0

80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim. Płoną podpalone przez Niemców kamienice przy ulicy Zamenhofa.
Powstanie w getcie warszawskim. Płoną podpalone przez Niemców kamienice przy ulicy Zamenhofa – Stroop Report 2/4. Record Group 038. United States Counsel for the Prosecution of Axis Criminality; United States Exhibits, 1933-46.HMS Asset Id: HF1-88454435. ReDiscovery Number: 06315
fot. nn

Koncerty, spacery historyczne, panele dyskusyjne, spektakle, recitale oraz filmy przez najbliższy miesiąc.

Artyści, eksperci i historycy będą opowiadać o wydarzeniach, które rozegrały się 80 lat temu.

Wczesnym rankiem 19 kwietnia 1943 r., w przeddzień święta Pesach, świetnie wyposażone odziały niemieckiego wojska i policji wkroczyły do warszawskiego getta, by je ostatecznie zlikwidować.

Do walki z nimi stanęła grupa żydowskich bojowników. I choć wiedzieli, że nie mają szans w starciu z uzbrojoną armią, walczyli o godność, chcieli umrzeć wolni.

Mija 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń.

W środę 19 kwietnia, o godz. 12:00 we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej zostaną uruchomione dzwony, dla uczczenia ofiar bohaterskiego zrywu w 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

Skwer Kuczerów

18 kwietnia, na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów, na skwerze u zbiegu ul. Anielewicza i Karmelickiej odbędzie się uroczystość nadania mu nazwy „Rodziny Kuczerów”.

Dzień później odbywać się będą uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, a wieczorem koncert zespołu Bester Quartet (18:00 w Domu Literatury, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89). Koncert będzie poprzedzony wykładem Agnieszki Jeż z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Skrytki na Muranowie

22 kwietnia o godzinie 19.00 rozpocznie się pierwsza wieczorna wędrówka z grupą opowiadaczy historii. Wciągną oni zebranych w opowieści prowadzone z perspektywy osób ukrywających się.

W sześciu punktach na Muranowie staną instalacje symbolicznie oznaczające miejsca ukrywania się ludności cywilnej. Punktem centralnym każdej z nich będzie podświetlona szklana bryła o nieregularnym kształcie (podświetlone szkło ma tlić się w ciemności i przypominać o tysiącach osób zamordowanych podczas powstania i tuż po nim).
Zbiórka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ulicy Anielewicza 6.

Kolejnego dnia o godzinie 18:00 zaprasza Akademia Sztuk Pięknych (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39).

Koncert będzie miała tam Danuta Stankiewicz z zespołem „Tęsknota w sercu gra”.  Połączony on będzie z wyświetlaniem zapisu wideo recytowanych przez Krzysztofa Kolbergera wierszy Mordechaja Gebirtiga, Juliana Tuwima, Władysława Szlengela i Mariana Hemara.

Spektakle

Między 6 a 8 maja odbędą się główne wydarzenia śródmiejskich obchodów.
Odbędzie się kilka spektakli, paneli dyskusyjnych i koncert.

Wśród nich:

