0

Muzyka Świata

Muzyka Świata 2022 fragment plakatu
Muzyka Świata 2022 – fragment plakatu
fot. Materiał Organizatora

Zbliża się trzecia edycja Festiwalu Muzyka Świata. Kilka informacji prezentuje Roman Soroczyński.

Od 9 do 12 czerwca 2022 roku w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Muzyka Świata. Przez cztery dni stołeczny klub Stodoła będzie rozbrzmiewał wielokulturowymi brzmieniami Europy i Afryki, zabierając uczestników w wyjątkową muzyczną wędrówkę po tych kontynentach, przez różne gatunki i style muzyczne: od muzyki tradycyjnej, poprzez klasyczną do elementów popu i free jazzu, przez nieoczywiste, wielobarwne dźwięki oraz bogactwo wyrazistych emocji. Będzie to również ekscytująca podróż przez 70-letnią karierę muzyczną Mikisa Theodoroakisa – jednego z najważniejszych i najbardziej znanych greckich kompozytorów XX wieku, który zmarł we wrześniu ubiegłego roku w wieku 96 lat. Festiwal Muzyka Świata umiejętne łączy tradycję ze współczesnością i promuje muzyczną różnorodność kulturową.

Do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Muzyka Świata Warszawa organizatorzy zaprosili artystów, którzy reprezentują świat dźwięków kultury tunezyjskiej )DHAFER YOUSSEF), greckiej (MIKIS THEODORAKIS Orchestra), gambijskiej (SONA JOBARTEH), bałkańskiej (Aksak Balkan Trio), izraelskiej (YAMMA Ensemble) oraz polskiej i wielokulturowej (MILO Ensemble feat. ALINA BZHEZHINSKA oraz KAROLINA CICHA). Ważnym elementem aktualnej edycji są występy na festiwalowej scenie artystek i artystów z Ukrainy, których reprezentuje nie tylko Alina Bzhezhinska, ale także zespół DAGADANA. Ich obecność to symboliczny wyraz jedności i solidarności muzycznego świata z walczącą Ukrainą.

Festiwal nawiązuje i kontynuuje tradycje muzycznego wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w 2001 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W ubiegłym roku, dokładnie 20 lat od pierwszej odsłony, organizatorzy zaprezentowali drugą edycję Festiwalu. Wśród zaproszonych artystów znalazły się wówczas największe gwiazdy muzyki tradycyjnej: Dave Douglas, Huun-Huur-Tu, Asma Hamzaoui & Bnat Timbouk, MILO Ensemble & Dave Douglas.

Muzyka Świata 2022 plakat
Muzyka Świata 2022 – plakat
fot. Materiał Organizatora

Festiwal organizowany jest przez Fundację Edukacji Kulturalnej MILO Art we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Milo Kurtis.

Wszystkie koncerty odbędą się w warszawskim klubie Stodoła, przy ul. Stefana Batorego 10, zaś program obejmuje występy następujących artystów:

  •   9.06.2022 r. – Dhafer Youssef / Karolina Cicha & Spółka
  • 10.06.2022 r. – Mikis Theodorakis Orchestra/ Aksak Balkan Trio
  • 11.06.2022 r. – MILO Ensemble feat. Alina Bzhezhinska / Yamma Ensemble
  • 12.06.2022 r. – Sona Jobarteh / Dagadana.

Bilety oraz karnety, uprawniające do wstępu na każdy z czterech dni Festiwalu, można nabyć za pośrednictwem strony ticketclub.pl.

19 maja 2022 17:18
[fbcomments]