0

Muzyczny początek lutego

Wieczór z Kalmanem fragment plakatu
Wieczór z Kalmanem – fragment plakatu
fot. Materiał Teatru/ RS

Przed melomanami kolejna okazja do posłuchania wartościowej muzyki. Dwa wydarzenia proponuje Roman Soroczyński.

Wczoraj, 19 stycznia 2024 roku, opublikowaliśmy artykuł omawiający dwa koncerty noworoczne (zob. https://www.warszawa.pl/koncertowy-poczatek-roku/).

A tu trzeba myśleć o niedalekiej przyszłości. Oto bowiem na początku lutego Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury organizuje – w ramach jubileuszu 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego – kolejne ciekawe przedsięwzięcia muzyczne.

Kolędy 2024 soliści
Kolędy 2024 – soliści
fot. Materiał Teatru

W pierwszym dniu lutego 2024 roku po praskiej stronie Wisły, w Katedrze św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła, odbędzie się koncert pod nazwą Mazowieckie kolędowanie. W programie koncertu, organizowanego w ramach jubileuszu 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego, znajdą się najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Wystąpią soliści Mazowieckiego Teatru Muzycznego: Zofia Nowakowska, Sylwia Danieluk i Rafał Szatan, zaś Orkiestrę Symfoniczną Mazowieckiego Teatru Muzycznego poprowadzi Maestro Bernard Chmielarz. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Dodatkową zachętą powinna być informacja, że wstęp jest wolny.

Maestro Bernard Chmielarz dyryguje i zaprasza
Maestro Bernard Chmielarz – dyryguje i zaprasza
fot. Materiał Teatru

Melomani nie zdążą ochłonąć, a już 3 i 4 lutego będą mieli okazję skorzystać z kolejnej propozycji Mazowieckiego Teatru Muzycznego – tym razem adresowanej do miłośników operetki. I nie tylko do nich. Podczas koncertów publiczność spotka się z dwiema absolutnie znakomitymi postaciami: duchowo i muzycznie z węgierskim mistrzem kompozycji, autorem takich operetek jak: „Księżniczka Czardasza”, „Hrabina Marica”, czy „Bajadera” – Imre Kalmanem, a w przepełnionymi humorem opowieściach z wybitnym polskim tenorem – Wiesławem Ochmanem, pełniącym rolę Gospodarza Wieczoru.

Mistrz Wiesław Ochman
Mistrz – Wiesław Ochman
fot. Materiał Teatru

I tu muszę zatrzymać się! Kiedy do wyszukiwarki internetowej wpisałem nazwisko Ochman, w pierwszej kolejności pojawił się Krystian, czyli wnuk naszego Mistrza. No cóż: w dzisiejszych czasach medialność jest bardzo ważna. Zatem kilka słów o Wiesławie Ochmanie. Okazuje się, że z wykształcenia jest on… inżynierem-ceramikiem. Równolegle ze studiami w krakowskiej AGH uczył się śpiewu. Po ukończeniu studiów został zaangażowany do Opery Śląskiej w Bytomiu. Występował również w Operze Krakowskiej oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie. Szybko zyskał uznanie za granicą, co zaowocowało występami m.in. na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera (15 sezonów), mediolańskiej La Scali, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie oraz Opery Paryskiej i Opery Wiedeńskiej, a także w wielu innych operach na całym świecie. Warto zwrócić uwagę, że przez te wszystkie lata miał doskonałe kontakty z naszym krajem oraz z Polonią w wielu krajach. Przyznam, że bardzo lubię jego poczucie humoru.

Oprócz Mistrza wystąpią soliści: Katarzyna Mackiewicz (sopran), Wioletta Białk (sopran), Łukasz Gaj (tenor) i Jakub Milewski (baryton), zaś kierownictwo muzyczne będzie sprawować Mieczysław Smyda.

Wieczór z Kalmanem plakat
Wieczór z Kalmanem – plakat
fot. Materiał Teatru

Podczas dwóch wieczorów Mazowiecki Teatr Muzyczny zaprosi widzów do udziału w niespotykanym w polskich teatrach eksperymencie: załoga Teatru będzie chciała poznać zdanie publiczności na temat utworów, zachęcić do wspólnego stworzenia nowego spektaklu/widowiska muzycznego, którego premiera planowana jest na wiosnę tego roku. Muzyka Kalmana jest na tyle inspirującą, że zachęca do ponownego jej odkrycia. Teatr pod wodzą Dyrektorki Iwony Wujastyk pokazuje coś nowego, świeżego, a jednocześnie zawierającego to, co widzowie kochają najbardziej – piękną muzykę i miłosne, pełne zwrotów akcji perypetie bohaterów. Owo świeże spojrzenie, całkowicie nowe postaci, które przeprowadzą widzów przez kilka operetek, choć w całkowicie zburzonym i świeżo napisanym libretcie, w założeniu powinno przynieść wspaniały wynik wspólnych poszukiwań i wyborów. Efekt, już wiosną, a teraz… wspaniałe muzyczne przeżycia z udziałem czwórki znakomitych solistów oraz czarującego z wielkim poczuciem humoru Mistrza Wiesława Ochmana.

20 stycznia 2024 10:27
[fbcomments]