0

Podróż Teatru Przedmieście

XVIII Garderoba Festiwal Teatrów Niezależnych
Podróż – Teatr Przedmieście
fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska

Od nieuchronnej śmierci do najwyższego stanowiska w państwie.

Trzytomowy esej Tomasza Manna (półtora tysiąca stron) wydaje się materiałem niezwykle trudnym do adaptacji teatralnej. Teatr Przedmieście z Rzeszowa podjął się tego zadania w reżyserii Anety Adamskiej. Powstał kameralny i głęboki w przekazie spektakl o: zazdrości, nienawiści, determinacji i przebaczeniu. Taki mały wielki teatr.

Scenariusz nastrojowego przedstawienia  powstał na podstawie powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Spisane w wielotomowym dziele losy biblijnego Józefa i jego braci nie są typowym przykładem literatury religijnej. Mann nie tylko rozbudowuje biblijną historię, ale również obficie czerpie z badań naukowych oraz psychoanalizy. Będąc ukochanym synem Jakuba Józef zmaga się z zazdrością braci, a następnie z niewolą egipską i cierpieniem. Całe swoje życie zawierza Bogu. To właśnie wiara pomaga mu w najbardziej dramatycznych momentach. Przedstawienie opowiada o relacji z Najwyższym i odkrywaniu własnego powołania. Tytułowa „Podróż” według jego twórców powinna się obywać również w głąb samego siebie.

PODRÓŻ

  • na podstawie powieści „Józef i jego braciaTomasza Manna
  • adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
  • scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka
  • muzyka, śpiew: Monika Adamiec
  • występują:
    Jakub Adamski, Aneta Adamska, Monika Adamiec, Paweł Sroka, Maciej Szukała

Teatr Przedmieście

  • Teatr Przedmieście powstał w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej.
  • W sierpniu 2006 roku zespół zmienił swoją siedzibę na Łańcut, gdzie pracował do sierpnia 2010 roku. We wrześniu 2010 roku teatr przenosi się do Rzeszowa na ul. Reformacką 4, gdzie działa niezależnie i wystawia regularnie swoje sztuki.
  • Tworzy sztuki autorskie oraz przedstawienia inspirowane dziełami literatury polskiej i światowej.
  • Dotychczasowe spektakle:
    „Opowieść” (2004) „Trzy historie o Ewie” (2005), „Tango” (2007), „Niebo” (2008), „Obietnica” (2011), „Święto” (2011), „Tchnienie” (2012), „Dybuk Rzeszowski” (2013), „Scenariusz” (2014), „Ja jestem… (Kasia z Heilbronnu)” (2014), „Podróż” (2015), „Circus Paradise” (2016), „Ostatnie rozdanie” (2016), „Teatr Cudów” (2016) oraz dwie koprodukcje z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble: ”Za szafą” (2008) i „Pierwszy” (2009), które były głośno oklaskiwane na wielu scenach w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Słowacja, Ukraina, Bułgaria).
  • Doceniany za swoją pracę artystyczną i może się poszczycić wieloma nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie.
  • Współpracuje również z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble, Theater Frankfurt, Accademią Internatzionale dell’ Attore z Rzymu, Studio Novecento z Mediolanu, Forn de Teatre Pa‘tothom z Barcelony i Stowarzyszeniem Processus – Le Retour d‘Ulysse z Paryża oraz licznymi instytucjami i teatrami w Polsce.
  • Inicjuje i organizuje różnorodne wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym: wydarzenie naukowo – artystyczne „Źródła Pamięci. Grotowski- Kantor – Szajna”, Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne, warsztaty dla pań „Ścieżki kobiet”, a także prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
26 marca 2017 18:19
[fbcomments]