0

Szalone Dni Muzyki 2022

Szalone Dni Muzyki 2022 - Ballady i romanse. Grafika
Szalone Dni Muzyki 2022 – Ballady i romanse
fot. mat prasowy

Sinfonia Varsovia zaprasza do Warszawy na 12. edycję festiwalu Szalone Dni Muzyki, w ostatni weekend września.

„Ballady i romanse”
– w romantycznym tonie

23–25 września 2022

Teatr Wielki – Opera Narodowa (pl. Teatralny 1)
Kościół Środowisk Twórczych (ul. Senatorska 18B)

Publiczność czeka 35 koncertów symfonicznych, kameralnych, jazzowych i familijnych w wykonaniu setek uznanych artystów.

W programie arcydzieła europejskiego romantyzmu – Berlioza, Brahmsa, Chopina, Mahlera, Schuberta i Schumanna.

Wśród artystów Agata Zubel, Jonas Vitaud, Tanguy de Williencourt, Katarzyna Budnik, Trio Nebelmeer, Kwartet Modigliani.

Bilety w cenie 20–30 zł będą w sprzedaży od 1 września od 11:00.

Artyści z Polski i zagranicy

Wystąpią orkiestry Sinfonia Varsovia, NFM Leopoldinum, Polskiego Radia w Warszawie oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod kierownictwem dyrygentów Jurka Dybała, Patricka Fournilliera, Marty Gardolińskiej, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Ernsta Kovacica, Yaroslava Shemeta i Dirka Vermeulena.

Jako soliści wystąpią m.in. Katarzyna Budnik, Emmanuel Rossfelder, Élodie Soulard, Jonas Vitaud, Tanguy de Williencourt i Agata Zubel, a także animator Mariusz „Wilk” Wilczyński i aktor Jan Peszek.

Zespoły kameralne zaprezentują się Kwartet Modigliani, Trio Nebelmeer, Splot Quartet, Wiener Glasharmonika Duo i szwajcarski ansambl muzyki dawnej La Morra.

Składy jazzowe: francuskiej trębaczki Airelle Besson oraz polskie formacje Adam Bałdych Quintet i Atom String Quartet. Towarzyszyć im będą kameraliści Sinfonii Varsovii.

Klasyka romantyzmu

200-lecie wydania manifestu polskiego romantyzmu, Ballad i romansów Adama Mickiewicza, stało się inspiracją do stworzenia na wskroś romantycznego repertuaru festiwalu. Wypełnią go dzieła takich klasyków romantyzmu, jak Hector Berlioz, Johannes Brahms, Fryderyk Chopin, Franz Liszt, Alma i Gustav Mahlerowie, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Franz Schubert oraz Robert Schumann.

Zabrzmią rzadko słyszane obecnie instrumenty, które w XIX wieku cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, takie jak lira korbowa, cymbały i harmonika szklana. Posłuchać będzie można także romantycznych refleksów w jazzowych reinterpretacjach i średniowiecznych balladach.

Ważną częścią programu będą wydarzenia familijne: Smykofonie i koncerty ze smokiem Bazylkiem dla najmłodszych (0-5, 6+ lat), a także koncerty dla starszych dzieci i młodzieży (9+, 12+ lat) Romantyzm? Fantastycznie oraz Mickiewicz Story Map.

Dwa z koncertów odbędą się na głównej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i zaangażują większe składy instrumentalne.

Szalona idea festiwalu

Centralną ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie barier dzielących słuchaczy od muzyki klasycznej. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej atmosferze festiwalu, przystępnym długościom koncertów i niewygórowanym cenom biletów. Organizatorzy chcą tym samym zachęcać i ułatwiać odbiorcom udział w koncertach przy utrzymaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie.

Trwające około godziny wydarzenia odbywają się od rana do wieczora w kilku pobliskich przestrzeniach jednocześnie. Koncertowe lokalizacje przyjmą w tym roku nazwy kwiatów silnie skojarzonych z literaturą romantyczną. W Teatrze Wielkim – Operze  Narodowej będą to Lilije (Sala Moniuszki), Fiołki (Sale Redutowe), Kwiat paproci (Zascenie) i Stokrotka (Sala Kameralna), a Kościół Środowisk Twórczych otrzyma nazwę Róża.

Jedenaście dotychczasowych edycji polskiej odsłony Szalonych Dni Muzyki to ponad 700 występów z kilkoma tysiącami artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tysięcy słuchaczy. Od początku koncerty odbywały się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a głównym organizatorem była Sinfonia Varsovia.

Festiwal narodził się we Francji jako La Folle Journée.
Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, a organizatorem – Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Po raz pierwszy festiwal odbył się w Nantes w 1995 roku, ale jego idea szybko przekroczyła granice Francji i na przestrzeni lat stał się prawdziwie międzynarodowym muzycznym fenomenem.

Szalone Dni Muzyki 2022 Ballady i romanse. Grafika
Szalone Dni Muzyki 2022 – Ballady i romanse
fot. mat. prasowy
30 sierpnia 2022 05:45
[fbcomments]