0

Mów mi ono

Mów o mnie ONO – z okładki
fot. WAB

Książka, która może zmienić postrzeganie współczesnego świata, nawet w głowie najbardziej zatwardziałego homofoba.

Tematyka postrzegania seksualności przez młode osoby, często wręcz dzieci. Różnorodność postaw, ich zmienność oraz wzajemna tolerancja. Świat, który może zszokować niejednego dorosłego.

Nic tak dobrze nie pokazuje absurdu stereotypowego konfliktu wobec LGBT (z jednej strony kojarzone ze środowiskami prawicowo-kościelnymi głosy oburzenia, z drugiej obrazoburcze zachowania na paradach równości) jak sprowadzenie tej kwestii na podłoże rzeczywiste. Młodzi ludzie, jeszcze nie uwikłani w dorosłe spory, sami czują swoje potrzeby, świadomość seksualną, potrzebę akceptacji różnorodności. Poszukują swojego miejsca nie tylko w sferze przyszłego zawodu, rodziny, ale także postaw seksualnych.

Fakty, przykłady i statystki przedstawione w książce są jednoznaczne – świat seksualny młodych ludzi nie jest, jakby to niektórzy chcieli, czarno-biały. Można się obruszać na szokujące postawy (jak chociażby tytułowa sugestia zwracania się do nastolatka w formie bezosobowej), ale są one w młodym pokoleniu powszechne. Nawet najbardziej zatwardziały rodzic może tego doświadczyć, gdy jego dziecko (często postrzegane jako wciąż małe) przyjdzie z wyrazistym i dojrzałym komunikatem o swoim postrzeganiu własnego ciała.

Autorki kładą nacisk na opis konkretnych przypadków. Próbują również dokonać analiz przyczyn zaistniałego stanu rzeczy. Przy okazji rozprawiają się ze stereotypami i upraszczającymi zagadnienie seksualności teoriami.

To druga wspólna pozycja Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin i Joanny Sokolińskiej, po także osobistych historiach rodzin himalaistów. Autorki wychodzą obronną ręką z narracyjnej odmienności (można w trakcie czytania zgadywać kto akurat pisał konkretny rozdział …).

Książkę czyta się z zainteresowaniem oraz dużą dozą sympatii do przedstawianych historii. Atutem jest szczerość i bezpośredniość. Szczególnie dotyczy to Joanny, która wprost przytacza przypadki z własnego doświadczenia: rozmowy z dziećmi, postawę męża.

Gdyby rozmowy o tematyce LGTB sprowadzić na poziom proponowany przez autorki tej pozycji książkowej, przynajmniej ten poziom współczesnego konfliktu społecznego w Polsce udałoby się minimalizować. Z korzyścią dla wielu młodych ludzi poszukujących swojego miejsca na tęczowej mapie seksualności.

MÓW O MNIE ONO

Autorki: Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska

  • Data premiery 22-09-2022
  • Liczba stron 320
  • Wydawca W.A.B.
  • Format 135 x 210
  • ISBN 978-83-280-9797-1
  • Kategoria Wydawcy: literatura faktu
  • Typ okładki miękka ze skrzydełkami

15 kwietnia 2023 07:59
[fbcomments]