0

Przemoc domowa

Beze mnie jesteś nikim fragment okładki
Beze mnie jesteś nikim – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Kim są sprawcy przemocy? Kim są ofiary? Jak obie strony się maskują? Książkę o przemocy prezentuje Roman Soroczyński.

Często widzimy ich obok siebie. Czy zawsze zdajemy sobie z tego sprawę? Czy zawsze reagujemy właściwie? Być może jesteśmy jednymi z nich?

Powyższe pytania nie są bezzasadne. Bowiem w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie.

Różnorodne aspekty przemocy domowej wnikliwie analizuje Jacek Hołub – autor książki Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach, która została opublikowana przez Wydawnictwo Czarne.

Jacek Hołub jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Dziennikarz, autor książek i bloger, rzecznik Towarzystwa „J-elita”, współpracownik portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Pierwsze kroki w mediach stawiał jako reporter bydgoskiego Radia Vox i współpracownik „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, był dyrektorem biura senatorskiego, członkiem rady programowej Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy. Laureat Nagrody Ostrego Pióra 2005 Business Centre Club za propagowanie w swojej pracy zawodowej zasad przedsiębiorczości, wspierania idei wolnego rynku i szerzenie edukacji ekonomicznej. Zdobył II miejsce w konkursie Bloger 2009 Roku, w kategorii „Polityka”. Współautor biografii ojca Tadeusza Rydzyka Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator. W 2018 wydał w Wydawnictwie Czarne książkę Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci.

O najnowszej książce Jacek Hołub mówi:

Napisałem tę książkę, by pokazać, co kryje się pod spodem – jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej.

Autor szokuje danymi statystycznymi. Nie da się wszystkich przytoczyć, ale oto przykłady:

mężczyźni… w 2018 roku stanowili ponad 91 procent podejrzanych o znęcanie się nad bliskimi;

W 2019 roku ofiarą zabójstw padło trzydzieścioro dwoje dzieci do siedemnastego roku życia, z czego dwadzieścioro czworo nie miało dziesięciu lat. Sprawcami zabójstw w zdecydowanej większości są ich rodzice, opiekunowie, krewni lub znajomi.

Właściwie zastanawiałem się, czy w artykule nie ograniczyć się tylko do wyboru kilkunastu wstrząsających fragmentów książki Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach. One mówią same za siebie i, moim zdaniem, nie wymagają żadnych dopisków.

Duża w tym zasługa autora: dotarł do licznych miejsc (w tym do ukrytych ośrodków wspomagania), rozmawiał z wieloma osobami (nie tylko z ofiarami, ale i z przemocowcami). Wśród jego rozmówców znalazły się również osoby udzielające pomocy ofiarom. Wymieniają one cechy i fazy przemocy domowej, porównują zachowanie osób poszkodowanych z ofiarami syndromu sztokholmskiego.

Wydawało mi się, że dręczona kobieta jest roztrzęsiona, zapłakana, zaniedbana. nosi przeciwsłoneczne okulary maskujące siniaki. A jeśli tak nie wygląda, to czym różni się od mojej sąsiadki, od koleżanki z pracy, od kobiety siedzącej obok mnie w autobusie? Dociera do mnie, że niczym. (…) Ile takich kobiet mijamy codziennie na ulicy, nie zdając sobie z tego sprawy?

Beze mnie jesteś nikim okładka książki
Beze mnie jesteś nikim – okładka książki
fot. Roman Soroczyński_AJ

Kim są stosujący przemoc? Kim są ich ofiary? Jak zachowują się ofiary po opuszczeniu rodzinnego domu? Czy z zamkniętego kręgu przemocy domowej jest wyjście?

Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych. Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. (…) Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej.

Wbrew obiegowej opinii, nie zawsze przyczyną przemocy jest alkohol. Jak napisano wyżej, często są to nawyki wyniesione z rodzinnego domu.

Domowi kaci są mistrzami w składaniu obietnic i manipulacji. (…) Często świetnie się kamuflują.

Sam byłem świadkiem, jak pewnego razu awanturnik nagle powiedział:

Cicho! Idzie sąsiad!

Po grzecznej rozmowie z sąsiadem wrócił on do tyranizowania domowników.

Książka Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach powinna być pozycją obowiązkową dla nauczycieli, dla funkcjonariuszy policji, dla lekarzy i pielęgniarek. Ale – w celu zaostrzenia zmysłu obserwacji – powinna przeczytać ją każda dorosła osoba.

  • Jacek Hołub, Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach
  • Opieka redakcyjna: Przemysław Pełka
  • Redakcja: Magdalena Błędowska
  • Korekta: Anna Smutkiewicz, Iwona Łaskawiec
  • Projekt okładki: Ola Szpocińska na podstawie projektu serii Agnieszki Pasierskiej
  • Projekt typograficzny i redakcja techniczna: Robert Oleś / dad.pl
  • Fotografia na okładce © by PAP / Keystone
  • Skład: Agnieszka Frysztak / dad.pl
  • Wydawca: Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021
  • ISBN 978-83-8191-316-4
26 listopada 2021 07:43
[fbcomments]