0

Zielenienie ulicy Sokratesa

Ulica Sokratesa w 2017 roku (Google SV))
Ulica Sokratesa – w 2017 roku
fot. Google SV

Pięć firm i jedno konsorcjum zgłosiło się do ZDM w przetargu na zazielenienie ul. Sokratesa.

Oferty zawierają się w przedziale od 765 000 zł do prawie 1,7 mln zł.

Oferty złożyły firmy w cenach brutto

  • 1 690 686 zł – AG-Complex,
  • 1 619 086 zł – Zakład Zieleni
  •   855 650 zł – Biosfera
  •   816 069 zł – konsorcjum ZUO „Chaber” i Garden Parki
  •   775 942 zł – Remondis
  •   765 184 zł – Werde

Wybrany wykonawca posadzi 31 drzew oraz 17 gatunków krzewów i bylin.
Istniejące szpalery drzew uzupełni 19 dębów błotnych i 12 jarzębów szwedzkich. Część nowych nasadzeń pojawi się w pasie dzielącym jezdnię. W pasie zieleni separującej rowerzystów od pieszych na chodnikach znajdą się m.in. tawulec pogięty, lilak Meyera, kocimiętka Faassena czy sesleria jesienna a także żywopłoty z irgi błyszczącej.

Ulica Sokratesa w 2017 roku (Google SV))
Ulica Sokratesa – w 2017 roku
fot. Google SV

Zgodnie z lansowaną od kilku lat przez ekodziałaczy miejskich i przychylnych im politykom oraz  samorządowcom, koncepcją hamowania rozwoju miasta, ulica Sokratesa została zwężona do jednego pasa w każdą stronę i dołożono wydzieloną drogę rowerową. Droga będąca elementem arterii komunikacyjnej pomiędzy Bemowem, Żoliborzem, Bielanami, została zwężona jak żyła cholesterolem.

Nowe drzewa, krzewy i byliny będą ostatnim elementem zmian na ul. Sokratesa. Od lipca ubiegłego roku miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg (ZRiKD) prowadził roboty na jezdni południowo-wschodniej, a w grudniu przeniósł się na jezdnię północno-zachodnią. Kilkanaście dni temu zakończył układanie krawężników w miejscach przyszłych pasów dzielących jezdnię przed wlotami osiedlowych ulic oraz budowę dwóch rond, a następnie rozpoczął asfaltowanie.

Na razie od ul. Kasprowicza do ul. Wólczyńskiej odcinkami układa podbudowę i warstwę wiążącą masy. Układanie ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu ZRiKD zaplanował na weekend majowy – od piątku, 29 kwietnia, od godz. 22 do środy, 4 maja, do godz. 4 rano. Zostanie także wykonane malowanie oznakowania poziomego.

Po majówce ul. Sokratesa ma być w pełni przejezdna dla kierowców, którzy po kilku miesiącach przerwy znów będą mogli podróżować od strony ul. Kasprowicza do ul. Wólczyńskiej.

Ulica Sokratesa przekrój
Ulica Sokratesa – przekrój
fot. ZDM

ZDM

26 kwietnia 2022 07:00
[fbcomments]