0

Verónica

Verónica – reż. Paco Plaza
fot. Mat. prasowe

Raport policyjny otwarcie przyznający, że doszło do zjawisk nadprzyrodzonych, kanwą sprawnie zrealizowanego hiszpańskiego horroru.

Verónica, nastoletnia półsierota, opiekują się trójka młodszego rodzeństwa, bo matka całymi dniami pracuje w kawiarni. Dziewczyna bardzo tęskni za zmarłym ojcem. Postanawia skontaktować się z jego duchem za pomocą planszy Ouija akurat w dniu zaćmienia słońca. Przez kolejne dni dziewczyna zachowuje się dziwnie, aż dochodzi do dramatycznych wydarzeń nocą, do dzisiaj nie wyjaśnionych przez madrycką policję.

Paco Plaza reżyser znany polskim widzom z filmów serii „[REC]” bardzo sprawnie wykorzystuje autentyczną historie do stworzenia filmu na pograniczu thrillera i horroru. Ten drugi odbywa się głównie w głowie bohaterki, a ten pierwszy obserwującego ją otoczenia. Film jest bardzo sprawnie zrealizowany, pomysłowo zmontowany (scena wywoływania ducha w montażu z obserwacją zaćmienia słońca), nie epatuje ogranymi zabiegami straszenia, wykorzystuje niedopowiedzenia i pozostawia pole do interpretacji wydarzeń. Wiarygodnie wypadła w głównej roli Sandra Escacena, która faktycznie wygląda jak opętana. Reżyser również wiele uwagi poświęcił oddaniu klimatu końca ubiegłego wieku:

W filmie jest scena, w której Verónica ma do kogoś zadzwonić. Grająca ją Sandra wzięła do ręki słuchawkę i nie wiedziała, co ma zrobić dalej, ponieważ był to aparat telefoniczny z tarczą. I właśnie w takich sytuacjach zdajesz sobie sprawę, jak szybko pędzi czas i że realizując film, którego akcja toczy się w latach 90. ubiegłego wieku, robisz film historyczny. Wszystko jest archaiczne, inne – powiedział reżyser.

Ten dużo lepszy od wielu obecnych w regularnej dystrybucji horrorów można obejrzeć na 18. Tygodniu Kina Hiszpańskiego we wtorek 20 marca 2018r w warszawskim kinie Muranów o godz. 20.30.

Zwiastun:

Opis:

Madryt, lata 90., komisariat policji, środek nocy. Pełniący dyżur funkcjonariusze odbierają telefon. W słuchawce słychać głos przerażonych dzieci, alarmujących policjantów o obecności w ich mieszkaniu dziwnych zjawisk. Dwa dni wcześniej ich najstarsza siostra, Verónica, brała udział w seansie spirytystycznym, który urządziła z koleżankami z liceum. Nieświadomie otworzyła drzwi czemuś nadprzyrodzonemu i niewytłumaczalnemu, co kilka godzin później wtargnęło do ich mieszkania, wymknęło się spod kontroli i stało się niezwykle groźne.

  • Produkcja: Hiszpania
  • Rok: 2017
  • Reżyseria: Paco Plaza
  • Scenariusz: Paco Plaza, Fernando Navarro
  • Obsada: Sandra Escacena, Bruna González, Claudia Placer, Iván Chavero, Ana Torrent
20 marca 2018 10:27

Komentarze