Gwiazdy na premierze „Bratów”

Kadr z filmu BRATY. Fot Łukasz Bąk
Kadr z filmu BRATY
fot. Łukasz Bąk

20 kwietnia, w kinie Kultura, odbyła się uroczysta premiera filmu „Braty” – najnowszej produkcji Studia Munka SFP.

Warszawska premiera przyciągnęła ludzi filmu i kultury.
W kinie pojawili się między innymi:
prezes SFP Jacek Bromski, Filip Bajon, prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński, Sebastian Stankiewicz, Sandra Drzymalska, Eliza Rycembel, Karolina Porcari, Magdalena Celmer, Piotr Witkowski, Piotr „Vienio” Więcławski, Paweł Maślona, Agnieszka Podsiadlik, Sebastian Łach, Janusz Rudnicki i Zofia Komasa.

Uroczysty wieczór poprowadził dziennikarz filmowy Łukasz Maciejewski.

Zwiastun

„Braty” (film wezedł na ekrany kin 21 kwietnia) to historia 17-letniego Filipa (Hubert Miłkowski), który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela). Chłopaki muszą mierzyć się z niedawną śmiercią matki oraz pogrążonym w żałobie ojcem, który szuka pocieszenia w narkotykach (Cezary Łukasiewicz). Razem z dziewczyną Bartka – Klaudią (Marta Stalmierska) próbują łapać ostatnie momenty beztroski włócząc się po przedmieściach, imprezując, przeżywając miłosne uniesienia i zawody. Nie wiedzą, że za chwilę los wystawi ich na kolejną ciężką próbę…

Adrianna Prodeus redaktorka miesięcznika KINO określiła film Marcina Filipowicza:

Klimaciarskim, rozmarzonym hołdem dojrzewania, jakie się chciało przeżyć w latach 90 w Polsce, ale wtedy nie było warunków.

Filip Izdebski z Interii podsumowywał:

„Braty” wypadają najlepiej w momentach, gdy bohaterowie oddają się swojej codzienności – jeżdżą na desce, chodzą na imprezy lub zabijają czas. Filipowiczowi udaje się złapać ducha tych czynności bez zbędnego efekciarstwa lub ich demonizowania.

Agnieszka Pilacińska z serwisu Pełna Sala uznała, że…

…zatopione w niebycie spojrzenie Huberta Miłkowskiego znakomicie kontrastuje z agresywnym, nieustępliwym błyskiem w oku Sebastiana Deli. Debiutująca Marta Stalmierska gra niskimi tonami, ale nie daje się sprowadzić jedynie do żeńskiej „ozdoby” całości. To nazwiska budzące ciekawość i będące wystarczającą motywacją do przyjrzenia się ich kolejnym kreacjom”.

Światowa premiera „Bratów” miała miejsce w czerwcu 2022 roku na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, gdzie zdobył on Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych za Najlepszy Debiut.

Obraz spotkał się również z bardzo dobrym przyjęciem publiczności ubiegłorocznych festiwali Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Octopus  Film Festival w Gdańsku.

W październiku „Braty” nagrodzone zostały Grand Prix Konkursu Filmów Pełnometrażowych 20. Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy”.

„Braty” to już kolejny debiut zrealizowany w Studio Munka w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski.  Koproducentami „Bratów” są CANAL+ Polska, Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.
Dystrybucją filmu zajmuje się Studio Munka SFP.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

24 kwietnia 2023 20:25
[fbcomments]