0

Magiczna trasa

Kolędy Preisnera 2023 artyści zapraszają
Kolędy Preisnera 2023 – artyści zapraszają
fot. Materiał Organizatora

W styczniu 2023 roku czeka nas piękna trasa kolędowa. Kilka szczegółów przekazuje Roman Soroczyński.

Wprawdzie jeszcze trwa kalendarzowe lato, ale niektórzy już myślą o zimie. I nie mam na myśli tego, co nas czeka w kwestii ogrzewania naszych domów, szkół czy miejsc pracy. W styczniowe, zimowe wieczory przynajmniej nasze serca powinny zostać rozgrzane. Stanie się to za sprawą najpiękniejszych kolęd skomponowanych przez Zbigniewa Preisnera. Podczas trasy kolędowej Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy najlepsi artyści w kraju zaśpiewają i zagrają pełne refleksji i zadumy utwory. Świąteczne koncerty, organizowane przez agencję Prestige MJM, odbędą się w pierwszych dniach 2023 roku w renomowanych lokalizacjach, o czym mowa poniżej.

Zbigniew Preisner jest polskim kompozytorem, tworzącym głównie muzykę filmową. Znany jest ze współpracy z największymi reżyserami, m.in. Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Utwory z takich produkcji jak Trzy kolory. Niebieski, Podwójne życie Weroniki czy Oliver Oliver przyniosły mu sławę i ogromną popularność. Za każdym razem kompozycje Preisnera dodają filmom specjalnej metafizyki. W sumie jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, wyreżyserowanych przez uznanych twórców na całym świecie. Napisał także utwory na fortepian wydane na kilku autorskich płytach. Przez wiele lat Zbigniew Preisner związany był z legendarną Piwnicą pod Baranami w Krakowie i tworzył muzykę dla jej artystów.

Odrębnym zbiorem twórczości kompozytora są kolędy – niezwykle refleksyjne, melancholijne, dotyczące problemów współczesnego świata, przez co skłaniające do zastanowienia się nad otaczającą nas rzeczywistością. Sam Zbigniew Preisner przyznaje, że świąteczne utwory opowiadają właściwie historię jego życia i Polski:

Jak było wesoło w naszym kraju, „Piwnicy” i moim życiu, to te kolędy były w miarę wesołe. Ale gdy władza przykręcała śrubę i działy się dramatyczne chwile, jak np. stan wojenny, to te kolędy szły za moim nastrojem, bo wtedy taki był nastrój całego społeczeństwa. Wydaje mi się, że zainteresowanie tymi kolędami wynika właśnie stąd. Wcale nie opowiadają o choince, zabawie, aniołkach i Trzech Królach, tylko poruszają tematy, nad którymi tak naprawdę każdy z nas w wigilię się zastanawia: co minęło i jakie jest nasze obecne życie. Można powiedzieć, że opisałem w kolędach swoje wigilie. One tak właśnie wyglądają: raz są radosne, a innym razem smutne. Cieszę się, że te kolędy żyją po tylu latach i ponownie możemy je przedstawić.

Moje kolędy na koniec wieku płyta
Moje kolędy na koniec wieku – płyta
fot. Roman Soroczyński

Pierwszy album z kolędami skomponowanymi przez Preisnera wydany został 22 lata temu. W 2015 roku kompozytor dodał do albumu siedem kolejnych, nowych kolęd. Wydawnictwu, zawierającemu teksty Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego, nadano tytuł Nowe i stare kolędy. W poszukiwaniu dróg. Wybrany repertuar zostanie zaprezentowany podczas sześciu niezwykłych wieczorów kolęd w styczniu 2023 roku. Z całą pewnością nie zabraknie tej najpiękniejszej – Kolędy dla nieobecnych ze słowami Szymona Muchy, która zawsze pozostawia ogromne wrażenie na słuchaczach.

W poszukiwaniu dróg okładka płyty z autografami
W poszukiwaniu dróg – okładka płyty z autografami
fot. Roman Soroczyński

Podobnie jak w 2019 i 2020 roku, w koncertach kolędowych wezmą udział: Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Maciej Balcar, Edyta Krzemień, Joanna Pocica oraz Jan Karpiel-Bułecka z zespołem. Solistom towarzyszyć będzie zespół złożony z najlepszych polskich muzyków.

Przedstawiciel agencji Prestige MJM, która organizuje wieczory kolęd, Janusz Stefański powiedział:

Choć okres świąteczny to odległa perspektywa, już dzisiaj zachęcam do wybrania się na koncerty kolęd Zbigniewa Preisnera i jego artystów. Kompozycje, którym towarzyszy mądra i głęboka warstwa tekstowa, a także sposób ich wykonania, niosą potężny ładunek emocji powodujący ogromne wzruszenie. Z pewnością będzie tak również i tym razem w pięknych salach koncertowych od Bielska-Białej począwszy poprzez Warszawę, a na Gdańsku skończywszy.

Kolędy Preisnera 2023 plakat
Kolędy Preisnera 2023 – plakat
fot. Materiał Organizatora

Koncerty Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy odbędą się na początku 2023 roku w sześciu absolutnie fantastycznych miejscach:

  • 5 stycznia – Cavatina Hall w Bielsku-Białej
  • 6 stycznia – Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
  • 7 stycznia – Centrum Kongresowe ICE Kraków
  • 8 stycznia – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
  • 9 stycznia – Sala Ziemi w Poznaniu
  • 10 stycznia – Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku.

Bilety na wszystkie koncerty kupić będzie można od 31 sierpnia od godziny 10:00 na stronie biletserwis.pl.

31 sierpnia 2022 09:35
[fbcomments]