozostało z żydowskiej Pragi?
  • Który gmach już na początku XX wieku miał klimatyzację?
  • Gdzie stał Dworzec Petersburski, a gdzie Terespolski?
  • Skąd i dokąd pojechały pierwsze warszawskie tramwaje?
  • Czy na przechowywaniu mebli można zrobić dobry interes?
  • Gdzie można zjeść „Cud nad Wisłą” i pyzy pociejowskie?
  • Kto dorobił się na grze w lusterka, a kto na produkcji beczek?
  • Czy Różyc miał na Pradze konkurencję?
  • Gdzie na Pradze znikali ludzie?

Spacer odbędzie się w formie tzw. free tour, czyli spacer jest bezpłatny, ale jeśli uznacie Państwo, że przewodniczka zasłużyła na docenienie, to za wyrażenie uznania w formie walorów ekonomicznie wymiennych na pewno się nie obrazi…

ŚRÓDMIEŚCIE

Straszne Stare Miasto

15 lutego (sobota) o godz. 20:00
na pl. Zamkowym rozpocznie się Straszny spacer po Starówce.

Wieczorem, gdy zajdzie słońce, zapraszamy na straszny spacer po warszawskim Starym Mieście. Usłyszycie na nim przerażające historie, legendy i anegdoty, od których włosy wam się zjeżą na głowie.

– opisują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Lata dwudzieste, lata dwudzieste

15 lutego (sobota) od godz. 21:00
po spacerach Warszawiaki – Trupa Teatralna i Nowy Świat Muzyki zapraszają na ubaw przy ul. Nowy Świat 63. Tak piszą:

Stało się, po 100 latach znaleźliśmy się ponownie w latach 20-tych!

Te poprzednie z wieku XX były w naszem kochanem mieście bardzo intensywne, bogate, wręcz esencjonalne i niewątpliwie twórcze.
A że te czasy i folklor warszawski interesują nas najbardziej, to w przedostatnią sobotę karnawału zapraszamy Was na Dancing Szemrany prowadzony przez ferajne, która jak mało kto w naszym mieście „umie w lata 20-te”.
Warszawiaki – Trupa Teatralna przeniosą Was w czasy Dymszy i Zuli Pogorzelskiej, do świata Maniek oraz Antków i ich historii o miłości, zdradzie, zbrodni…

Plan wieczoru:
Otwarcie drzwi i początek dancingu: ‪21:00
Koncert kapeli Warszawiaki poprzedzony nauką tańca: ‪22:00, po koncercie dancing do muzyki mechanicznej w klimacie dancingowym poprowadzi Kuba Kozak :)

Cała zabawa odbędzie się w Nowym Świecie Muzyki, w budynku, który co najmniej od początku XX wieku mieścił na zmianę teatrzyki, kabarety, kina już w maju roku 1911 kupiec żelazny Wilhelm Geyer, zajął się show-biznesem i otworzył tu kino-teatr z kabaretem „Ilusion Mirage”. Również po wojnie tradycja była kontynuowana, w mieszczącej się w nim Kawiarni Nowy Świat występował Fogg, Kabaret Dudek, Starsi Panowie.

Wstęp: 3 dychy, w stroju z epoki 2 dychy.

NIEDZIELA

OCHOTA

Znakowanie kotów

16 lutego (niedziela) w godz. 13:00-15:00
w punkcie Ochota na Kota ul. Grójeckiej 79 odbędzie się bezpłatne czipowanie kotów.

Koniecznie weźcie ze sobą dowód osobisty i książeczkę zdrowia kota

– przypominają pracownicy punktu.

PRAGA POŁUDNIE

Spotkanie z potworami z głębin

16 lutego (niedziela) o godz. 12:00
Morskie potwory czyli niezwykła podróż w głąb oceanu odbędzie się w PROMie Kultury na Saskiej Kępie przy ul. Brukselskiej 23. Przygotował je Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy.
Na wydarzenie trzeba się zapisać: [LINK]

Serdecznie zapraszamy dzieci 8+ wraz z opiekunami na nieodpłatny pokaz naukowy „Potwory morskie czyli niezwykła podróż w głąb oceanu”

Wydarzenie poświęcone najbardziej tajemniczej, najdziwniejszej oraz najmniej poznanej faunie głębokiego dna oceanicznego. Podróż do niezwykle interesującego środowiska kominów hydrotermalnych, które ciągle zadziwia naukowców na całym świecie. Od Prekambryjskich stromatolitów, przez morskie potwory aż do współczesności…

W roli eksperta dr Magdalena Łukowiak z Instytutu Paleobiologii PAN. Pani Magdalena zajmuje się taksonomią i tafonomią gąbek krzemionkowych. Uczestniczyła w licznych wykopaliskach naukowych w poszukiwaniu kręgowców ery dinozaurów.

