0

Prapremiera TEATRU ME/ST

Plac Zabaw - grafika z plakatu do sztuki Teatru ME/ST
Plac Zabaw – grafika z plakatu do sztuki Teatru ME/ST
fot. ME/ST

Zbliża się prapremiera spektaklu ”Plac zabaw” TEATRU ME/ST – zapytaliśmy twórców o nową sztukę.

TEATR ME/ST to nie jest zwykły teatr.
To teatr pełen miłości, inspiracji, przyjaźni i twórczych pomysłów.
To po prostu rodzinny teatr.

Miłośnicy teatru pamiętają niecodzienne inicjatywy Magdaleny Engelmajer i Szymona Turkiewicza. Takie jak choćby projekt Lady Wa-wa  gdzie inspiracją twórców były warszawianki ze Śródmieścia i energia miasta oraz emocje jego mieszkańców.  To także w tym teatrze na scenie pojawił się najmłodszy aktor teatralny Rzeczpospolitej, malusi Maks, w spektaklu Instynkt macierzyński.

Mały aktor Maksymilian Turkiewicz
Mały aktor – Maksymilian Turkiewicz
fot. Martyna Koleniec

Plac zabaw

Dziś stajemy przed zagadką, jakim będzie ten prapremierowy spektakl duetu Engelmajer-Turkiewicz. Podpytujemy Twórców.

Plac Zabaw - plakat
Plac Zabaw – plakat
fot. ME/ST

Plac zabaw, bo taki tytuł ma nowe przedstawienie, sugeruje, że Maks już podrósł i chodzi z rodzicami na plac zabaw. Czy taki plac był inspiracją nowej sztuki?

Magdalena Engelmajer:

Tak. Początkowo chcieliśmy zrobić spektakl inspirowany rozmowami rodziców, które mimowolnie podsłuchujemy na różnych warszawskich placach zabaw. Bo jedną z naszych ulubionych form spędzania wolnego czasu jest eksplorowanie miasta właśnie pod kątem placów zabaw. Jednak w trakcie początkowej pracy nad spektaklem Szymon czytał dużo poezji Charlesa Bukowskiego. I pewnego wieczoru zniknął na kilka godzin w kuchni, a rano miał 20 wierszy, z których większość zaczynała się frazą: „Świat to wielki plac zabaw”.

Szymon Turkiewicz:

Ostatecznie powstało koło 30 wierszy, które w trakcie pracy z aktorami zamieniły się w piosenki i fragmenty muzyczne. Powstała przepiękna muzyka, której współautorami są aktorzy, w szczególności Paulina Sobiś. Ona też śpiewa większość piosenek, a Kuba Mieszała ma bardziej dynamiczne, skandowane utwory. Są też wiersze, do których nie powstała muzyka i one przypadły Magdzie.

Dodatkowo w spektaklu jest kilka scen inspirowanych zabawami dzieci na placach zabaw, są też autentyczne wspomnienia aktorów z dzieciństwa, które są bardzo poruszające i zabawne.

Magdalena Engelmajer:

Powstała bardzo zróżnicowana mieszanka słowno-muzyczna. Można powiedzieć, że „wybuchowa”, bo łagodne i piękne utwory mieszają się tu z ostrymi i zadziornymi. Szymon gra muzykę na żywo na swojej gitarze, która zyskała w tym spektaklu zupełnie nowy wymiar brzmieniowy. Myślę, że widzowie będą bardzo zaskoczeni, co można „wycisnąć” z tego klasycznego instrumentu.

Wspominacie o tym, że świat to wielki plac zabaw, można by pomyśleć, że życie jest zabawą. A stare powiedzenie mówi, że życie to nie jest bajkato wielka jest bitwa… Jaką perspektywę widzenia świata i życia chcecie przekazać w tym spektaklu widzom?

