Wystawa BODY WORLDS otwarta

Dr Gunter von Hagens - twórca wystawy
Dr Gunter von Hagens – twórca wystawy
fot. Rafał Siekierzyński

1 grudnia 2018 roku została otarta oryginalna wystawa BODY WORLDS. Był tam Roman Soroczyński.

Na naszym portalu informowaliśmy o przygotowaniach do otwarcia wystawy BODY WORLDS & The Cycle of Life (zob. [LINK]).

Osoby wychodzące 1 grudnia 2018 roku z konferencji prasowej związanej z otwarciem wystawy, miały okazję zobaczyć długą kolejkę. Ustawiła się ona na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, gdzie Organizator wystawy – firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – zorganizował wystawę BODY WORLDS & The Cycle of Life.

Piłkarz - jeden z eksponatów
Piłkarz – jeden z eksponatów
fot. Roman Soroczyński

Rzeczniczka wystawy, Ewa Król-Bednarczyk, wskazała, że wystawa ilustruje zmiany w ludzkim ciele – od narodzin do starości. Była ona prezentowana w 130 krajach, gdzie obejrzało ją ponad 45 milionów ludzi. Wszędzie zebrała znakomite recenzje.

Ewa Król-Bednarczyk - rzeczniczka wystawy
Ewa Król-Bednarczyk – rzeczniczka wystawy
fot. Rafał Siekierzyński

Na otwarcie wystawy przyjechał jej twórca, dr Gunter von Hagens, w towarzystwie swojego syna, Rurika – dyrektora zarządu Instytutu Plastynacji w Heidelbergu.

Okazuje się, że metoda plastynacji została wynaleziona dwa lata przed urodzinami młodszego z von Hagensów. Rurik od dzieciństwa spędzał czas w laboratoriach ojca, które początkowo mieściły się w garażach. Co ważne, od początku obracał się wśród ludzkich ciał. Zapytał retorycznie: – Kiedy państwo widzieli kwiatki po raz pierwszy?

Plastynacja - jedna z plansz wystawy
Plastynacja – jedna z plansz wystawy
fot. Roman Soroczyński

Dr Paweł Posłuszny z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu omówił edukacyjne walory wystawy. Opowiedział, na czym polega metoda plastynacji. Jest to proces preparacji, polegający na usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów. Należy je usunąć, gdyż są one potrzebne do rozwoju bakterii gnilnych, co w konsekwencji powoduje rozpad ciała człowieka. Dodatkowo tkanki są nasycane odpowiednimi polimerami, zatrzymującymi ich rozkład, przy jednoczesnym zachowaniu ich kształtu i koloru. Plastynaty pokazują rzeczywisty wygląd ciała i mają wielkie znaczenie jako modele anatomiczne przydatne w kształceniu studentów.

Ryszard Miłek - artysta-malarz
Ryszard Miłek – artysta-malarz
fot. Rafał Siekierzyński

Tworzący w Polsce i w USA artysta-malarz, Ryszard Miłek, przypomniał, że we wszystkich epokach – od Fidiasza poprzez Michała Anioła i Egona Schiele do czasów współczesnych – artyści byli zainteresowani ludzkim ciałem. Jest pełen podziwu wobec twórcy: zrobienie wystawy bez głębokiej znajomości anatomii człowieka byłoby niemożliwe. Sama wystawa pobudza zmysły widzów, zmuszając ich do myślenia i wszechstronnej analizy.

Zbigniew Muszyński - pierwszy polski dawca
Zbigniew Muszyński – pierwszy polski dawca
fot. Rafał Siekierzyński

Zbigniew Muszyński – pierwszy Polak, który zdecydował się na przekazanie swojego ciała do plastynacji – zwrócił uwagę, że historia medycyny jest historią badań nad ludzkim ciałem.

Twórca metody plastynacji, dr Gunter von Hagens, przypomniał trzy istotne potrzeby każdego człowieka: odpoczynek (co najmniej 6 godzin na dobę), prawidłowe odżywianie (dobre, ale nie za dużo) i sport (ciało w ruchu). Zapewnia to współgranie kości, mięśni i organów każdego człowieka. Wyraził radość, że obecnie istnieje możliwość wymiany kulturowej pomiędzy Polską i Niemcami. Jego radość jest tym większa, że urodził się na ziemiach polskich pod koniec II wojny światowej.

Dr Gunter von Hagens i goście wystawy
Dr Gunter von Hagens – i goście wystawy
fot. Rafał Siekierzyński

Sama wystawa – to nie tylko ciała utrwalone metodą plastynacji. To również interesujące plansze i materiały audiowizualne. Sporo się z nich dowiedziałem. Utwierdziłem się też w przekonaniu, że na niektóre sprawy w życiu człowieka nigdy nie jest za późno.

BODY WORLDS - pocieszająca plansza
BODY WORLDS – pocieszająca plansza
fot. Roman Soroczyński

Ekspozycja BODY WORLDS będzie prezentowana w Pałacu Kultury i Nauki do 28 lutego 2019 roku. Sądzę, że tłumy, które widziałem przed jej otwarciem, są gwarancją powodzenia wystawy i – co za tym idzie – wzrostu świadomości naszego społeczeństwa w tej sferze.

5 grudnia 2018 09:56

Komentarze