Opakowania kilku leków, w tym silnie uzależniającego fentanylu, znaleziono w centrum Warszawy.
Niebezpieczny lek mógł bez przeszkód wziąć każdy przechodzień, nawet dziecko.
Wczesnym wieczorem 12 sierpnia strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o porzuconych lekach na przystanku tramwajowym nieopodal Błękitnego Wieżowca na placu Bankowym.
Około godziny 20:30 na wskazane w zgłoszeniu miejsce przybył patrol z I Oddziału Terenowego.
Młodszy inspektor Mariusz Kałuski:
Leki miały znajdować się na przystanku, ale tam ich nie znaleźliśmy.
Przeszukaliśmy dokładnie przyległe miejsca i na jednym z betonowych koszy zobaczyliśmy jakieś ampułki. Kiedy przyjrzeliśmy się im bliżej, ciarki przeszły mi po plecach. Na czterech z nich widniał napis „Fentanyl”. Przerażające jest to, że każdy mógł ten lek znaleźć. Nawet dziecko, które mogło zainteresować się nietypowym opakowaniem.
Młodszy inspektor Mariusz Kałuski, ze starszym inspektorem Krzysztofem Grabowskim podjęli interwencję.
Fentanyl jest jednym z najsilniejszych leków przeciwbólowych z grupy opioidów, stosowanych m.in. w leczeniu onkologicznym. Nie tylko uśmierza ból, ale też spowalnia oddech i akcję serca, powodując senność. Jego zażywanie powoduje silne uzależnienie, dużo większe niż morfina.
W ostatnich latach lek ten trafił na nielegalny rynek środków odurzających w Stanach Zjednoczonych, gdzie nazywany jest „narkotykiem zombie„. Jesienią ubiegłego roku dotarł do Polski i odnotowano już u nas pierwsze przypadki śmierci po zażyciu fentanylu.
Mając świadomość zagrożenia, strażnicy miejscy natychmiast zabezpieczyli znalezione ampułki i wezwali patrol policji. Leki zostały przewiezione do komendy rejonowej.
Fentanyl
(łac. fentanylum) to organiczny związek chemiczny, pochodna piperydyny; syntetyczny środek przeciwbólowy i anestezjologiczny, syntetyczny opioid. Jest agonistą receptorów opioidowych. Pobudza wytwarzanie serotoniny, zmniejsza stężenie endorfin w osoczu. Ma bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Podobnie jak inne opioidy powoduje bardzo silne uzależnienie.
Jak w ubiegłym roku dowiedział się Onet od nadkomisarza Piotra Woźniaka, ekspert a poznańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji:
Obecność fentanylu na czarnym rynku to część większego problemu, jakim jest handel produktami leczniczymi poza siecią aptek. Choć jest to produkt ciągle niszowy w nielegalnym obrocie, trzeba podkreślić, że to jedna z najbardziej śmiercionośnych substancji.
Jak informuje Onet, źródłami pochodzenia w leku na czarnym rynku mogą być nieuczciwi lekarze, symulanci wyłudzający lek w celu odsprzedaży, chorzy dorabiający na sprzedaży.
Pochodzenie
W latach 50. XX wieku Paul Janssen (założyciel przedsiębiorstwa Janssen Pharmaceutica) wraz ze swoim zespołem postanowił opracować lek mający podobne właściwości przeciwbólowe jak morfina czy meperydyna, który będzie miał mniej skutków ubocznych i wyższy potencjał terapeutyczny. Obrano sobie za cel wytworzenie substancji, która będzie lepiej rozpuszczalna w rozpuszczalnikach niepolarnych oraz szybciej przenikająca barierę krew-mózg.
W 1957 roku uzyskano fenoperydynę, która była około 25 razy silniejsza niż morfina. Kontynuując badania, w 1960 roku otrzymano syntetyczny opioid – fentanyl. Był to lek około 100–200 razy silniejszy niż sama morfina, co stwierdzono w doświadczeniach przeprowadzanych na zwierzętach. Był to wówczas najsilniejszy i najlepiej rozpuszczalny w tłuszczach opioid (później odkryto inne, silniejsze opioidy, takie jak np. sufentanyl i karfentanyl). Fentanyl został zatwierdzony do użycia przez FDA w 1968 roku.
Nawet niewielkie przekroczenie dawki zalecanej przez lekarza może zabić.