0

BODY WORLDS – Cykl Życia

Body Worlds - eksponat z piłką
Body Worlds – eksponat z piłką
fot. mat. prasowy

Do Warszawy, po raz pierwszy, zawita oryginalna wystawa BODY WORLDS. Interesuje się nią Roman Soroczyński.

Do tej pory nie dawałem się namówić na wystawy pokazujące szczegóły anatomii człowieka. Chyba moja podświadomość była dobrym wskaźnikiem, bo okazuje się, że dotychczasowe prezentacje były kopiami wystawy BODY WORLDS.

Tym razem – jak zapewnia Organizator, firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – do Warszawy zawita oryginalna wystawa twórcy metody plastynacji, dr. Gunthera von Hagens. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu autora tej metody wszystkie eksponaty są wykonane na najwyższym poziomie precyzji. Ekspozycja BODY WORLDS będzie prezentowana w Pałacu Kultury I Nauki od 1 grudnia 2018 r. do 28 lutego 2019 r.

Body Worlds w gablotach
Body Worlds – w gablotach
fot. Materiał prasowy

Eksponaty te miało okazję podziwiać ponad 47 milionów odwiedzających w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Wystawa dr. Guntera von Hagens od ponad 20 lat wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Do grona zachwyconych widzów BODY WORLDS należą największe gwiazdy światowego formatu, jak: Steffi Graf, Jean-Paul Gaultier,  Tina Turner, Dustin Hoffman czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie BODY WORLDS rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda – Casino Royale!

BODY WORLDS – to nie tylko imponujące ciekawostki. W Warszawie zostanie zaprezentowana wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life, która ma niezwykle edukacyjny charakter, przedstawiając etapy cyklu życia człowieka. Zwiedzający mają możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 150, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji – innowacyjnej metod, która została wynaleziona i opatentowana przez dr. Gunthera von Hagens. Odwiedzający mają możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Wystawa ukazuje zwiedzającym, jak finezyjne jest nasze ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe. Ekspozycja – jak żadna inna – zmienia postrzeganie samych siebie. Zwiedzający mają wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz mogą dowiedzieć się, jak skomplikowany, piękny, ale też kruchy jest nasz organizm.

Body Worlds - maski
Body Worlds – maski
fot. Materiał prasowy

Przed wybraniem się na wystawę warto zapoznać się z kilkoma opiniami:

To jest niesamowite i pouczające. Fascynujące doświadczenie naukowe.
Nigdy więcej nie będę lekceważyć mojego ciała.
(Tony Hawk, amerykański skateboardzista).

Co za niesamowite doświadczenie edukacyjne! Swojego rodzaju oddzielenie umysłu od ciała bardzo wiele dodało do mojego życia! (Andre Agassi, amerykański tenisista).

Dziękuję za tak wnikliwe zbadanie ludzkiego ciała. (Tina Turner, amerykańska piosenkarka).

Co za świetna wystawa. Teraz dokładnie wiem co się ze mną dzieje, kiedy mam kaca. (Jean-Paul Gaultier, francuski projektant mody, muzyk).

Zdecydowanie oszałamiająca. Otwierająca oczy. Nigdy nie wiedziałem, że tak dużo dzieje się wewnątrz ciała ludzkiego – niczym cichutka fabryka. Niesamowite. (Gary Oldman, brytyjski aktor, scenarzysta, reżyser i producent).

 

Body Worlds - sportowiec
Body Worlds – sportowiec
fot. Materiał prasowy

Ewa Król-Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy:

BODY WORLDS & The Cycle of Life jest zbiorem ponad 150 anatomicznych wzorców, które przedstawiają historię naszego życia. Jak nasze ciało się rozwija od najmniejszych komórek w okresie płodowym aż po okres starości. Pragniemy edukować widzów, że w pełni jesteśmy odpowiedzialni za nasze ciała, a w trakcie życia pracując nad swoją sprawnością możemy je udoskonalać na naszą korzyść. Każdy etap naszego istnienia jest tutaj niezwykle przystępnie dla zwiedzających opisany. Możemy zobaczyć atletyczne figury plastynatów zaprezentowane przez twórców w artystyczny sposób, poszczególne organy, a także przekroje różnych części ciała. BODY WORLDS to niesamowita lekcja nie tylko anatomii, ale piękna i formy. Możemy spojrzeć na wszystkie nasze układy i narządy w zupełnie nieznany dotąd sposób. Tylko tutaj jesteśmy w stanie zobaczyć jak naprawdę się starzejemy, jaki przebieg mają dolegliwości oraz choroby w różnych okresach życia.

Body Worlds i uczennice
Body Worlds – i uczennice
fot. Materiał prasowy

Wystawa kładzie duży nacisk na edukację, przez co zachęca szkoły podstawowe, szkoły średnie i uczelnie wyższe do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Wartość edukacyjna projektu została wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy  i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

Body Worlds - kolejny eksponat
Body Worlds – kolejny eksponat
fot. Materiał prasowy

Gunther von Hagens – jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia – stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka, może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli.

Na uwagę zasługuje fakt, że pozytywnie o wystawie wyrażają się przedstawiciele środowisk religijnych i naukowych:

L’Osservatore Romano,
wydawnictwo katolickie przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie:

BODY WORLDS zasługuje na uwagę. Towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii, pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy. Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce, telewizji czy na modelu to jedno, ale patrząc na prawdziwe plastyczne serce, zdając sobie sprawę z tego co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu, pozostaje nam tyko podziw i szacunek dla naszego ciała. Wystawa jest wspaniałym hymnem o szacunku do ciała.

Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała – bez względu na wiek. Mam tutaj na myśli zarówno dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także osoby dojrzałe. Każdy znajdzie coś dla siebie – edukację, czy refleksję nad kondycją naszego zdrowia. (Colleen Schultz, Kierownik Oświaty z Children’s Health Education).

BODY WORLDS w niesamowicie interesujący sposób przedstawia tajemniczość naszego ciała. Na jednym poziomie widzimy zawiłość ludzkiego ciała a na innym poziomie przyglądamy się komuś, kto myślał i oddychał. Ta wystawa to ciekawe i niezapomniane doświadczenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Polecam w szczególności osobom, które interesują się ludzką naturą oraz chciałyby dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. (Dr Carlyle Chan, Profersor Psychiatrii w Medical College of Wisconsin).

Body Worlds - plakat
Body Worlds – plakat
fot. Materiał prasowy

 

Wystawa będzie dostępna tylko przez trzy miesiące: od 1 grudnia 2018 r. do 28 lutego 2019 r.

Miejsce: Pałac Kultury i Nauki – Warszawa, Pl. Defilad 1

Ceny biletów – już od 30 zł.

Więcej informacji o wystawie, biletach, godzinach funkcjowania oraz procesie plastynacji można znaleźć na stronie bodyworlds.pl.

24 października 2018 18:57
[fbcomments]