0

Towarzystwo Miłośników Historii w akcji

Sala Lelewela w Towarzystwie Miłośników Historii w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 29/31
Sala Lelewela w Towarzystwie Miłośników Historii – w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 29/31
fot. TMH

Towarzystwo Miłośników Historii zaprasza do Akademii Bemowskiego Seniora, na zajęcia w siedzibie TMH.

Co roku na początku października szereg szkół wyższych uroczyście inauguruje rok akademicki. Zapewne w mediach sporo będzie sprawozdań z tych uroczystości, my zaś chcemy zaprosić na inaugurację szkoły, która w sensie formalnym szkołą nie jest i która, choć nie wydaje dyplomów, to jednak kształci.

To Akademia Bemowskiego Seniora, zrzeszająca niemal 200 seniorów chętnych do dalszej nauki. Dla Akademii tej (działającej przy Centrum Bemowskiej Kultury) Urząd Dzielnicy Warszawa Bemowo przygotowuje szereg wykładów historycznych.

W tym roku Bemowo zawarło porozumienie z szacownym (liczącym prawie 120 lat) Towarzystwem Miłośników Historii. TMH zaprosiło więc zainteresowanych historią Bemowian do swojej siedziby na Starym Mieście (Rynek Starego Miasta 29/31) i tam odbędzie się nieformalna Inauguracja roku Akademii Bemowskiego Seniora.

6 X, o godzinie 12:00 słuchaczy powitają:

  • zastępca burmistrza dzielnicy Bemowo Mariusz Wajszczak
  • prezes TMH dr hab. Robert Gawkowski.

Następnie w Sali Lelewela odbędzie się wykład wiceprezesa TMH, prof. Andrzeja Karpińskiego, pt: Zarazy i morowe powietrze w Warszawie w dawnych wiekach (XVI-XVIII).

Wykład profesora Andrzeja Karpińskiego - plakat
Wykład profesora Andrzeja Karpińskiego – plakat
fot. TMH

Wykład będzie tylko dla słuchaczy Akademii Bemowskiego Seniora oraz dla członków TMH. Po wykładzie, jak przystało na prawdziwych studentów, słuchacze z Bemowa będą mogli otrzymać pierwszy wpis w specjalnym indeksie Akademii Bemowskiego Seniora.

Aula naukowej instytucji, indeks i wykład cenionego naukowca, to wszystko ma przypominać atmosferę akademickiego życia.

Sala Lelewela w Towarzystwie Miłośników Historii w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 29/31
Sala Lelewela w Towarzystwie Miłośników Historii – w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 29/31
fot. TMH

TMH zwiera szeregi.

Po pandemicznych czasach, które mocno uderzyło w Towarzystwo, najstarsze w Warszawie stowarzyszenie historyków, zapowiada szczególną aktywność w najbliższym czasie. Wyżej wymieniona współpraca z Urzędem Dzielnicy Warszawa Bemowo przy organizowaniu wykładów historycznych, jest jednym z przykładów.

W tej sprawie poprosiliśmy o krótką telefoniczną wypowiedź prezesa Towarzystwa Miłośników Historii.

Dr hab. Robert Gawkowski:

Oznaką większej naszej aktywności był Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Historycznego w Zielonej Górze, który odbył się w połowie września. Z Warszawy pojechał pełen skład, to jest: dwunastu delegatów TMH oraz dwóch członków honorowych. Znamienne, że każdy z delegatów TMH odegrał na zjeździe jakąś rolę, zasiadając w którejś z komisji. To rzadki przejaw aktywności. Członek zarządu TMH prof. Łukasz Niesiołowski-Spano przedstawił ważny projekt rezolucji w sprawie wsparcia Ukrainy. Projekt ten został przyjęty jednogłośnie. Dodajmy przy okazji, że TMH już od czerwca wspiera specjalnym stypendium historyczkę z Ukrainy, która schroniła się w Polsce wraz z dziećmi. Z dumą też możemy ujawnić, że jeden z naszych członków kilkakrotnie jeździł, aż za Kijów z transportem humanitarnym. Historia historią, ale trzeba być też człowiekiem i rozumieć tragedię naszych napadniętych sąsiadów.

Wróćmy do nauki, wszak naszym statutowym obowiązkiem jest wspierać i popularyzować nauki historyczne. To też w najbliższym miesiącu czeka nas sporo, ciekawych myślę, wydarzeń. Obok wykładu dla słuchaczy Akademii Bemowskiego Seniora zapraszamy na imprezy, które wymieniamy w komunikacie TMH.

Wśród najciekawszych imprez historycznych TMH w październiku 2022 r. znajdujemy:

  • 8 października (sobota) o godzinie 15:15
    w Radiu Kolor wyemitowany będzie pierwszy odcinek krótkich felietonów historycznych pt: Stolica historii. Prezentuje TMH w Warszawie.
    Co tydzień o tej samej porze członkowie TMH opowiadać będą o swoich badaniach historycznych, a wiele z tych opowieści mieć będzie zaskakującą, czasem humorystyczną puentę. Każdy z odcinków poprzedzi charakterystyczna dźwiękowa czołówka.
  • 17 października, godz.16:00
    w Sali Kościuszkowskiej w siedzibie TMH przy Rynku Starego Miasta 29/31.
    Otwarta dla wszystkich, ciekawa dyskusja na temat: Stan źródeł polskich i niemieckich do obrony Warszawy w 1939 r. (aspekty militarne).
    Referaty wprowadzające wygłoszą:
    prof. dr hab. Krzysztof Komorowskidr hab. Andrzej Wesołowski.
  • 22 października, godz. 11:00
    start sprzed Bramy św. Honoraty
    spacer po Powązkach pod kierownictwem przewodnika Bogusława Staronia, który opowie o Wybitnych historykach i prezesach TMH pochowanych na Starych Powązkach.
  • 24-25 października
    konferencja naukowa o życiu znakomitego historyka prof. Zbigniewa Wójcika. Konferencja odbędzie się w dwóch miejscach: Muzeum w Łazienkach i w siedzibie TMH. Współorganizatorem będzie Muzeum Łazienki Królewskie.
Konferencja w setną rocznicę urodzin profesora Zbigniewa Wójcika - plakat
Konferencja w setną rocznicę urodzin profesora Zbigniewa Wójcika – plakat
fot. TMH

TMH od lat współpracuje przy organizacji tzw. Olimpiad Historycznych dla młodzieży. Wykłady dla olimpijczyków prowadzone są nie sztampowo i atrakcyjnie, a wykładowcami są znani i cenieni historycy.

  • 5 października, środa, g. 17:00,
    dr Roman Żuchowicz,
    Niegasnący śmiech bogów, gorzki śmiech ludzi. Co poczucie humoru mówi nam o starożytnych?
  • 19 października, środa, g. 17:00,
    prof. dr hab. Paweł Janiszewski,
    Powstanie, rozwój i upadek rzymskiego mechanizmu imperialnego.
  • 26 października, środa, g. 17:00,
    prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki,
    Rzeczpospolita wielu narodów czy wiele narodów w Rzeczypospolitej.

Wykłady te są dostępne nie tylko dla członków TMH, a także dla wszystkich chętnych pod warunkiem wcześniejszego, telefonicznego potwierdzenia swej obecności w sekretariacie TMH.

Działalności TMH serdecznie kibicujemy i obiecujemy śledzić z życzliwością i opisywać w serwisie Warszawa.pl.

 

2 października 2022 20:00
[fbcomments]