0

Fascynacja pieniędzmi

Milion dobrych uczynków fragment okładki
Milion dobrych uczynków – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Do Polski przyjeżdża norweski pisarz. Roman Soroczyński przedstawia kilka szczegółów na temat spotkań i jego książki.

W październiku 2023 roku ukazała się książka Milion dobrych uczynków autorstwa Arnfinna Koleruda. Jak na razie niewiele wiem o norweskim pisarzu literatury dziecięcej. Wydał kilka książek, a za swą twórczość otrzymał nagrodę Critics Prize for the Years Best Children’s or Youth’s Literature.

Ale teraz mieszkańcy Warszawy i Krakowa będą mieli okazję bliżej poznać tego pisarza. Oto bowiem przyjechał on do Polski. Już dzisiaj, 16 listopada 2023 roku, o godzinie 19:00, spotka się z czytelniczkami i czytelnikami w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Dominika Gołowin, czyli jedyna w swoim rodzaju Z kotem czytane! Z kolei mieszkańcy Krakowa i okolic będą mieli możliwość wzięcia udziału w jednym z aż dwóch spotkań 17 listopada: o godz. 12:00, podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci, Szymon Kloska poprowadzi spotkanie w Radiu Kraków, zaś o godz. 18:00 będzie można przyjść na spotkanie, a następnie zdobyć autograf Koleruda w Księgarni Karakter. Rozmowę poprowadzi Georgina Gryboś.

Wspomniany Milion dobrych uczynków Arnfinna Koleruda – to wielokrotnie nagradzana, zaskakująca i chwilami niepokojąca powieść o znaczeniu bogactwa w naszym życiu. Odkąd Frank i Mama wygrali w totolotka 24 miliony, ich życie zaczyna być zaskakująco uciążliwe. Nagle wszyscy sąsiedzi stają się okropnie potrzebujący! Mama Franka ogłasza w końcu, że obdaruje milionem koron tego, kto wykona najwięcej dobrych uczynków. Podczas gdy w wiosce walka o „miłylion” robi się coraz bardziej zacięta, Frank i Mama wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Jednak chowanie głowy w (plażowy) piasek nie pomoże im uciec od pytań o to, co tak naprawdę można kupić za pieniądze…

Milion dobrych uczynków okładka książki
Milion dobrych uczynków – okładka książki
fot. materiał Wydawnictwa

Książka – niczym najlepszy norweski kryminał – trzyma w napięciu do ostatniej strony: czy Frankowi uda się namówić Mamę na jakieś finansowe szaleństwo? Kto zdobędzie pieniądze? I czy ostatnie dziwne wydarzenia na pewno są tylko zbiegiem okoliczności? Pełna specyficznego norweskiego poczucia humoru powieść to świetne wprowadzenie do klimatu literatury skandynawskiej dla początkujących czytelniczek i czytelników. Jest ona adresowana do dzieci i młodzieży, ale w rzeczywistości powinien przeczytać ją każdy.

Niestety, nie będę mógł uczestniczyć w spotkaniu z autorem tej niezwykłej książki, ale zachęcam do udziału wszystkie osoby miłujące dobrą książkę.

  • Arnfinn Kolerud, Milion dobrych uczynków
  • Przekład: Katarzyna Tunkiel
  • Ilustracje do polskiego wydania stworzyła Marta Ruszkowska
  • Wydawca: Wydawnictwo Agora, Warszawa 2023
  • ISBN 9788326840067
16 listopada 2023 13:34
[fbcomments]