0

Autobiografia – 40 lat sukcesu

Perfekt - Autobiografia - Album ''the best''
Perfekt - Autobiografia – Album ''the best''
fot. Internet

Czy wiesz, że 40 lat temu, 25 IX 1982 r., utwór „Autobiografia” warszawskiego zespołu Perfect dotarł do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia?

Perfect to polski zespół rockowy, założony w 1980 roku w Warszawie.
Z pierwszego okresu działalności (do rozwiązania w 1983) pochodzą największe przeboje grupy, m.in.: „Nie płacz Ewka”, „Chcemy być sobą”, „Ale wkoło jest wesoło”, „Niewiele ci mogę dać” czy „Autobiografia”.

Autobiografia to piosenka Perfectu zamieszczona pierwotnie na drugim albumie studyjnym zespołu UNU. Muzykę skomponował Zbigniew Hołdys, autorem słów jest Bogdan Olewicz.

Album UNU zespołu Perfekt - awers okładki
Album UNU zespołu Perfekt – awers okładki
fot. Internet

Utwór znajdował się wielokrotnie na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego, w drugim oraz trzecim Polskim Topie Wszech Czasów uplasował się na miejscu drugim, po utworze Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. W ósmym Polskim Topie Wszech Czasów w 2015 roku utwór znalazł się na pierwszym miejscu. Powtórzył to osiągnięcie w dziesiątym wydaniu Topu w 2017 roku.

Ówczesny skład zespołu:

  • Zbigniew Hołdys – gitara, śpiew
  • Grzegorz Markowski – śpiew
  • Andrzej Nowicki – gitara basowa
  • Piotr Szkudelski – perkusja
  • Andrzej Urny – gitara

Grzegorz Markowski w wywiadzie dla rockmagazyn.pl powiedział:

Piosenka opowiada o trzech przyjaciołach. Andrzej Mogielnicki, Zbyszek Hołdys, Bogdan Olewicz tworzyli trójkę przyjaciół mając 17, 18 lat – marzyli o karierze. Początkowo tę piosenkę miał wykonywać Zbyszek Hołdys, ale oddał ją w końcu mnie, twierdząc, że nie poradzi sobie z wokalem.

Album UNU zespołu Perfekt - rewers okładki
Album UNU zespołu Perfekt – rewers okładki
fot. Internet

Wikipedia

26 września 2022 07:55
[fbcomments]