0

Daleka podróż Teatru Baj

Książeczka na Festiwalu w Makau
Książeczka – na Festiwalu w Makau
fot. Materiał Teatru

Teatr Baj wybrał się w daleką podróż. Dokąd i po co? Odpowiedzi udziela Roman Soroczyński.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, na wschodnim wybrzeżu Chin, w dniach 3 maja – 7 czerwca 2024 roku odbywa się 34. Festiwal Sztuki w Makau (The 34th Macao Arts Festival / (澳門藝術節 Macao Arts Festival). Jednym z gości Festiwalu jest Teatr Baj – warszawski teatr dla dzieci, najstarszy teatr lalkowy w Polsce.

34. Festiwal w Makau plakat
34. Festiwal w Makau – plakat
fot. Materiał Teatru

Festiwal Sztuki w Makau – to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej publiczności. Na stronie Festiwalu można przeczytać, co mówi o nim Leong Wai Man – President of the Cultural Affairs Bureau of the Macao Special Administrative Region Government:

Festiwal rozpoczyna się „serią „cudownych spotkań” obejmujących szereg fantastycznych i nowatorskich programów zachęcających publiczność do wspólnego odkrywania i obcowania ze sztuką. Kiedy kurtyny się otworzą, w centrum uwagi znajdą się niezliczone postacie, obrazy i wydarzenia. Każde z tych spotkań na scenie będzie piękne, wyjątkowe, namiętne i oby jak najcenniejsze dla naszych widzów (…).

Książeczka origami
Książeczka – origami
fot. Materiał Teatru

Podczas bogatego programu Festiwalu postawiono  na propozycje dla różnych grup odbiorców. Nie zabrakło propozycji dla dzieci. Przeglądając obszerną stronę Festiwalu można przeczytać:

Dzieciństwo to kluczowy okres dla rozwoju kreatywności i wyobraźni.

Książeczka wspólna zabawa
Książeczka – wspólna zabawa
fot. Materiał Teatru

Do prezentacji dla najmłodszej –  w Polsce nazywanej Najnajowej Publiczności, wybrano Teatr Baj ze spektaklem Książeczka w reżyserii Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza.  W świat niezwykłej książki – pełnej barw, kształtów i dźwięków, najmłodszą publiczność 34. Festiwalu  Sztuki w Makau wprowadzają Elżbieta Bieda i Oskar Lasota – aktorzy Teatru Baj.

Przedstawiana Książeczka nie ma liter, ale zawiera niezwykłe obrazy zrozumiałe dla obywateli całego świata. Kryje na swoich kartach dużo tajemnic, ciekawych rzeczy do okrywania, opowiada maluchom o świecie i chce im pokazać, jaki jest fascynujący. Podobnie jak w Polsce, spektakl kończy się wspólną zabawą z papierem i do stworzenia swoich małych książek świata, przy wykorzystaniu origami, krigami i przede wszystkim wyobraźni.

Książeczka krigami
Książeczka – krigami
fot. Materiał Teatru

Spektakl Książeczka Teatru Baj prezentowany jest w Macao Cultural Centre, będącym jednym z miejsc 34. Festiwalu Sztuki w Makau, aż dziewięciokrotnie.

Książeczka warsztaty z dziećmi
Książeczka – warsztaty z dziećmi
fot. Materiał Teatru

W tym miejscu warto nadmienić, że spektakl Książeczka można zobaczyć jeszcze w tym sezonie w siedzibie Teatru Baj, przy Jagiellońskiej 28, na warszawskiej Pradze. Będzie on grany 4 i 5 czerwca 2024 roku.

14 maja 2024 19:56
[fbcomments]