0

19. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Muranów, Luna
Tydzień Kina Hiszpańskiego – 14-21 marca 2019
fot. Mat. prasowe

Rozpoczyna się warszawska edycja 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego – przeglądu najciekawszych aktualnych propozycji z Półwyspu Iberyjskiego.

Seanse w kinach: Muranów i Kinie Luna od 14 do 21 marca 2019.

Tegoroczny program przeglądu to 16 tytułów reprezentujących pełne spektrum hiszpańskiej kinematografii – od komercyjnych hitów, przez tytuły nagradzane na festiwalach, po ambitne kino arthouse’owe.

W tym roku prym w programie wiodą kobiety – debiutantki i doświadczone twórczynie, wyznaczające nowe kierunki rozwoju hiszpańskiego kina. Filmem otwarcia został wybitny debiut Marty Díaz de Lope DíazKochani bracia i siostry„, zwycięzca nagrody publiczności na festiwalu w Maladze.

Świetnie swoją karierę reżyserską rozpoczęły także autorki innych tytułów przeglądu. Podróż do pokoju matki Celii Rico miała premierę na prestiżowym MFF San Sebastián, gdzie zdobyła Nagrodę Młodego Jury. Elena Trapé za swój debiutancki „Berlin, Barcelona” otrzymała w główną nagrodę festiwalu w Maladze. Także w Maladze nagrodzony został Dani Casellas, odtwórca głównej roli w „To jej szukamSary Gutiérrez Galve. Z kolei „Tchórzliwa miłośćCarmen Blanco zdobyła nagrodę za najlepszą reżyserię i nagrodę krytyków na festiwalu w Alicante.

Filmem zamknięcia festiwalu jest obraz braci AllendówBez końca„, nominowany do Nagrody Goya dla najlepszego debiutu reżyserskiego. Pierwszym filmem jest także pokazywana w Maladze Diana Aleja Moreno. Z kolei pokazywana na festiwalu w Cannes „Petra” to dzieło doświadczonego, nagradzanego na licznych światowych festiwalach twórcy, Jaimego Rosalesa.

W ramach pokazów specjalnych zaprezentujemy dwa wyjątkowe filmy opowiadające o życiu wyjątkowych artystów. Yuli najnowszy film hiszpańskiej reżyserki Icíar Bollaín , oparty na autobiografii najwybitniejszego kubańskiego tancerza baletowego, Carlosa Acosty. W rolę dorosłego Carlosa wcielił się sam artysta. „Camarón: Flamenco i rewolucja” to muzyczny dokument poświęcony najbardziej ekscytującej postaci świata flamenco – Camaronowi de la Isla.

Jak co roku widzowie Tygodnia Kina Hiszpańskiego będą mieli wyjątkową okazję obejrzeć tytuły nagrodzone hiszpańskimi Oscarami – Nagrodami Goya. jednym z nich będzie „Kto ci zaśpiewaCarlosa Vermuta, z nagrodzoną rolą debiutującej Evy Llorach. W wybranych miastach odbędą się także projekcje „Carmen i Loli”, filmu Arantxy Echevarrii nagrodzonego za debiut reżyserski i najlepszą rolę drugoplanową Caroliny Yuste, oraz „Królestwa„, znanego polskiej publiczności Rodriga Sorogoyena, nagrodzony siedmioma Nagrodami Goya, w tym statuetką najlepszą reżyserię.

W programie nie zabraknie także największych hitów hiszpańskiego box office’u. Superlópez to parodia kina superbohaterskiego z gwiazdą „Jak zostać Baskiem„, Danim Rovirą w roli głównej. W sekcji Santander Bank Polska zaprasza znalazła się przebojowa kryminalna komedia Gracii QuerejetyMokra robota„. W wybranych miastach zobaczymy także najpopularniejszy film ubiegłego roku i zdobywcę nagrody Goya dla najlepszego filmu – „MistrzówJaviera Fessera.

15 marca 2019 10:53

Komentarze