 • Panel dyskusyjny o Archiwum Ringelbluma
  Wezmą w nim udział prof. Andrzej Leder z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, dr Aleksandra Bańkowska z Instytutu Historii PAN, prof. Adam Leszczyński z Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS oraz prof. Piotr Morawski z Instytutu Kultury Polskiej UW. Po rozmowie wyświetlony zostanie film Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię” z 2018 r. Jest to fabularyzowany dokument o pracy Oneg Szabat, organizacji która zachowała pamięć o Żydach zniewolonych w warszawskim getcie i ich śmierci w obozach zagłady. (6 maja o godz. 12.30 w Kinie Atlantic przy ul. Chmielnej 33);
 • Koncert zespołu Hashtag Ensamble
  W programie znajdą się utwory Amerykanina Judda Greensteina, Ukrainki Victorii Polevy, Izraelki Aviy Kopelman i Polaka Wojciecha Błażejczyka.
  6 maja o godz. 16:00 w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6.
 • Czytanie performatywne „Statku na wodzie”
  Reż. Michała Buszewicza.
  To sztuka nieznanego autora lub autorki, napisana tuż przed wybuchem II wojny światowej i odnaleziona w Archiwum Ringelbluma. Jej akcja rozpoczyna się w Austrii 12 tygodni po Anschlussie i rozgrywa się od marca 1938 do czerwca 1939 r. Opowiada o wydarzeniach na pokładzie statku Wicher, na którym przebywają żydowscy uchodźcy oraz na międzynarodowej konferencji poświęconej uchodźcom.
  6 maja o godz. 19:00 w Teatrze Komuna Warszawa, przy ul. Emilii Plater 31.
 • „Momik”, spektakl plenerowy
  Reżyseria Aleksandry Bielewicz.
  Tytułowy Momik to polski Żyd wychowany w Izraelu. Całe jego dzieciństwo naznaczone było traumą wojny. Szukanie śladów przeszłości i próba jej zrozumienia stały się jego obsesją. Spektakl powstał w Akademii Teatralnej w Warszawie
  7 maja o 15:00 przy ul. Żelaznej 66.
  Następnie odbędzie się spacer wraz z aktorami.
 • „Akademia Pamięci”
  Reżyseria Marcina Starosty.
  Akademia jest działaniem, które wyniknęło z potrzeby krytycznego spojrzenia na sposoby przepracowania pamięci o Holokauście. Najważniejszą kategorią i tworzywem dla tej pracy jest właśnie pamięć. Przetwarzana przez literaturę, kino, uroczystości poświęcone Zagładzie, wspomnienia ocalałych i ich rodzin. Spektakl powstał w Akademii Teatralnej w Warszawie. Po wydarzeniu odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą prof. Joanna Krakowska z Instytutu Sztuki PAN, Zbigniew Libera oraz Sławomir Sierakowski z „Krytyki Politycznej”.
  7 maja o godz. 19.00 w Teatrze Komuna Warszawa, przy ul. Emilii Plater 31.
 • „Sublokatorka”,
  spektakl na podstawie prozy Hanny Krall, w reż. Karoliny Kowalczyk.
  Opowieść o matce i córce. Kobiety, jak co roku, jadą do Obozu Zagłady na Majdanku złożyć kwiaty w komorze gazowej, w której prawdopodobnie zginął ojciec dziewczyny. Spektakl powstał w Akademii Teatralnej w Warszawie (8 maja o godz. 19.00 w Teatrze Komuna Warszawa, przy ul. Emilii Plater 31).

Ulica Graniczna

Śródmiejskie obchody zakończą się wydarzeniami 11 i 16 maja.

 • Recital fortepianowy Piotra Sałajczyka,
  Wykona on utwory żydowskich kompozytorów:
  Aleksandra Tasmana, Józefa Kofflera, Władysława Szpilmana i Mieczysława Wajnberga.
  11 maja o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72).
 • Film „Ulica Graniczna”
  z 1948 r. w reż. Aleksandra Forda.
  Bohaterem zbiorowym są mieszkańcy kamienicy położonej przy ulicy Granicznej w Warszawie, którzy zmagają się z niemieckim terrorem wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Kulminacja obrazu przypada na wybuch Powstania w Getcie Warszawskim.Po filmie odbędzie się dyskusja o traumie po Zagładzie i o pamięci. W rozmowie udział wezmą Sara Herczyńska oraz dr Jan Borowicz z Instytutu Kultury Polskiej UW.
  16 maja o godz. 18:00 w kinie Atlantic, przy ul. Chmielna 33

Papierosiarze

Między 19 kwietnia a 16 grudnia odbędą się spacery tropami Papierosiarzy z placu  Trzech Krzyży.

Grupa ponad dwadzieściorga żydowskich dzieci, po ucieczce z warszawskiego getta, handlowała papierosami i gazetami w samym sercu niemieckiej dzielnicy. Narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo w zdecydowanej większości przeżyły wojnę.

Szczegóły dotyczące dat spacerów i miejsc zbiórek będą podawane na bieżąco na stronie Dzielnicy Śródmieście.

UD Śródmieście

19 kwietnia 2023 00:01
[fbcomments]