Szymon Turkiewicz:

Ogólny przekaz, który zawarłem w wierszach jest taki, że świat to wielki plac zabaw, a ludzie od początku swojego istnienia na ziemi bawią się w bardziej lub mniej dziwne zabawy. Istotną kwestią było dla mnie to, że społeczności oparły zasady swojego funkcjonowania na fikcji, czyli rzeczach, które istnieją tylko w naszej wyobraźni, jak np. pieniądze, religia czy granice państw. Ustalamy jakieś zasady, bawimy się według nich w dom, urząd, dobrych i złych i zapominamy, że zasady można zmienić, bo to my je ustalamy. Tematem większości wierszy są moje zadziwienia, dotyczące tego co ludzie  robią innym ludziom i co wszyscy robimy ze Światem.

A wracając do Maksa, który już jest dorodnym pięciolatkiem, czy spektakl Instynkt macierzyński włożyliście już do archiwum?

Magdalena Engelmajer:

Tak. To był spektakl „sezonowy”.
Sprawdzał się wtedy kiedy Maks nie miał jeszcze roczku, a my byliśmy pod wpływem niezwykle silnych emocji związanych z tym co dzieje się w tym początkowym okresie bycia rodzicem. Czasem wracamy do nagrania spektaklu, ale w teatrze nie będziemy go już grać.

Poprosimy o uchylenie rąbka tajemnicy, czym jeszcze planujecie zaskoczyć warszawiaków w tym sezonie teatralnym.

Szymon Turkiewicz:

Myślę, że największym zaskoczeniem dla naszych widzów będzie ”Plac Zabaw”. Po pierwsze dlatego, że jest to ponad godzinny spektakl, który nagle zamienia się w koncert, w którym liryczne piosenki przeplatają się z rockowo-hip-hopową energią. Po drugie w naszej sali pojawi się coś, co zaszokuje naszych stałych widzów, ale to niespodzianka.

Magdalena Engelmajer:

Ale ”Plac Zabaw” to nie wszystko. Planujemy jeszcze kilka wydarzeń.
Między innymi spektakl online  pt.: ”Dzień z życia kobiety”, którego premiera odbędzie się w grudniu. Jeszcze w ramach naszej działalności edukacyjnej z amatorską grupą TEATR WARSZAWA+50 tworzymy spektakl ”Prawo głosu”. Dodatkowo powstaje cykl ”Patriotyzm na językach”, w którym na YouTubie opowiadam o poprawności brzmienia języka polskiego. Także jest tego trochę.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

TWÓRCY SPEKTAKLU:

TEATR ME/ST
PLAC ZABAW spektakl muzyczny
Premiera: Październik 2021

Występują:

 • Magdalena Engelmajer

  Lady WaWa - Teatr ME/ST
  Magdalena Engelmajer – Lady WaWa Teatr ME/ST
  fot. Dominik Kotowski
 • Paulina Sobiś

  Paulina Sobiś - Teatr ME/ST
  Paulina Sobiś – aktorka
  fot. Teatr ME/ST
 • Jakub Mieszała

  Aktor Jakub Mieszała - foto Teatr ME/ST
  Jakub Mieszała – aktor
  fot. Teatr ME/ST

Pomysł / inscenizacja:

 • ME/ST:
  Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz

Teksty / Gitara na żywo

 • Szymon Turkiewicz

  Twórca Szymon Turkiewicz - foto Krzysztof Winciorek
  Szymon Turkiewicz – twórca
  fot. Krzysztof Winciorek

Muzyka:

 • Szymon Turkiewicz
 • Paulina Sobiś
 • Jakub Mieszała

Scenografia / Kostiumy

 • Magdalena Engelmajer

POKAZY SPEKTAKLU

Pawilon SARP w Pałacu Zamoyskich przy Foksal 2.
Spektakl dla widzów od 15 roku życia.

 • 30 września, g. 19:00 prapremiera
 • 1 października, g. 20:00 OFICJALNA PREMIERA
 • 2 października, g. 18:00
 • 2 października, g. 20:00
 • 3 października, g. 18:00
 • 3 października, g. 20:00
 • 4 października, g. 19:00

Bilety: eWejściówki [LINK]

19 września 2021 20:00
[fbcomments]