0

Zaproszenia na weekend

Centrum Warszawy o zmierzchu
Centrum Warszawy – o zmierzchu
fot. MPawlik

Przekazujemy paczuszkę zaproszeń na warszawskie wydarzenia w sobotę i niedzielę.

SOBOTA

BIAŁOŁĘKA

Wystawa kotów

1–2 grudnia (sobota–niedziela) w godz. 9:30–18:00
w Hali Sportowej przy ul. Strumykowej 21 odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. W sobotę zaplanowano oddzielny konkurs – Beast of Show kociąt w wieku 7–10 miesięcy.

PRAGA-POŁUDNIE

Gry planszowe

1 grudnia (sobota) w godz. 10:00–20:00
na Stadionie Narodowym odbędzie się Warszawski Festiwal Gier Planszowych. Tak jak w poprzednich latach wejście na wydarzenie nie wiąże się z żadnymi opłatami, a organizatorzy zapraszają planszówkowiczów w każdym wieku – od przedszkolaków, dla których stworzona zostanie specjalna sala z grami dla najmłodszych, przez nastolatków, dorosłych, aż do seniorów. W programie: wielka wypożyczalnia gier, strefa dla dzieci, strefa gier familijnych oraz gier dla wymagających graczy, prezentacja nowości i prototypów, turnieje.

ŚRÓDMIEŚCIE

Wszyscy Byliśmy Harcerzami

Grudzień bez WBH w Barocku to nie grudzień czyli Wszyscy Byliśmy Harcerzami w suterynie na Śniadeckich 17. Początek występu tego szczególnego rockowego zespołu, który harcerskie piosenki gra na ostrą nutę, o godzinie 20:00. Zapowiadają:

Naleganie Sąsiadki. Nasza tęsknota. Andrzejki. Mikołajki. Puenta Zjazdu macierzystej Chorągwi. Pięć powodów by w najbliższą sobotę się spotkać, zagrać i pośpiewać w bazie Barock. Mamy nadzieję, że tradycyjnie będzie ciasno i głośno!

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer po Nowej Pradze

1 grudnia (sobota) o godz. 13:00
przy ul. Szwedzkiej 1 rozpocznie się spacer „Stare dzieje Nowej Pragi”. „Będzie o Pradze tylko z nazwy nowej, a w istocie jedynym tak spójnym i zakonserwowanym kawałku wielkomiejskiej Warszawy początku XX w. Nie przypadkiem tak często służy za plan filmom o II wojnie światowej. Zwarte kwartały kamienic, monumentalne fabryki w stylu rohbau, mało znane socrealistyczne przedszkole, miejsce po bazarze konkurującym niegdyś z Różyckim, jedyna knajpa, jaka przetrwała na Pradze od przedwojnia” – informują organizatorzy.

MOKOTÓW

Wystawa i retrospektywa

1 grudnia (sobota) o godz. 18:00
w kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50A odbędzie się wystawa i retrospektywa poświęcona Władysławowi Ślesickiemu, twórcy „W pustyni i w puszczy” i „Rodziny człowieczej” oraz innych filmów fabularnych i wielokrotnie nagradzanych dokumentów. – Jednym z zadań naszej fundacji jest przybliżanie twórczości mojego ojca, Władysława Ślesickiego, który został zapamiętany jako reżyser „W pustyni i w puszczy”, ale największe sukcesy odnosił jako dokumentalista – mówi Adam Ślesicki, syn reżysera. – Dlatego szczególnie zapraszam na projekcje, na których prezentujemy właśnie te wcześniejsze prace. Będą to oczywiście najbardziej nagradzane: „Płyną tratwy”, „Rodzina człowiecza” czy „Zanim opadną liście”, ale też mniej znane filmy. Ciekawostką może być to, że w jednym z nich, pt. „Góra”, wystąpiła moja mama, Barbara Ślesicka: film opowiada o nauczycielce, która codziennie pokonuje wiele kilometrów w górach, by dotrzeć do szkoły. Retrospektywę zakończy koncert zespołu Marzeny Majcher z wizualizacjami zaczerpniętymi z fragmentów pokazywanych filmów – „Dźwięki z pustego obszaru”.

