0

Golem po Żydowsku

Teatr Żydowski
Golem – Reżyseria: Maja Kleczewska
fot. Magda Hueckel / Teatr Żydowski

Dramat Dzieci Holokaustu ukazany na kanwie legendy o stworzeniu istoty na podobieństwo człowieka – Golema.

Już wchodząc na spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej widz ma świadomość, że jest to wydarzenie mocno odbiegające od tradycyjnego teatru. Każdy może z dowolnego miejsca obserwować wydarzenia, które często dzieją się równolegle. Nie łatwo nawet odróżnić publiczność od wykonawców. W każdym momencie można wejść, wyjść, podejść, odejść, można dotknąć aktora, wdać się w interakcje, albo po prostu przyglądać się i słuchać. Ta swoboda sprawia, że przy odrobinie zaangażowania można wciągnąć się w ten spektakl bez reszty, bo wypowiadane kwestie są, mimo pozorów chaosu, poukładane w sensowną całość.

„Golem” jest trzecią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. Odejście od konwencji teatru jaki znamy ułatwiło umiejscowienie spektaklu w industrialnej hali ATM Studio. Zapewne wiele pomysłów dla bywalców teatralnych będzie trudne do zaakceptowania. Należy jednak oderwać się od przyzwyczajeń i zaakceptować inwencje twórcą.

Zdradzanie szczegółów „Golema” Teatru Żydowskiego byłoby nietaktem wobec pomysłodawców. To trzeba przeżyć na własnej skórze. Okazja jeszcze w poniedziałek i wtorek (4-5 grudnia) w ATM Studio.

 • Pokazy: 4 i 5 grudnia: spektakle otwarte od 18:00 do 22:00, godziny wejść: 18:00-20:00, 20:00-22:00
 • Miejsce: TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

Zwiastun:

GOLEM_reż. Maja Kleczewska_Teatr Żydowski

Opis spektaklu:

Legenda o Golemie, sztucznym człowieku, jest jedną najstarszych z tradycji żydowskiej. Od lat przenika różne kultury i nadaje nowe sensy.

Jak wiele figura sztucznego człowieka mówi o nas samych? Jak silnym jest elementem zbiorowej wyobraźni? Czy jest projektem marzeń o dorównaniu Bogu? Golem jest figurą, która jednocześnie zwiastuje katastrofę i nadchodzące po niej oczyszczenie. Sztuczny człowiek jest lustrem, w którym przegląda się nasze człowieczeństwo i nasza pamięć.

„Pozostali, sam na sam ze swoimi wspomnieniami, które – choć tak trudno je dźwigać – pozostać musiały w nich na całe życie, często pod osłoną milczenia. W ich życiu nierzadko właśnie cień tych wspomnień pozostał najistotniejszy. Próbują wspierać się nawzajem, wspólnie szukać śladów, własnych korzeni…” (Jerzy Ficowski)

Legenda „Golema” będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu. Ocalonymi, osmalonymi, którzy na co dzień wciąż pozostają w ukryciu. Tu każde wypowiedziane słowo, działanie, wiąże się z przeżytym doświadczeniem odciśniętym w ciele.

„Golem” staje się Przestrzenią Pamięci. Pamięci, która trwa, nie ma końca i będzie przekazywana.  Umowa na opowiedzenie tradycyjnej opowieści zostaje zawieszona. Widz w sposób indywidualny poddaje się wpływom nowych mediów, muzyki współczesnej, wielości bodźców płynących z fragmentarycznego odbioru świata. W „Golemie” teraźniejszość nie istnieje, tylko widz jest tu i teraz, a postaci doświadczają przeszłości i przyszłości.

W spektaklu wykorzystano fragmenty: „Kaspar” Petera Handke, tłum. Grzegorz Sinko, „1945 Wojna i pokój” Małgorzaty Grzebałkowskiej, „Golem” Halperna Lejwika, tłum. Olek Mince, Historie z tomów „Dzieci Holocaustu mówią” – „Turkowice” Adama Pruszkowskiego, „Mała szmuglerka” Jadwigi Kotowskiej, „Szafa świętej Moniki” Andrzeja Czajkowskiego, „Bałam się tylko mamy” Haliny Szostkiewicz i „Dziewczynka, która nie płakała” Margarity Turkow.

 • Reżyseria: Maja Kleczewska
 • Dramaturgia: Łukasz Chotkowski
 • Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
 • Scenografia, światło, video: Wojciech Puś
 • Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
 • Muzyka: Cezary Duchnowski
 • Kostiumy: Konrad Parol
 • Produkcja: Monika Soszka
 • Asystent reżysera: Damian Josef Neć
 • Obsada: Michał Czachor (gościnnie), Małgorzata Gorol (gościnnie), Kaya Kołodziejczyk (gościnnie), Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Gołda Tencer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski oraz Malga Kubiak, Caroline Lopatynsky, Grzegorz Górecki (statysta) i Krystian Prażuch (statysta)
 • Premiera: 2 grudnia 2017

4 grudnia 2017 11:04

Komentarze