Pokaz realizowany w ramach budżetu obywatelskiego Miasto Stołeczne Warszawa

PRAGA POŁUDNIE

Piosenki Osieckiej na Kępie

16 lutego (niedziela) o godz. 18:00
Dom Kultury Orion i SBM „Ateńska” zaprasza na recital piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Julity Kożuszek w Domu Kultury „Orion”przy ul. ul. Egipskiej 7.

Agnieszka i nie tylko„- to piosenki Agnieszki Osieckiej poukładane w prostą narrację koncertową, która składa się z piosenek Agnieszki Osieckiej i z wierszy oraz kilku piosenek autorstwa Jana Jakuba Należytego. Zamierzamy zabrać Was w podróż, gdzie spotkacie miłość w wielu odsłonach od tej świeżej w zachwycie (Na całych jeziorach Ty), szybką bezwzględną zdradę(Małgośka), ciepłe uczucie, ale nie pozbawione odrobiny niepokoju (Kiedy mnie już nie będzie) (Samba do poduszki) zwariowaną miłość do typa spod ciemnej gwiazdy (Sing Sing) przez wizję pięknego wesela, o którym marzy każda kobieta w Balladzie wagonowej, a potem życia w luksusie ( Nie ma jak pompa).Niech widzowie zajrzą w ciemniejsze zakamarki tego najpiękniejszego uczucia na ulicę Kamienną (Kochankowie z ulicy Kamiennej) a także zadumają się nad nieznośną lekkością bytu (Niech żyje bal). Potem „pijani” od emocji odpoczną na polanie wąchając konwalie (Zielono mi) a płeć piękna nabierze wiary w siebie po piosenkach Jana Jakuba Należytego (Nie znam nudy) i upewni się, że można być szczęśliwą bez faceta u boku (Wyjdę za mąż za nikogo) albo zdecyduje się już nie zakochiwać słuchając tekstu do melodii Krzysztofa Komedy o miłości złej jak noc bez dna. A jeśli jesteśmy w szczęśliwym związku to chcemy zapobiec rutynie i prosimy żeby ukochany nie mówił do nas jak do żony (Sztuczny miód).

Wstęp wolny!

ŚRÓDMIEŚCIE

Taśmy wideo w Zachęcie

16 lutego (niedziela) o godz. 12:15
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie kuratorskie Michała Jachuły po wystawie Wideotaśmy. Wczesna sztuka wideo (1965-1976).
Wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym.

ŻOLIBORZ

Piękno Żoliborza Oficerskiego

16 lutego (niedziela) o godz. 12:00
Organizacja ABC Warszawy i warszawski przewodnik – Łukasz Kulej zapraszają na spacer po Żoliborzu Oficerskim. Zbiórka – – na pl. Inwalidów pod pomnikiem – I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Żoliborz Oficerski to wąskie , kręte i ciche uliczki , stare wille w ogrodach, urocze placyki i zaułki – to miejsce niewiele się zmieniło przez ostatnich 80 lat.

A co na spacerze m.in:

    • Skąd się właściwie wziął Żoliborz?
  • Na kogo można było zawsze liczyć na 100 % ?
  • Która para napisała do siebie setki listów ?
  • Jak pierwotnie nazywała się ulica Czarnieckiego?
  • Skąd na Żoliborzu kolejka na Kasprowy?
  • Gdzie miał mieszkać Marszałek Piłsudski a gdzie mieszkał Haller ?
  • Gdzie jest najsłodsza willa na Żoliborzu ?
  • Gdzie mieszkał pionier polskiego żeglarstwa i jednocześnie jedna z najbardziej wszechstronnych osób II RP?
  • Jak Niemcy nie odnaleźli polskiej łodzi podwodnej ?
  • Jaka była historia uprowadzenia Aliny?
  • Który rzeźbiarz był kształcony na rabina ?
  • Gdzie mieszkał twórca warszawskich legend ?
  • Gdzie jest placyk 4 generałów ?
  • Gdzie działała podziemna strzelnica?
  • Która rzeźba ma swoją siostrę bliźniaczkę ?

 

Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie Państwo podczas wspólnego spaceru.
Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek…

Warszawski Serwis Prasowy, własne

14 lutego 2020 10:51
[fbcomments]