0

Stołek i Noga od Stołka 2022

Grupa Zasoby oraz Daniel Petryczkiewicz - Stołki 2022
Grupa Zasoby oraz Daniel Petryczkiewicz – Stołki 2022
fot. Agora SA

Gazeta Wyborczą Warszawa w 16. edycji swojego plebiscytu ”Stołek i Noga od Stołka” przyznała wyróżnienia.

Stołek

  • dla Grupy Zasoby oraz Daniela Petryczkiewicza

Nogi od stołka

  • dla prof. Alojzego Nowaka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego
  • dla byłego już wojewody Konstantego Radziwiłła

Ogłoszenie wyników plebiscytu miało miejsce podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 20 kwietnia br.

Warszawskich bohaterów oraz antybohaterów ubiegłego roku wybrało jury, czyli redakcja „Gazety Stołecznej”. Kandydatów zgłaszają dziennikarze, a potem obywają się burzliwe obrady prawie jak w Sejmie. Prawie, bo nikt nikomu nie wyłącza mikrofonu, nikt nikogo nie obraża, choć uszczypliwości się zdarzają, i każdy sam podnosi rękę podczas głosowania. Swój werdykt wydali też czytelnicy w internetowym głosowaniu.

W 16. edycji plebiscytu Stołek i Noga od Stołka decyzją jury Stołek otrzymała Grupa Zasoby, która od pierwszych dni niosła im pomoc lokalową i materialną. Łączyli ludzi, którzy uciekali przed wojną, z tymi, którzy chcieli ich przyjąć do swoich domów. Znaleźli schronienie dla kilku tysięcy ludzi. Zapewniali im godne warunki życia, bez niemal żadnej pomocy od państwa i samorządu. Czytelnicy postanowili wyróżnić stołkiem Daniela Petryczkiewicza, za działania na rzecz dzikiej przyrody i przywrócenie do życia rzeki Małej

Noga od redakcyjnego jury powędrował do prof. Alojzego Nowaka, za upolitycznienie Uniwersytetu Warszawskiego, czego jaskrawym przykładem było odwołanie wykładu Hanny Machińskiej.

Natomiast decyzją czytelników „Gazety Stołecznej” Nogę od Stołka otrzymał kolejny raz Konstanty Radziwiłł – za nietransparentną politykę w sprawie pomocy uchodźcom i odwołanie Moniki Strzępki.

Trofea dla zwycięzców, czyli stołki i nogi ozdobiła w tym roku artystka wizualna, malarka, fotografka, twórczyni filmów wideo Agnieszka Brzeżańska.

Organizatorem plebiscytu jest redakcja warszawskiego wydania „Gazety Wyborczej”.

Grupa Zasoby oraz Daniel Petryczkiewicz - Stołki 2022
Grupa Zasoby oraz Daniel Petryczkiewicz – Stołki 2022
fot. Agora SA
22 kwietnia 2023 12:00
[fbcomments]