0

Defibrylatory w Szybkiej Kolei Miejskiej

Defibrylator (z prawej strony świeci na zielono) w każdym pociągu SKM
Defibrylator (z prawej strony świeci na zielono) – w każdym pociągu SKM
fot. SKM

Warszawski przewoźnik kolejowy wyposażył wszystkie swoje pasażerskie pojazdy w defibrylatory AED (Automated External Defibrillator).

Przeznaczono na ich zakup ponad 140 tys. zł.
Urządzenia takie wcześniej pojawiły się w stołecznym metrze zdając egzamin z ratowania życia.

Działanie defibrylatora polega na przywróceniu prawidłowej akcji serca u osoby w stanie nagłego zatrzymania krążenia za pomocą impulsu elektrycznego.

Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej:

Czujemy się odpowiedzialni za zdrowie i życie naszych pasażerów. A nasze drużyny pociągowe regularnie szkolą się z udzielania pierwszej pomocy. Teraz mają dodatkową moc – defibrylator. W sytuacji zatrzymania akcji serca trzeba być szybkim, odsłonić klatkę piersiową i użyć mocy. To proste, ponieważ defibrylator wspiera nas w tym działaniu, mówiąc po kolei co powinniśmy zrobić .

Użycie defibrylatora AED jest całkowicie bezpieczne i wymaga jedynie wykonywania wydawanych poleceń. Urządzenie samodzielnie dokonuje analizy rytmu serca, decyduje o defibrylacji i kieruje akcją do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Amerykańskie badania z 2018 roku (Why women receive less CPR from bystanders, American Heart Association: LINK) wykazały, że szanse kobiet na otrzymanie właściwej pomocy w sytuacji zatrzymania akcji serca są niższe niż mężczyzn. Powodem są obawy przed nieodpowiednim dotykiem, obnażeniem piersi, czy możliwością uszkodzenia ciała.

Reanimując kobietę z użyciem defibrylatora należy odsłonić klatkę piersiową, ponieważ tylko takie działanie jest skuteczne.

Spot promujący ratowanie życia

z udziałem defibrylatora:

Film instruktażowy

o tym jak udzielać pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora:

 

13 grudnia 2021 19:41
[fbcomments]