NIEDZIELA

BIAŁOŁĘKA

Wystawa kotów

2 grudnia (niedziela) w godz. 9:30–18:00
w Hali Sportowej przy ul. Strumykowej 21 odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. W sobotę zaplanowano oddzielny konkurs – Beast of Show kociąt w wieku 7–10 miesięcy.

PRAGA-PÓŁNOC

Urodziny niedźwiedzi

2 grudnia (niedziela) o godz. 10:00
w Ptaszarni warszawskiego zoo rozpoczną się ósme urodziny niedźwiedzi polarnych. W Ptaszarni przewidziano atrakcje związane z jubileuszem. „W Ptaszarni będziecie mogli porozmawiać z opiekunami niedźwiedzi oraz bliżej poznać Grzesia i Alego (tak pieszczotliwie są tu bliźniacy nazywani), ich upodobania, historię czy sekrety z niedźwiedziego życia. Pokażemy Wam też, jakie przysmaki uwielbiają nasze miśki, zobaczycie prawdziwą niedźwiedzią czaszkę, a przez binokulary przyjrzycie się z bardzo bliska m.in. niedźwiedziej sierści” – informuje zoo. „Równolegle w Ptaszarni będzie się odbywało pakowanie mikołajkowych prezentów dla zwierzaków i w związku z tym zapraszamy ochotników na Pomocników Świętego Mikołaja do pomocy przy pakowaniu” – dodaje. Następnie przed godz. 13 zaplanowano korowód gości – przejdzie on pod wybieg niedźwiedzi polarnych, by Gregorowi i Aleutowi odśpiewać „Sto lat”.

WŁOCHY

Koncert we Włochach

2 grudnia (niedziela) o godz. 17:00
w Okęckiej Sali Widowiskowej przy ul. 1 Sierpnia 36A odbędzie się koncert „Kulturowo To i Owo”. „Koncert w wykonaniu uczestników sekcji wokalnych i tanecznych Artystycznego Domu Animacji i zaproszonych gości. Prowadzenie: Nick Sinckler. Projekt zakłada nie tylko edukację kulturalną, lecz także kulturową. Artyści, których udało się zaprosić do współpracy, to ludzie z różnych stron świata” – informują organizatorzy.

URSYNÓW

Gry figurkowe

2 grudnia (niedziela) w godz. 11:00–17:00
w Dzielnicowym Ośrodku Kultury „Ursynów” przy ul. Kajakowej 12B odbędzie się spotkanie z figurkowymi grami bitewnymi. Gry figurkowe uczą cierpliwości, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, umiejętności planowania, pomagają budować relacje społeczne, dają możliwość zdrowej rywalizacji. Ważna jest również strona plastyczna, każda z gier to samodzielnie wykonane i pomalowane figurki, budowle czy elementy przestrzeni. Tego dnia każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy zarówno wytrawnych graczy i modelarzy, jak i osoby, które dopiero chcą poznać fascynujący świat tego hobby – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer Pigalakiem

2 grudnia (niedziela) o godz. 13:00
przy Al. Jerozolimskich 51 rozpocznie się spacer „Prawdziwe życie na ul. Poznańskiej”. Legendarna, przed I wojną jedna z najważniejszych ulic Śródmieścia, do dziś zachowała wiele z dawnej atmosfery. Będzie mowa o warszawskiej secesji zachowanej i nie, wyjątkowych obiektach projektowanych przez Marka Leykama czy pierwszym w Warszawie przedwojennym budynku, który bez cudzysłowu można nazwać socrealistycznym. O reprywatyzacji i o Mironie Białoszewskim, któremu tu właśnie zabierano »piec podobny do bramy triumfalnej«. O córach Koryntu, które współtworzą legendę ulicy, opisywane m.in. przez Marka Nowakowskiego, lokalach gastronomicznych dawnych i współczesnych, wątkach ze »Złego« i paru nie mniej ciekawych rzeczach. – opisuje Praska Ferajna.

 

30 listopada 2018 13:00
[fbcomments]