0

Orkiestra Muzyki Nowej i Chór VRC

Warszawska Jesień
Joanna Freszel – Orkiestra Muzyki Nowej
fot. Anna Konieczna-Purchała

W ramach Warszawskiej Jesieni koncert w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Środa, 20 września godz. 19.30.

W programie:

  • Tadeusz BairdEtiuda
  • Paweł HendrichHordiaver
  • Andrzej Kwiecińskisuper [P|PE(s)]
  • Michel van der AaHysteresis
  • Rebecca SaundersSkin

W wykonaniu: Joanna Freszel – sopran, Michele Marelli – klarnet, Ashot Sarkissjan – skrzypce, zespół instrumentalny: Adam Bonk, Wojciech Herzyk, Jarema Jarosiński, Rafał Kozyra, Tamara Kurkiewicz, Krzysztof Niezgoda – perkusja, Dorota Adamczak – fortepian, Szymon Bywalec – dyrygent.

Orkiestra Muzyki Nowej powstała w 1996 roku z inicjatywy Aleksandra Lasonia – profesora Akademii Muzycznej w Katowicach. Od ponad dwudziestu lat zespół eksploruje obszar muzyki współczesnej, poszukując dzieł znaczących dla kultury, interesujących dla odbiorcy, nowatorskich, czasem niesłusznie zapomnianych, wartych przygotowania i prezentacji publicznej. Efektem tej aktywności jest ponad 150 prawykonań na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, szereg nagrań koncertowych, radiowych i studyjnych, z których część ukazała się na płytach, otrzymując wysokie oceny i nagrody międzynarodowego środowiska muzycznego: P2-Prize (Nagroda Radia Duńskiego), Pizzicato Supersonic Award, 5 Diapason, wyróżnienia Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów – oraz nominacje do nagród fonograficznych: Fryderyk, International Classical Music Awards (ICMA).

Kompetencje wykonawcze zespołu – doceniane przez kompozytorów, organizatorów festiwali, promotorów muzyki współczesnej i wydawców płytowych – to efekt współpracy ze znakomitymi dyrygentami, solistami i reżyserami dźwięku oraz odwagi w podejmowaniu artystycznych wyzwań, jak prezentacje dzieł uważanych czasem za niemal niewykonalne i odrzucanych przez innych wykonawców.

OMN inspiruje i organizuje wiele różnorodnych przedsięwzięć artystycznych, obejmujących nagrania i wydania płyt, Festiwal Muzyki Nowej (kilka edycji), koncerty promocyjne, prawykonania oraz projekty interdyscyplinarne z udziałem tancerzy, solistów, wokalistów, z wykorzystaniem multimediów i technologii informatycznych, realizowane poza salami koncertowymi, w nietypowych miejscach. OMN od szeregu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych, współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną. Od sezonu 2014/2015 realizuje autorski cykl koncertowy, prezentując co miesiąc w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach programy z muzyką najnowszą i klasyką XX wieku. Od 2006 roku dyrygentem i szefem artystycznym zespołu jest Szymon Bywalec.

Chór VRC jest znany z realizacji koncertów i wydarzeń na styku muzyki, teatru, performansu i literatury. Został założony w 2009 r. przez jego obecną dyrygentkę Joannę Malugę, doktor sztuki muzycznej, absolwentkę UMFC w Warszawie i Akademii Muzycznej w Budapeszcie, adiunkt w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kierunek artystyczny, który Joanna Maluga nadaje chórowi, wynika z fascynacji muzyką współczesną i podbudowany jest wieloletnim doświadczeniem zdobytym w klasach mistrzowskich m.in. Petera Erdeia (Węgry), Ragnara Rasmussena (Norwegia), Johannesa Prinza (Austria).

Chór realizuje liczne prawykonania, współpracując z takimi kompozytorami jak: Miłosz Bembinow (Lux Aeterna), Eunho Chang (Grafitti), Aleksandra Gryka (Piekło Nasze; |H_He|), Andrzej Karałow (Kołysanka skamandrycka), Jan Krutul (Kołysanka na ciemną noc), Adam Sławiński (Chmurka się uniża), Piotr Tabakiernik (Monachomachia, Xopancuicatl), Artur Słotwiński (Księżycowy spacer), Kamil Staszowski (Msza człowieka współczesnego), Ignacy Zalewski (Stojąc z daleka, Missa sine nomine).

Chór występował podczas 9. Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, festiwalu Gorzkie Żale w Warszawie, współpracował m.in. z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zespół rozbudowuje paletę stylistyczną, wykonując również muzykę dawną jako kontrast i kontekst dla muzyki współczesnej. Realizuje autorskie projekty, takie jak koncert Ciało. Między adoracją i rozkoszą (na chór a cappella), koncert Między zwrotkami (na chór i fortepian), spektakl Dobranoc (na chór, perkusję, organy Hammonda i aktorkę) czy koncert i performans Obudź się! (na chór, flet, wiolonczelę i perkusję). Bierze również udział w konkursach chóralnych, zdobywając najwyższe laury. Muzyki chóru można posłuchać na płytach: VRC po kolędzie i VRC na dobranoc z oryginalnymi utworami inspirowanymi formą kołysanki.

20 września 2017 14:10
[fbcomments]