0

Madonny i Ladacznice

Madonny i Ladacznice – Teatr XL
fot. Małgorzata Moryc

Pierwsza premiera w nowej siedzibie Teatru XL na Placu Hallera.

To zarazem pierwsze polskie wystawienie sztuki greckiej autorki Chrisy Spilioti.

Historia dwóch przyjaciółek, które przez całe życie pozostają ze sobą związane: od szkolnej przyjaźni po dom opieki w starszym wieku.

Ta niezwykle życiowa historia, jak w soczewce pokazująca przemijanie i kruchość ludzkiego istnienia, w brawurowy sposób została zagrana przez dwie aktorki Teatru XL: Dianę Karamon i Izabelę Górską. Aktorki nie mają chwili wytchnienia, przez cały czas są na widoku, nawet gdy muszą się przebrać aby „przeskoczyć” do innego okresu życia swoich bohaterek. Spektakl na przemian wzrusza i bawi, niezwykle trafnie ukazując kobiecą psychikę.

Lutowa premiera była dla twórców i aktorek szczególna.

Plac Hallera
Madonny i Ladacznice – Teatr XL
fot. Małgorzata Moryc

Po wielu perypetiach, przygodach z innymi miejscami: Stadionem Narodowym, klubem Niebo, Muzeum na Elektoralnej, niezależny teatr dorobił się swojej lokalizacji. Przy dużym wysiłku udało się dostosować przestrzeń w lokalu „Tu mi wolno” przy Placu Hallera. Niewielka przestrzeń stwarza kameralny nastrój, co sprzyja integracji twórców z publicznością. Najnowsza premiera jest udanym zaczynem, a przy takim zaangażowaniu zespołu miejsce to na trwale uzupełni warszawską przestrzeń teatralną na mniej aktywnej, praskiej stronie.

MADONNY I LADACZNICE na podstawie utworu: „KTO ODKRYŁ AMERYKĘ?”

  • autor: CHRISA SPILlOTI
  • przekład: EWA T. SZYLER
  • reż: Grzegorz Mrówczyński
  • obsada: Diana Karamon, Izabela Górska

najbliższe spektakle: 5-7 marca godz. 19.00

O spektaklu:

Madonny i ladacznice to wartka, żartobliwa i dająca do myślenia opowieść o kobiecych postawach wobec rodziny, pracy i świata, o kobiecych aspiracjach i narzuconych przez płeć ograniczeniach, o poszukiwaniu sensu istnienia z miłością, zdradą i obyczajowymi tabu w tle.

W krótkich obrazach widz śledzi losy Kasi i Lizy, kuzynek i przyjaciółek, od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Rodzice, szkoła, pierwsza miłość, niezadowalająca dorosła codzienność, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, aż wreszcie szok – przełomowe zdarzenie inicjujące nowe otwarcie dla każdej z nich… Która lepiej poradzi sobie z wyzwaniem? Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w córkę nie wierzyła i zawsze skrupulatnie ją kontrolowała? Czy przebojowa Liza, świetnie ustawiona zawodowo singielka, wychowana w atmosferze zaufania i aprobaty?

Z problemem „jak żyć?” Kasia i Liza mierzą się do ostatniej odsłony. W domu spokojnej starości dawne emocje i zdarzenia wciąż wracają na pamięć i wyciskają piętno na relacji między bohaterkami, a wiecznie stawiana do kąta kobieca seksualność nadal domaga się swoich praw.

O autorce:

Chrisa Spilioti (1956-2018) – grecka aktorka i dramatopisarka. Absolwentka Szkoły Dramatycznej Teatru Narodowego w Atenach stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w dziełach takich mistrzów jak Ajschylos, Sofokles, Szekspir czy Czechow. Szeroko znana greckiej publiczności także z ról w filmach telewizyjnych oraz z autorskich audycji radiowych.

Spośród napisanych przez nią utworów teatralnych największy rozgłos zdobyła sztuka Kto odkrył Amerykę?(prezentowana w Teatrze XL pod znamiennym tytułem Madonny i ladacznice) . Utwór ten, grany nieprzerwanie od dwudziestu dwóch lat, doczekał się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach, a jego popularność uważana jest za zjawisko wyjątkowe we współczesnej dramaturgii greckiej. Przetłumaczony na sześć języków wystawiany był także na Cyprze, w Nowym Jorku, Holandii i Chorwacji.

Chrisa Spilioti odeszła przedwcześnie w lipcu 2018 roku. Zginęła w tragicznym pożarze we wschodniej Attyce, który pochłonął ponad sto ofiar.

29 lutego 2020 17:15
[fbcomments]