Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej i Balonowa Strona Nieba zapraszają na lotnicze spotkanie.
To zaproszenie dla wszystkich miłośników lotnictwa i historii lotniczych.
Zaproszenie na na opowieści, i oglądanie pamiątek, o najważniejszych polskich balonach pod nazwą Kościuszko – gazowego i na ogrzane powietrze.
Kiedy i gdzie?
- 7 grudnia
- od godz. 14:00
- Muzeum Wojska Polskiego
- w Cytadeli Warszawskiej (bud. 5)
- wjazd od Muzeum Katyńskiego (od ul. Jana Jeziorańskiego,
- ul. Piotra Ściegiennego 3.
Spotkanie otworzy generał dywizji Bronisław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Wydarzenie poprowadzi Jacek Bogdański, zdobywca Pucharu Gordona Bennetta.
Prezentację dotyczącą balonu gazowego, uszytego na początku lat 30-tych XX wieku w zakładach balonowych w Legionowie, poprowadzi dr Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie, historyk lotnictwa. Zaprezentuje zdjęcia, pamiątki, opowie o wojskowych balonowych pilotach, którzy walczyli o niepodległość . M.n. o Franciszku Hynku, Stanisławie Burzyńskim, Władysławie Pomaskim, o Wojskach Balonowych i startach do Pucharu Gordona z Pola Mokotowskiego w 1934 r.
Prezentację dotyczącą balonu na ogrzane powietrze poprowadzi pilot Jerzy Czerniawski, spiritus movens powstania balonu, uczestnik Zawodów o Puchar Gordona Bennetta, pilot, instruktor balonowy. To właśnie on, w 1984 r. na zawodach balonowych w Łodzi, zainteresował tematem Kościuszki amerykańskiego milionera Harvaya Hubbela IV. Ten, w wyniku starań Jerzego Czerniawskiego sfinansował powstanie balonu i jego pokazy m.in. w USA. Balon trafił najpierw do Ameryki, gdzie artysta polskiego pochodzenia Charlie Market, namalował na powłoce wizerunek Kościuszki (wzorowany na portrecie generała ze banknotu 500 zł).
O balonie opowiadać też będzie Andrzej Kuźnowicz, latający nim pilot.
Prezentowana też będzie wielkoformatowa wystawa dotycząca dziedzictwa balonowego i sukcesów Polaków w lotach balonów gazowych.
Loty na uwięzi
Jeśli pogoda będzie sprzyjać, organizatorzy zapewnią niebywałą atrakcję
Wzniesienie balonem na ogrzane powietrze, czyli loty na uwięzi.
Będzie można bezpłatnie z góry zobaczyć to historyczne miejsce.