0

Szczytno – polub to!

Szczytno
Szczytno
fot. UM Szczytno

Wybierasz się na Mazury? Nie możesz ominąć Szczytna, jednego z piękniejszych miast regionu.

Nie tylko warszawiacy lubią te okolice. Samochody z rejestracjami z całego kraju są tu na porządku dziennym.

Miasto dwóch jezior, czym nie może się pochwalić żadne inne.
Jezioro Długie i Domowe Małe łączą się ze sobą przesmykiem tuż przy Zamku.

Miasto z powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza, gdzie Niemcy podstępem uwięzili Danusię, a jej ojcu Jurandowi ze Spychowa z nienawiści i zemsty wypalili oczy.

Miasto Krzysztofa Klenczona, który choć urodził się w mazowieckim Pułtusku, tak ukochał te miasto, że Urnę z prochami złożono w dzień jego imienin, 25 lipca 1981 r., na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie. Na cześć muzyka odbywają się co roku Dni i Noce Szczytna, na których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona.

Miasto Pofajdoków, bo wśród różnych atrakcji nie sposób pominąć obecnych w różnych miejscach tutejszych skrzatów reprezentujących różne profesje.  Warto odnaleźć i sfotografować wszystkie.

Warto odkryć Szczytno

Szczytno kocham Cię!

Piosenkę o tym tytule (słowa i muzykę) napisał Sławek Staszak, lokalny społecznik, radny  miasta i prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Szczytnie.

Sławomir Staszak:

Tekst jakiś czas przeleżał w szufladzie, ale w końcu, za namową kilku osób związanych z miejscową kulturą, postanowiłem piosenkę z tej szuflady wyciągnąć i nagrać.  Różne były pomysły odnośnie do tego nagrania, ostatecznie teledysk powstał w profesjonalnym studio, a jego premiera zaplanowana była na 4 lutego 2020 r.

W imieniu burmistrza Szczytna, pana Krzysztofa Mańkowskiego, który wspiera Warszawski Konkurs Fotograficzny, zapraszamy na urlop do tego pięknego miasta.

Zamek w Szczytnie z fosami i otoczeniem przy ul. Sienkiewicza 1
Zamek w Szczytnie – z fosami i otoczeniem przy ul. Sienkiewicza 1
fot. ZeroJeden (Wikimedia)
28 czerwca 2020 08:00

Komentarze