Muzyczny (klubowy) czerwiec

James Bay zaprasza
James Bay – zaprasza
fot. Materiał Organizatora/ RS

W każdym miesiącu trafiamy na muzyczne atrakcje. Kilka przewidzianych na czerwiec 2023 roku zapowiada Roman Soroczyński.

Mam wrażenie, że stosunkowo ciepły maj 2023 roku znacznie ułatwił dużym klubom wyjście na zewnątrz. Na przykład Klub Politechniki Warszawskiej Stodoła zorganizował, na pobliskim Stadionie Syrenki, Varsonalia 2023. Z kolei Progresja zainaugurowała działalność sceny letniej występem formacji Fun Lovin’ Criminals.

Czerwiec zapowiada się również atrakcyjnie. Oczywiście, nie sposób wymienić wszystkich oczekiwanych wykonawców, dlatego skupię się na kilku koncertach.

Super_Taranta! okładka płyty zespołu Gogol Bordello
Super_Taranta! – okładka płyty zespołu Gogol Bordello
fot. Roman Soroczyński

9 czerwca w Stodole wystąpi zespół, którego nazwa od dawna mnie fascynuje: Gogol Bordello.  Kiedy zacząłem poszukiwać etymologii, okazało się, że nie bez podstawnie! Otóż pochodzący z Ukrainy założyciel zespołu, Eugene Hütz, odniósł się do rosyjsko-ukraińskiego poety Nikołaja Gogola oraz potocznej nazwy domu publicznego. Niezależnie od tego żartu językowego, punkowa grupa stała się wielokulturową formacją, łączącą ze sobą wschodnie, zachodnie i latynoskie tradycje. Debiutowali w 1999 roku albumem Voi-La Intruder. Zespół ma za sobą kilkanaście, doskonale przyjętych, koncertów w Polsce. Kibiców sportowych zapewne zainteresuje fakt, że fragmenty ich utworu Super Taranta! (pochodzącego z płyty o tym samym tytule) zostały wykorzystane podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, na Stadionie Narodowym. Warto również nadmienić, że gościem specjalnym koncertu będzie znakomity polski zespół Dezerter.

Z kolei 22 czerwca w Stodole zagra James Bay – multi-platynowy wokalista, autor tekstów, producent i gitarzysta, zdobywca nagrody BRIT. Jego debiutancki album, Chaos And The Calm z 2015 roku, trzykrotnie okrył się platyną. Pochodzący z tego albumu utwór Hold Back The River otrzymał nominację do nagrody GRAMMY, zaś Let It Go było streamowane ponad 2,5 miliona razy. Trzy lata później artysta wydał, niosący zmiany w brzmieniu, album Electric light, który odtwarzano ponad miliard razy w streamingu. W 2022 roku nastąpiła kolejna zmiana: ukazała się płyta Leap, będąca otwartą i pełną nadziei kolekcją piosenek dedykowanych najbliższym mu ludziom, gdzie Bay podejmuje śmiałe ryzyko twórcze, przesuwa emocjonalne granice i obejmuje nieznane. Szczególnie osobisty charakter ma piosenka One Life.

James Bay współpracuje z różnymi gwiazdami światowego formatu: występował jako support zespołu The Rolling Stones w Londynie, otwierał koncert Eda Sheerana na jego rekordowym stadionowym występie w 2019 roku.

Frozen Sun Fest plakat
Frozen Sun Fest – plakat
fot. Materiał Organizatora

24 czerwca Progresja udostępni swoje lokum uczestnikom drugiej edycji FROZEN SUN FEST, adresowanej do fanów ciężkiego brzmienia. Podczas imprezy wystąpi między innymi zespół Batushka, którego nazwa czasami jest stylizowana na Батюшка. Wbrew pozorom jest to polski zespół, który zadebiutował w 2015 roku albumem Litourgiya. Z kolei Jelonek – to jednocześnie nazwisko, pseudonim artystyczny oraz tytuł solowego projektu muzycznego skrzypka Michała Jelonka. „Jelonek” to w zdecydowanej większości muzyka instrumentalna z przewodnią rolą skrzypiec oraz instrumentów smyczkowych w rockowo metalowym towarzystwie gitar i perkusji. Na koncertach oprócz swoich autorskich utworów wykonuje także rockowe „przeróbki” muzyki klasycznej takich kompozytorów jak Vivaldi, Paganini, Chopin, Chaczaturian, Rossini i innych klasyków a także Jimi Hendrix, Beastie Boys czy BoneyM. Gwiazdą zagraniczną imprezy będzie Unearth – zespół metalcore’owy z USA, który powstał w 1998 roku, zatem w Progresji – podczas jedynego koncertu w Polsce – będzie świętować swoje 25-lecie. Występ zespołu stanie się również do zaprezentowania utworów z najnowszego, ósmego, albumu grupy, zatytułowanego The Wretched; the Ruinous.

Jak napisałem powyżej, to tylko niektóre propozycje na czerwiec. O ile wiem, bilety na wybrane przeze mnie koncerty jeszcze można nabyć drogą kupna. Na pewno frekwencja na koncertach nie będzie tak duża, jak podczas dzisiejszego Marszu Demokracji, ale życzę organizatorom, aby – podobnie, jak podczas marszu – przekroczyła ona ich oczekiwania!

4 czerwca 2023 19:41
[fbcomments]