0

Męskie Granie w Warszawie

Męskie Granie 2022 Scena Główna
Męskie Granie 2022 – Scena Główna
fot. Michał Murawski

Na trasie Męskie Granie każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie było w Warszawie, co opisuje Roman Soroczyński.

W 2022 roku Męskie Granie – najpopularniejsza trasa koncertowa w Polsce, przybrała formułę festiwalu, podczas którego koncerty odbywają w piątki i soboty. Nie jest to już platforma dedykowana jedynie debiutantom, a prawdziwy tygiel dźwięków. Po koncertach w Poznaniu i w Katowicach przyszła pora na Warszawę, a konkretnie na Służewiec, gdzie wystąpiło ponad 20 artystów, a na wielu koncertach pojawili się niezapowiedziani goście.

Męskie Granie 2022 Zalia
Męskie Granie 2022 – Zalia
fot. Wojtek Dobrogojski

W piątek, 15 lipca, Męskie Granie rozpoczęło się na Scenie Ż. Jako pierwsze wybrzmiały „brudne”, bluesowo-rockowe brzmienia inspirowane amerykańskim folkiem w wykonaniu Jagody Kret. Następnie soulowym głosem czarowała Zalia. Po tym występie nadszedł czas na otwarcie Sceny Głównej. Jako pierwsi zagrali na niej Mitch & Mitch con il loro Gruppo Eterofonico, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż w klimacie bossa novy. Następnie publiczność znów skierowała się na scenę Ż, aby posłuchać Rubensa prezentującego solowy materiał. Ku zaskoczeniu wielu fanów w Warszawie dołączyła do niego Daria Zawiałow, z którą zresztą od lat wspólnie występują. Z wielkim entuzjazmem widowni spotkał się zespół Cool Kids of Death, który powrócił na sceny po ponad 10-letnim zawieszeniu działalności. Niezapowiedzianym gościem zespołu był WaluśKraksaKryzys. Następnie na słuchaczy czekały nowofalowe interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej – wszystko za sprawą projektu BIBOBIT/OSIECKA i Goście. Na Służewcu sekstetowi towarzyszyli Jan Młynarski i Natalia Grosiak. Na scenie znaleźli się również KRÓL i Rosalie. W stolicy wybrzmiał także materiał przygotowany na dziesięciolecie zespołu Kamp!. Pionierzy polskiego elektro popu wykonali m.in. Cairo, Melt i Distance of the Modern Hearts. O 21.30 Scenę Główną przejęła artystka związana od lat z Męskim GraniemDaria Zawiałow, która porwała publiczność swoją charyzmą i niezwykle mocnym głosem. Na scenie pojawiła się z nią także jej przyjaciółka, Natalia Szroeder.

Męskie Granie 2022 Daria Zawiałow
Męskie Granie 2022 – Daria Zawiałow
fot. Jan Oborski

Scenę Ż zamykał w piątek członek tegorocznej Męskie Granie Orkiestry, czyli BEDOES. Podczas jego występu nie mogło zabraknąć głośnego – niestety, zawierającego mnóstwo wulgaryzmów – utworu Bedoesiara. Piątek na Męskim Graniu zakończył występ Dawida Podsiadły, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznej trasie. Ze sceny wybrzmiały nie tylko nowe single Dawida, ale także utwory promujące wcześniejsze trasy, w tym Elektryczny i Początek z udziałem ZALEWSKIEGO i KORTEZA oraz I Ciebie też, bardzo,  zaśpiewany wspólnie z Darią Zawiałow.

Męskie Granie 2022 Dawid Podsiadło
Męskie Granie 2022 – Dawid Podsiadło
fot. Michał Murawski

Wielkie emocje czekały stołeczną publiczność również w sobotę, 16 lipca. Nawet deszcz nie odstraszył fanów Męskiego Grania. Po raz kolejny zaczęło się od koncertów na Scenie Ż, którą przejęła występująca po raz pierwszy na scenie ta Ukrainka.

Męskie Granie 2022 TA UKRAINKA
Męskie Granie 2022 – TA UKRAINKA
fot. Wojtek Dobrogojski

Następnie zaprezentował się tam Frank Leen, sięgając po nieoczywiste muzyczne połączenia od dark R&B po klasycznego rocka. Po osiemnastej wystartowała Scena Główna, na której pojawiła się serwująca mocniejsze granie grupa ME AND THAT MAN, powstała z inicjatywy Nergala i Johna Portera. Następnie elektroniczne beaty oraz soulową energię z elementami alternatywnego rapu pokazali członkowie składu ATLVNTA. Po tym występie nastąpiła muzyczna zmiana klimatu, a warszawską publiczność absolutnie porwał MROZU. Pod sceną wybrzmiały jego największe przeboje, które widzowie śpiewali razem z artystą. Nie mniej interesująco było później na Scenie Ż, gdzie synth-popowymi utworami czarował duet Wczasy. W Warszawie wystąpili w towarzystwie Enchanted Hunters. Niezwykle charyzmatyczna MARIA PESZEK zaserwowała słuchaczom odważne utwory, pełne bezkompromisowych przemyśleń i obserwacji. Podczas koncertu dołączył też do niej Jan Peszek.

Męskie Granie 2022 MARIA PESZEK i Jan Peszek
Męskie Granie 2022 – MARIA PESZEK i Jan Peszek
fot. Wojtek Dobrogojski

Później przed publicznością stanął zespół BOKKA, będący jednym z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej. Po tym występie nadszedł czas na ZALEWSKIEGO. Ten człowiek-orkiestra, mimo deszczu, porwał zebranych na warszawskim Służewcu. Scenę Ż zamknął tego wieczoru Tymek, wykonując swoje największe przeboje.

Męskie Granie 2022 ZALEWSKI
Męskie Granie 2022 – ZALEWSKI
fot. Wojtek Dobrogojski

Większość zebranych czekała jednak na wielki finał, czyli występ Męskie Granie Orkiestry 2022, w składzie: BEDOES, KWIAT JABŁONI i ZALEWSKI. Towarzyszyli im na zmianę: WaluśKraksaKryzys, Andrzej Markowski, Jakub Wojtas, Bolesław Wilczek, Dominik Szczepaniak, Martyna Szczepaniak, Justyna Jarzębińska, Dorota Theisebach, Michał Grobelny, Jakub Łępa, Adam Bławicki, Szymon Białorucki, Marcin Elszkowski i Jakub Kurek. Podobnie jak w ubiegłych latach, artyści zaprezentowali wyjątkowy muzyczny program oparty na znanych utworach w zupełnie nowych aranżacjach. Ze sceny wybrzmiały m.in. Polskie tango, Nie pytaj o Polskę czy Zwiedzam świat, w którym gościnnie zaśpiewała Natalia Przybysz. Muzycy wykonali także tegoroczny hymn Męskiego Grania, czyli Jest tylko teraz.

Męskie Granie 2022 MG ORKIESTRA
Męskie Granie 2022 – MG ORKIESTRA
fot. Wojtek Dobrogojski

Do zobaczenia i usłyszenia za rok!

19 lipca 2022 18:59
[fbcomments]