0

Ostatnie chwile przed Festiwalem „Artystyczny Targówek”

Zespół taneczny podczas Festiwalu
fot. Dom Kultury "Zacisze"

Często podczas różnych imprez zastanawiam się, czy ich uczestnicy (a zwłaszcza bierni widzowie) zdają sobie sprawę, ile pracy muszą wykonać organizatorzy, zanim impreza dojdzie do skutku.

Dlatego z przyjemnością przyjąłem zaproszenie, abym porozmawiał z panią Katarzyną Tumiłowicz – Organizatorką działań artystycznych i edukacyjnych w Domu Kultury „Zacisze”, która pełni rolę koordynatorki przygotowań do 7. Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek”.

Poniżej prezentuję fragmenty tej rozmowy:

Wydrukowałem sobie programy festiwalu z poprzednich lat. Zauważyłem, że Pani nazwisko nie było widoczne tylko podczas pierwszej edycji. Było to jakieś niedopatrzenie, czy wówczas jeszcze Pani nie zajmowała się tą tematyką?

Jestem zaangażowana od pierwszej edycji. Kiedy podejmowano pierwsze ustalenia dotyczące festiwalu, jeszcze nie pracowałam. Już w trakcie przygotowań, od lutego 2009 roku, rozpoczęłam pracę w Domu Kultury „Zacisze”.

Skąd pomysł takiej imprezy?

Tak naprawdę chodzi o to, aby pokazać edukację kulturalną. Mówi się o niej coraz więcej. Myślę, że cechą festiwalu jest to, że w jednym miejscu spotykają się różne placówki, które na co dzień funkcjonują w Dzielnicy, w swoich siedzibach. Część placówek przygotowuje tylko prezentacje na scenę. Dzieci pokazują się na scenie ze swoim programem, a później zostają na terenie parku, bo jest tam dużo atrakcji. Drugim elementem są stoiska placówek edukacyjnych. Wygląda to jak festiwalowe miasteczko składające się z około dwudziestu stoisk. Od dwunastej do osiemnastej animatorzy tych placówek – nauczyciele, a czasem uczniowie – prowadzą różne zajęcia, warsztaty i zabawy. Głównymi adresatami są młodsze dzieci. Wszystkie działania są bezpłatne, przeważają zajęcia manualne i plastyczne.

Czy teren wokół DK „Zacisze” jest za mały na tego typu działania?

W latach wcześniejszych wokół domu organizowana była, w czerwcu, impreza na zakończenie sezonu kulturalnego. Nazywała się ona Piknik Rodzinny. Na scenie prezentowały się nasze pracownie. Zapraszaliśmy zespoły z zewnątrz, głównie spoza Warszawy. Impreza w Parku Bródnowskim pełni rolę przeglądu i święta dla większego grona. Zapraszane są wszystkie placówki oświatowe – publiczne i niepubliczne. Zaproszenie jest poparte przez Urząd Dzielnicy. Większość placówek odpowiada pozytywnie; większe zainteresowanie wywołuje prezentacja na scenie. Podkreślam, że dzieci na scenie występują chwilę, a potem przez kilka godzin uczestniczą w zajęciach organizowanych w stoiskach. Zatem przygotowanie takich stoisk wymaga ciężkiej pracy ze strony ich organizatorów.

Jak wygląda udział rodziców?

Rodzice nie uczestniczą w sferze organizacyjnej, ale muszą przygotować swoje dzieci do występów, przywieźć je do Parku. Przypomnę, że program imprezy obejmuje 47 prezentacji scenicznych z udziałem ponad 800 dzieci i młodzieży. A potem całe rodziny zostają na terenie imprezy. W tym roku Festyn przypada 24 maja, czyli w Zielone Świątki. Hipermarkety będą nieczynne, liczymy więc na dużą frekwencję. Pozostaje tylko liczyć na dobrą pogodę, chociaż i tu staramy się być przygotowani: stoiska są w namiotach, chociaż ich organizatorzy starają się wychodzić na zewnątrz.

Czy Dom Kultury „Zacisze” przygotowuje również swoje stoisko?

Tak. W naszym stoisku będą zabawy z puzzlami z zagadkami miejskimi (godz. 12.00-14.00). Będzie możliwość wykonania papierowych słoneczników (12.00-13.00 i 18.00-19.00), bransoletek z uproszczoną makramą (13.00-15.00), letnich klapek typu „japonki” (16.00-18.00), czy ludzików z drucika florystycznego (17.00-19.00). Od 14.00 do 16.00 Mali Einsteini będą eksperymentować z proszkami. Zainteresowani malarstwem sztalugowym mogą spróbować swych sił od 14.00 do 18.00, zaś w godzinach 15.00-17.00 można zrobić coś z zakresu ceramiki.

Dziękuję za rozmowę.

Skoro zapytałem o udział rodziców, nie mogłem nie skorzystać z okazji do rozmowy z ich przedstawicielką. Pani Agnieszka Mazurek jest mamą czwórki dzieci uczestniczących w zajęciach organizowanych przez Dom Kultury „Zacisze”. Dwoje uczestniczy w Akademii Malucha, dwoje w zajęciach plastycznych i manualnych pod nazwą „Gałgankowy świat”. Dzieci Pani Agnieszki śpiewają również w zespole wokalnym ABRAKADABRA i obecnie przygotowują się do występu w ramach Dnia Rodziny. Pani Mazurek podkreśliła, że instruktorzy Domu Kultury „Zacisze” są bardzo kreatywni, dzięki czemu łatwo przyciągają dzieci i rodziców.

Portal www.warszawa.pl już przedstawił program imprezy (Link). Niemniej pragniemy zwrócić uwagę na kilka z nich: Show Boogie Woogie z elementami Rock’n’Rolla lat 50-tych,  „Koronkową Lambadę”, naukę dziergania, tworzenie kolczyków z papieru, dziecięcy świat korali, wielkie budowanie charakterystycznych budowli warszawskich z klocków Lego i pierwszą w mieście bezpłatną „wymienialnię” klocków LEGO. Będzie też książka za grosik i kreatywne czytanie. Chętni będą mogli puszczać bańki mydlane i obejrzeć pokazy grupy cyrkowej, zaś poliglotów czekają zabawy językowe z angielskim, hiszpańskim i niemieckim.

O godz. 16:15 uczestnicy 38. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka otrzymają nagrody, które wręczy – sprawujący honorowy patronat nad Festiwalem – Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Sławomir Antonik.

Sądzę, że warto skorzystać z zaproszenia na 7. Festiwal Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek”. Każdy znajdzie tu coś interesującego.

Zatem do zobaczenia!

24 maja 2015 08:31
[fbcomments]