0

Światowy Dzień Wody

Fontanny na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP, w oddali widoczna wieża kościoła Nawiedzenia NMP. Fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)
Fontanny na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP – w oddali widoczna wieża kościoła Nawiedzenia NMP.
fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)

W Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się piknik z okazji początku wiosny i Światowego Dnia Wody.

Z atrakcji  zaplanowano między innymi interaktywny spektakl, pokaz iluzji, fotobudkę, wiosenne warsztaty i, a jakże, topienie marzanny.

Gdzie i kiedy?

 • w sobotę, 23 marca,
 • od godziny 11:00
 • w Multimedialnym Parku Fontann. 

O wodzie

 • Dlaczego woda jest tak ważna?
 • Czym jest „woda ukryta”?
 • Jak racjonalnie korzystać z zasobów wodnych?

Między innymi tego będą mogli dowiedzieć się uczestnicy sobotniego pikniku na Podzamczu. Wśród atrakcji zaplanowano również interaktywny spektakl Teatru Kultureska o tematyce ekologicznej, Bubbles Show czy pokaz iluzji.

Przy stoisku edukacyjnym MPWiK będzie można obejrzeć specjalistyczny sprzęt  wykorzystywany w pracy wodociągowców, a w fotobudce – zrobić sobie zdjęcie z Williamem Lindleyem.
Wszystkie atrakcje będą łączyć edukację z dobrą zabawą.

Podczas wydarzenia nie zabraknie warszawskiej kranówki w tradycyjnej formie, z owocowo-ziołowymi dodatkami i w formie przygotowanej na jej bazie herbaty.

Pomnik-ławka Williama Heerleina Lindley'a w Warszawie na skwerze im. 1 Dywizji Pancernej. Fot. Arkadiusz Zarzecki (Wikimedia)
Pomnik-ławka Williama Heerleina Lindley'a – na skwerze im. 1 Dywizji Pancernej.
fot. Arkadiusz Zarzecki (Wikimedia)

Przebudzenie wiosny

Swoją wiosenną strefę z atrakcjami przygotuje też Urząd m.st. Warszawy.
W namiocie sferycznym będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych.

Przez cały czas trwania pikniku dostępne będą: strefa ozdabiania twarzy i ciała biodegradowalnym brokatem oraz strefa malucha, gdzie najmłodsi będą malować drewniane breloczki i figurki symbolizujące wiosnę. Pod przewodnictwem animatorów będzie można też wykonać Marzannę Warszawską z siana, wodnego sitowia, łąkowych roślin i wodnych, kwitnących traw, trzciny, paczuły lnianej, bukszpanu czy barwinka.

 • Między 11:00 a 13:00
  zaplanowano warsztaty z tworzenia musujących kul kąpielowych z naturalnych składników.
 • Między 13:30 a 16:00
  będzie można nauczyć się, jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Każdy uczestnik drugiego z warsztatów otrzyma małą roślinkę i osłonkę, którą będzie można ozdobić specjalnymi farbami i pisakami do ceramiki. Muzyczne tło podczas wszystkich zajęć zapewni wiosenna muzyka ze świergotem ptaków.

Uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać z ukwieconej wiosennej huśtawki oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Panią Wiosną. Towarzyszyć jej będą trzy Wiosenne Wróżki na kwietnym rowerze.

Na zakończenie pikniku, o godz. 15:45, poruszający się na szczudłach Magiczny Konferansjer poprowadzi wiosenny, kolorowy pochód nad brzeg Wisły. Tam będzie można oficjalnie pożegnać zimę i przywitać wiosnę, wrzucając do rzeki przygotowane podczas warsztatów Warszawskie Marzanny.

Światowy Dzień Wody

Został zainicjowany przez ONZ, by zwrócić uwagę na dostęp do niej w różnych częściach świata. W tym roku obchody skupiają się wokół hasła: „Woda dla pokoju”, które ma podkreślać, jak ważny w kontekście pokoju na świecie jest równy dostęp do zasobów wodnych.

Organizatorem pikniku z okazji Światowego Dnia Wody są Wodociągi Warszawskie i Urząd m.st. Warszawy.

UM Warszawy

22 marca 2024 08:00
[fbcomments]